Login lub e-mail Hasło   

Choroba zwana depresją

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://zdrowiedlakazdego.pl/index.php?op(...)emid=90
Depresja jest chorobą całego organizmu, wpływającą zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na samopoczucie, myślenie i zachowanie człowieka w kontakcie z innymi ludźmi.
Wyświetlenia: 918 Zamieszczono 25/07/2011

W wielu przypadkach prowadzi do zobojętnienia, uczucia pustki, poczucia braku własnej wartości i apatii, a także do utraty zdolności do czerpania przyjemności z codziennych zajęć oraz do niezwykle nasilonej drażliwości. Jest to coś więcej niż tylko długotrwałe odczuwanie smutku.

Depresja może niezwykle skomplikować nawet najbardziej podstawowe funkcje życiowe, takie jak spanie, jedzenie i myślenie. Nie jest to tylko słabość osobowości.

Czasem nie ma żadnego szczególnego powodu dla obniżenia nastroju lub smutku – depresja nie musi być wywołana okolicznościami zewnętrznymi. Choroba ta może rozwinąć się także wtedy, gdy życie toczy się zwykłym trybem. Każdy z nas w dowolnym momencie życia może zetknąć się z tą chorobą. Depresja to coś innego, niż tylko przejściowe pogorszenie nastroju. 

Choroba ta może utrzymywać się tygodniami lub miesiącami, przy czym jej powszechnie znanym objawom, takim jak smutek i brak energii, towarzyszą inne symptomy:

> trudności z myśleniem, skupieniemuwagi i podejmowaniem decyzji, pesymizm,

> niezdolność do wyrażania myśli i emocji,

> zmiana apetytu, szybka utrata masy ciała lub przybranie na wadze,

> zaburzenia snu, polegającena przykład na zbyt wczesnym budzeniu się lub na istnieniu znacznie zwiększonej potrzeby spania,

> spowolnienie reakcji fizycznych i/lub słownych,

> poczucie winy lub braku własnej wartości,

> uczucie stałego zmęczenia lub braku energii, 

> myśli samobójcze.

Depresję czasem trudno jest rozpoznać, gdyż może być maskowana przez objawy lęku i niepokoju, zaburzenia snu i zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak też przez nieswoisty, przewlekły ból. Jeśli opisane powyżej objawy utrzymują się przez czas dłuższy, niż dwa tygodnie, należy zasięgnąć porady lekarza.

W języku potocznym słowo depresja zrobiło zawrotną karierę. Często słyszymy: „mam depresję, jestem w dołku”. Wielu z nas niejednokrotnie w ciągu swojego życia doświadcza przygnębienia, smutku czy chandry, ale nie musi to oznaczać, że jesteśmy chorzy na depresję. W psychiatrii depresja to zespół objawów (obniżenie nastroju, przeżywanie cierpienia, ubytek energii, zmęczenie, niepokój, lęk, zaburzenia snu, łaknienia, poczucie mniejszej wartości, spadek libido).

Z drugiej strony w naszym otoczeniu znajduje się wiele osób, które są nieświadome, że dziwny stan, w jakim się znajdują, np. irytacja, nerwowość, bezsenność, przygnębienie, apatia – to nie przemęczenie pracą, przesilenie wiosenne, brak urlopu – ale właśnie depresja.

Warto korzystać z ogólnie dostępnych informacji na temat depresji, aby pozyskać wiedzę na temat jej objawów. W przypadku wątpliwości wskazana jest wizyta u psychiatry lub u psychologa.

Podobne artykuły


73
komentarze: 18 | wyświetlenia: 28950
34
komentarze: 26 | wyświetlenia: 7612
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8366
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20756
26
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4602
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2054
25
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7189
24
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3729
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15988
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3004
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11132
16
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1705
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 28278
 
Autor
Dodał do zasobów: cornetis
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska