Login lub e-mail Hasło   

Nieśmiałość – jak sobie z nią poradzić

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://wojciechlampa.pl/niesmialosc-jak-(...)radzic/
Nieśmiałość nie jest chyba żadnemu z nas obca. Zdaję sobie sprawę z tego, że niejednej osobie już skutecznie pokrzyżowała plany i uniemożliwiła działanie.
Wyświetlenia: 1.148 Zamieszczono 01/08/2011

Nieśmiałość – jak sobie z nią poradzić

Najczęściej ta cecha przejawia się w sytuacji kiedy stajemy przed pewnym dla nas wyzwaniem, którym może być spotkanie z sympatią, występ publiczny czy też zwykła odpowiedź przy tablicy szkolnej.

 

To uczucie jest na tyle silne, że jest w stanie sparaliżować nas jeszcze przed działaniem i np. skłonić do tego aby odrzucić daną propozycję spotkania/występu wiedząc o tym, że daje nam to same korzyści. Nieśmiałość nie przynosi cierpień ani szkód innym. To dla nas nieśmiałość jest najbardziej krzywdząca.

 

Jeśli masz coś wspólnego z tą cechą bądź miałeś to nie są Ci obce odczucia takie jak lęk, wstyd, zakłopotanie, zaczerwienienie twarzy, drżenie rąk i głosu, ścisk w gardle. Kiedy coś jest dla nas krępujące, to w strachu przed tymi uczuciami często uciekamy od takich sytuacji i przez to tracimy wiele szans w życiu.

 

Czym jest spowodowana nasza nieśmiałość? Głównym czynnikiem jest niskie poczucie wartości i bombardowanie siebie negatywnymi zwrotami typu „Ja nie jestem taka ładna”, On jest ode mnie lepszy”, „Nie stać na kogoś takiego jak ona” itp.

 

Taki sposób myślenia wypływa z naszego wychowania oraz genów. Przychodzimy na świat ze sporym wyposażeniem genetycznym oraz pewnym określonym temperamentem. Ma on ogromny wpływ na dalsze rozwijanie naszych cech. Szczególnym czynnikiem jest także środowisko, ponieważ to z niego absorbujemy najwięcej zachowań i w jakiś sposób nas to ogranicza.

 

Nie napisałem jednak tego artykułu po to, aby mówić Ci o czymś o czym doskonale wiesz. W ten sposób chciałem tylko byś poczuł/a jeszcze większe pragnienie pozbycia się tej cechy i przekonał w dalszej części, że można sobie z tym poradzić.

 

Jak możesz zwalczyć swoją nieśmiałość? Jesteśmy w stanie wiele z sobą zrobić, a więc możemy także pozbyć się tej cechy. U niektórych proces ten może udać się w większym, bądź mniejszym stopniu. Najważniejsze jednak jest podjąć działanie i spróbować zmienić swoje życie.

 

Najważniejsze jest to, abyś zadbał o swoje poczucie wartości. Przede wszystkim zastanów się nad tym, co mógłbyś zrobić dla siebie aby dało Ci to satysfakcję.

 

Może interesuje Cię rozwój osobisty? Zacznij czytać książki. Lubisz ćwiczyć? Uprawiaj sport. Oczywiście nie ograniczaj się do tych przykładów i zastanów się nad tym indywidualnie. Osoba, która pisze te słowa również kiedyś zmagała się z ogromną nieśmiałością. Główną przyczyną tego było niskie poczucie wartości. Brakowało pewnych czynników dowartościowujących, które uświadomiłyby, że myli się mówiąc: „jestem głupi, źle to powiedziałem, mogłem inaczej to rozegrać, ale się wygłupiłem itp.”

 

Nie walcz ze sobą, już jesteś doskonały, lecz aby to dostrzec ogranicza Cię jedynie Twój sposób myślenia o samym sobie. Co możesz już teraz zrobić? Zaakceptuj siebie takim jakim jesteś i zrozum, że jak najbardziej ludzkie jest się wygłupić, pomylić, nie wiedzieć czegoś. Mamy do tego prawo i nikt nie może nas za to osądzać, bo przecież każdy, to czasem robi.

Podobne artykuły


89
komentarze: 20 | wyświetlenia: 24012
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110554
40
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33332
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 28711
23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 7824
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34900
21
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3295
19
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4705
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5339
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 17258
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 30682
13
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2912
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska