Login lub e-mail Hasło   

Jak czytać Pismo Święte?

Artykuł ten stanowi wprowadzenie dla artykułów które pojawią się w dalszej części, a które będą się opierać na fragmentach Biblii.
Wyświetlenia: 3.395 Zamieszczono 29/07/2011

Niektórzy mieli już możliwość by dowiedzieć się w jaki sposób należy czytać Pismo Święte, by je chociaż w pewnym stopniu lepiej zrozumieć. Niektórzy natomiast nie mieli takiej możliwości. Chciałbym krótko przekazać kilka informacji wydaje mi się, że mogących choć w pewnym stopniu pomóc lepiej zrozumieć Biblię.
Czytając Pismo Święte zawsze należy pamiętać, by wziąźć pod uwagę następujące elementy (to nie są jakieś oficjalne wskazówki tylko moje prywatne przemyślenia, ale zakorzenione i na podstawie tych, które można usłyszeć w kościele):

  •     Mentalność i światopogląd ludzi żyjących w danym okresie czasu. W tekście mogą występować elementy, symbole, które w danym okresie mogły mieć swoją określoną wartość, znaczenie. W dzisiejszych czasach bez odpowiedniego przygotowania lub opracowania możemy ich nie rozumieć. Mogą też mieć one inne znaczenie niż miały kiedyś.
  •     Kontekst historyczny wydarzeń
  •     Wiele fragmentów Pisma było początkowo przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie
  •     Pismo Święte jest tworzone pod natchnieniem Bożym
  •     Pismo Święte jest pisane przez ludzi
  •     Księgi Pisma Świętego należy czytać i rozumieć w kontekście całej Biblii. Pismo Święte jest księgą która w dużej mierze sama się tłumaczy. Żeby zrozumieć fragment, trzeba czytać go w kontekście całego Pisma Świętego. Dlatego też dobrze jest korzystać z komentarzy, odniesień, opracowań, wprowadzeń, które są wypracowane, badane, analizowane, tłumaczone przez wiele pokoleń biblistów.
  •     Fragmenty w czasach w których powstawały mogły być zrozumiałe i na miejscu dla ludzi, którzy wtedy żyli, lecz dla współcześnie żyjących (bez odpowiedniego przygotowania, czy komentarza) niekoniecznie. Świadczy to o procesie dojrzewania ludu Bożego. Przykład: W starym testamencie odniesienie do fragmentu "Życie za życie, oko za oko, ząb za ząb, noga za nogę". Dla ludzi żyjących współcześnie, którzy poznali Jezusa głoszącego miłość nieprzyjaciół, może to być zgorszeniem. Natomiast dla ludzi żyjących w tamtych czasach było to rewolucją, ponieważ wtedy za zaczępkę, czy pobicie kogoś jako odwet ludzie byli żądni krwi, gotowi wymierzyć sami karę, dotkliwie pobić, czy nawet zabić drugiego. Prawo takie wyznaczało granice ludzkim sądom i postępowaniom - było to przejawem troski Boga o ludzkie życie. I było to podane na takim poziomie na jakim ludzie byli w stanie to przyjąć.
  • Proroctwa przedstawione w Biblii nie są do prywatnego tłumaczenia. "To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili od Boga święci ludzie"(2P 1,20-21). "Są w nich [w listach Pawła] trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę"(2P 3:16). Wniosek jest taki, że samodzielne tłumaczenie proroctw może prowadzić do mnóstwa dziwnych teorii.
  • Aby czytać trudniejsze fragmenty Biblii trzeba być douczonym w Biblii i utwierdzonym w wierze. W przeciwnym razie możemy źle zrozumieć, zinterpretować dane fragmenty, co zamiast nas umocnić w wierze, może wywołać efekt odwrotny. W przypadku wątpliwości dobrze jest zapytać, poprosić kogoś bardziej doświadczonego o wyjaśnienie tego czego nie rozumiemy.
  • Przed lekturą Pisma Świętego dobrze jest pomodlić się do Ducha Świętego, aby pomógł nam dobrze rozumieć Słowo Boże.

Podobne artykuły


22
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3910
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3898
22
komentarze: 40 | wyświetlenia: 4101
14
komentarze: 37 | wyświetlenia: 30855
28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 8311
21
komentarze: 32 | wyświetlenia: 4413
81
komentarze: 114 | wyświetlenia: 32758
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 28177
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6759
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6727
34
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3730
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3517
28
komentarze: 23 | wyświetlenia: 8365
28
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2869
32
komentarze: 168 | wyświetlenia: 7760
 
Autor
ArtykułNo to niecierpliwie czekam na kolejne, równie ciekawe teksty. Żałuję tylko, że w sierpniu będę miał ograniczony dostęp do internetu. A tymczasem jestem ciekaw, czy będziemy mieli podobne, czy nieco odmienne spostrzeżenia. :))

  Areva,  30/07/2011

Mam 3 pytania:
Jak przekonać ateistę (ateizm na szczęście mnie to nie dotyczy) do wiary że pismo jest natchnieniem boga?
Dlaczego pismo św miałaby przez boga napisana enigmatycznym językiem, jeśli dobrze pamiętam jezus używał różnych opowieści żeby uczniowie mogli prosty sposób przyswoić jego nauk i zrozumieć żeby nie szukali dziur w całym, jak my teraz?
I trochę trudniejsze p ...  wyświetl więcej

Zanim zabierzesz się za przekonywanie kogokolwiek do czegokolwiek, opanuj podstawy komunikacji. Czyli naucz się pisać z poszanowaniem reguł pisowni, oraz opanuj czytelne wyrażanie swoich myśli za pomocą pisma. To powyżej to jest jakiś bełkot, z którego z trudem da się wyodrębnić jakieś sensowne treści.

  Domenic  (www),  02/08/2011

postaram się w miarę swoich możliwości i wiedzy odpowiedzieć:). Na ile moja ludzka ułomność wywnioskowała z życia:)
1. żyć tym co mówi biblia, żyć miłością - tak naprawdę świadectwo życia jest najważniejsze. A to do czego przekonać należy każdego człowieka bez względu na wyznanie czy to chrześcijanin, czy nie, to że jest kochany przez Boga. Jezus kocha każdego człowieka i umarł za każdego c ...  wyświetl więcej

  Domenic  (www),  02/08/2011

2. Natchnione przez Boga, to nie znaczy, że Bóg komuś się objawił i dyktował co ma pisać. To znaczy, że Bóg natchnął jego serce. Ale to nadal pisał człowiek z krwi i kości, o takim wykształceniu jakie miał, o takim charakterze jaki miał, o takich umiejętnościach (pisarskich, literackich itp.)jakie miał.
3. Nie jestem specjalistą jeśli chodzi o kryteria kościoła dotyczące ksiąg Pisma. Naucza ...  wyświetl więcej

  pirx,  30/07/2011

"Księgi Pisma Świętego należy czytać i rozumieć w kontekście całej Biblii. Pismo Święte jest księgą która w dużej mierze sama się tłumaczy. Żeby zrozumieć fragment, trzeba czytać go w kontekście całego Pisma Świętego. Dlatego też dobrze jest korzystać z komentarzy, odniesień, opracowań, wprowadzeń, które są wypracowane, badane, analizowane, tłumaczone przez wiele pokoleń biblistów."
Tylko p ...  wyświetl więcej

Zestawiając ze sobą dwa fragmenty „Pisma zwanego Świętym” można dojść do zaskakujących wniosków. Np. Fragment 2 Ks. Kronik i Obj. Jana.

2 Km 9
13. Waga złota, które co rok dostarczano Salomonowi, wynosiła SZEŚĆSET SZEŚĆDZIEŚIĄT SZEŚĆ talentów złota, (14) oprócz opłat handlarzy i kupców wędrownych, którzy je wnosili. Wszyscy królowie arabscy i namiestnicy krajowi wnosili złoto i sreb

...  wyświetl więcej

  Domenic  (www),  02/08/2011

Oczywiście racjonalne tezy. Trzeba tylko wiedzieć, że Ap.Św.Jana jest księgą mega symboliczną z różnych względów. W czasie w którym powstawała apokalipsa chrześcijanie byli bardzo prześladowani i być może to był sposób na przekazanie informacji miedzy chrześcijanami.
W pełni się z Tobą zgadzam w zdaniu :"Zestawiając ze sobą dwa fragmenty „Pisma zwanego Świętym” można dojść do zaskakujących ...  wyświetl więcej

Nie twierdzę że trzeba być księdzem lub zakonnikiem, napisałem tylko że trzeba trzymać się wykładni - stosownej do danego wyznania. Są w Biblii fragmenty inaczej rozumiane np. przez św.Jehowy, i inaczej tłumaczy je katolik. Różne są też punkty spojrzenia katolika i protestanta. Więc potrzeba WYKŁADNI, wbrew pozorom – ma uzasadnienie.

>> A po drugie, komentarze z reguły nie są po to,

...  wyświetl więcej

  Domenic  (www),  03/08/2011

"A po co w ogóle je tłumaczyć, kiedy i tak nikt nie wie jak to robić, jaka symbolika została zastosowana i do kogo można ją odnieść?"
Są specjalne dary Ducha Świętego, które Duch Święty udziela jak chce i komu chce. Jeśli jakaś osoba otrzymuje jakiś dar (np. tłumaczenia proroctw), to nie jest to dar dla niej, by osiągnęła z tego jakieś korzyści, tylko dar dla ludzi, dla wspólnoty, w której ...  wyświetl więcej

„Są specjalne dary Ducha Świętego, które Duch Święty udziela jak chce i komu chce. Jeśli jakaś osoba otrzymuje jakiś dar (np. tłumaczenia proroctw), to nie jest to dar dla niej, by osiągnęła z tego jakieś korzyści, tylko dar dla ludzi, dla wspólnoty, w której jest itp, aby ja prowadzić. Duch Święty udziela swoich darów świętym, ale i również grzesznikom, którzy chcą się nawracać i się nawracają.” ...  wyświetl więcej

  Domenic  (www),  08/08/2011

Jeśli chodzi o sprawy związane z prorokowaniem, to nie wiem dokładnie jak to jest, ale stanowisko Kościoła dotyczące na przykład prywatnych objawień jest takie, że żeby być zbawionym z tego co wiem nie trzeba (nie ma takiego obowiązku) wierzyć w żadne objawienia prywatne - trzeba wierzyć w to co mówi Pismo Święte. Jeśli chodzi o prywatne objawienia to kościół zawsze bardzo ostrożnie podchodzi do t ...  wyświetl więcej

  57kerenor  (www),  25/06/2012


A DO MNIE PRZYJŚĆ NIE CHCECIE…

Witaj Domenic!

Smutny jest ten artykuł i niektóre zawarte tutaj, Twoje komentarze.

Piszesz: ``Przed lekturą Pisma Świętego dobrze jest pomodlić się do Ducha Świętego, aby pomógł nam dobrze rozumieć Słowo Boże.``

Jeśli pisząc o modlitwie do Ducha Świętego, masz na myśli jakąś trzecią, wyimaginowaną osobę boską, która ponoć przeb

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska