JustPaste.it

Zginięcia - najczęstsze powody zaginięć i pierwsze działania w poszukiwaniach

Jakie są najczęstsze powody zaginięć? Co powinni zrobić bliscy kiedy zaginie osoba?

Jakie są najczęstsze powody zaginięć? Co powinni zrobić bliscy kiedy zaginie osoba?

 

ZAGINIĘCIA

powody zaginięć oraz pierwsze działania najbliższych w sprawach poszukiwawczych

 

 

I/ POWODY ZAGINIĘĆ

 

Sytuacje i scenariusze, które potrafi pisać życie są nieprzewidywalne. Każda sytuacja jest porównywalna z płatkami śniegu, czyli niepowtarzalna. Nie sposób, więc w krótkim artykule przeanalizować i omówić wszelkich możliwych przyczyn zaginięć osób i czynności lub kombinacji czynności niezbędnych w pierwszej fazie poszukiwań.  Nie to jest wszak zadaniem tego artykułu.

Publikacja niniejsza zaledwie dotyka problemu, bez rozszerzonych jego analiz i badań naukowych. Artykuł został opracowany jedynie na podstawie własnych doświadczeń pracowników Grupy Doradczej RESH i obserwacji, jakie poczynili w swojej pracy zawodowej, zarówno jako Policjanci prowadzący poszukiwania jak i już po odejściu ze służby w ramach pomocy osobom, których bliscy zaginęli.

 

Wiemy jak silnym przeżyciem zwykle bywa zaginięcie bliskiej osoby, zdajemy sobie sprawę jak cierpi rodziny w oczekiwaniu na wieść o losie zaginionego.

Dla poszukujących poza obserwacją nieszczęścia bliskich zaginionego niezmiernie trudne, smutne i wymagające delikatności jest to, że często posiadają informacje o prawdziwym powodzie zniknięcie, z którego rodzina i bliscy nie zdają sobie sprawy.

Jakże często rodzice nie wiedzą nic o prawdziwym życiu swoich dzieci; małżonkowie o  tajemnicach partnera;  opiekunowie, nauczyciele, wychowawcy o problemach podopiecznych?

Bywa przecież, że zaginięcie wiąże się z głęboko skrywanymi problemami takimi jak narkotyki, alkohol, problemy finansowe, hazard, itp.

 

PRZYKŁADOWE POWODY ZAGINIĘĆ

 

PORWANIA

 

Porwania dla okupu, wymuszenia stosownego zachowania przez członków rodziny zaginionego przez porywaczy czy też porwania związane z zaburzeniami psychicznymi sprawcy (porwania dzieci przez niespełnione matki lub ojców, porwania z wyimaginowanych powodów, porwania pod wpływem nacisków nieistniejących postaci duchowych).

 

UCIECZKI

 

Jest wiele powodów, dla których nagle i bez znanej przyczyny zaginieni opuszczają swoje rodziny, bliskich, itp.

Dzieci, które popadły w uzależnienie. Dziewczęta, które zaszły w ciążę i boją się reakcji rodziców. Małżonkowie znikający z nowo poznanymi partnerami, itp.

 

 

ZAGINIĘCIA PRZYPADKOWE

 

Zaginięciami przypadkowymi nazwaliśmy na potrzeby tego artykułu wszelkie zaginięcia, które nie zostały zaplanowane przez Zaginionych, czyli nie mieszczą się w ramach „ucieczek” oraz te, na które nie miały wpływu osoby trzecie.

Takie zaginięcia spowodowane są zwykle chorobą zaginionego, np. zanikami pamięci, chorobami psychicznymi lub zaginięcia dzieci, które po oddaleniu się od swoich opiekunów lub domu (w zabawie, podczas imprez masowych, itp.) nie potrafią znaleźć drogi powrotnej.

 

SFINGOWANE

 

Zdarza się, że zaginiony z różnych przyczyn zaplanował zdobycie pieniędzy poprzez sfingowanie swojego porwania lub zaginięcia. 

 

ZAGINIĘCIA POZORNE

 

Zaginięciami pozornymi nazwaliśmy zaginięcia, które tragicznie wcale zaginięciami nie są i jedynie brak informacji o faktycznym przebiegu zdarzeń powoduje prowadzenie sprawy poszukiwawczej, kiedy w rzeczywistości doszło do zabójstwa lub innego przestępstwa, o którym poszukujący nie mają wiedzy.

 

 

II / REAKCJA NA ZAGINIĘCIE

 

Po pierwsze!

 

W każdym przypadku zaginięcia należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Najskuteczniej powiadomić jednostkę właściwą na miejsce ostatniego zamieszkania zaginionego lub miejsca jego zaginięcia, ale uczynić to można także w każdej innej jednostce Policji.

Pamiętać należy o tym, że nie ma warunku aby od momentu stwierdzenia zaginięcia do jego zgłoszenia musiał upłynąć jakiś wskazany przepisami czas, np. 24,48 lub 72 godziny. To nieprawda! Policjanci mają obowiązek przyjęcia zgłoszenia w każdym przypadku o ile istnieje uzasadnienie, że takie zaginięcie nastąpiło!

W zależności od rodzaju zdarzenia, czasu jakim dysponujemy itp. warto przygotować się i zanim udamy się zgłosić zaginięcie przygotować fotografie zaginionego i uporządkować informacje o nim. Warto przemyśleć ostatnie godziny lub nawet dni przed zaginięciem. Z kim zaginiony kontaktował się, co robił, czy zauważono nietypowe zachowania zaginionego lub jego otoczenia, itp.

 

Niemalże równocześnie lub zaraz po zgłoszeniu zaginięcia Policji warto zgłosić ten fakt fundacji ITAKA oraz skorzystać z mocy Internetu i pomocy stron o tematyce pomocy w poszukiwaniach, np. SZUKAMY WAS. Takie działania naprawdę mogą pomóc!

 

Czy to wszystko co można uczynić? Co jeśli mijają dni, a Policja nie wiele robi, brak jakichkolwiek informacji o ustaleniach sprawy poszukiwawczej, a zaginiony nie odnalazł się?

Nie czekajmy na działania Policji, sami sprawdźmy szpitale, domy opieki i znanych personalnie znajomych zaginionego. Kilka lub kilkanaście wykonanych telefonów, a być może dramat zakończy się szybciej niż się spodziewaliśmy.

Dobrym pomysłem są publikacje na portalach społecznościowych, ogłoszenia prasowe oraz samodzielne akcje, np. rozwieszanie plakatów na przystankach dworcach i centrach miast.

Warto zwrócić uwagę, że sieć TESCO chętnie pomoże bliskim zaginionych i informacje o osobie, której szukamy zamieści na swoich stronach internetowych oraz rozkolportuje korzystając z sieci swoich sklepów. Skorzystajmy również z tej możliwości.

 

Warto poprosić o pomoc profesjonalistów, co niestety wiąże się z dość dużymi kosztami, ale przynieść może efekty warte wydanych pieniędzy.

 

Pamiętajmy też, aby każda uzyskana przez nas informacja na temat ewentualnych losach zaginionego natychmiast została przekazana do prowadzących poszukiwania, niezależnie od tego czy sprawę prowadzi jedynie Policja czy też korzystanie Państwo z dodatkowej pomocy.

 

 

W PRZYGOTOWANIU:

Specyfika zaginięć związanych z porwaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: http://www.resh.home.pl/artykuly/zaginiecia_powody_pierwsze_dzialania_najblizszych.htm

Licencja: Creative Commons