Login lub e-mail Hasło   

Nienormalnie biały

Albinizm - jak to funkcjonuje w świecie
Wyświetlenia: 4.164 Zamieszczono 08/08/2011

Albinizm

     Jest znaną medycznie przypadłością, choć nie są znane wszystkie etapy powstawania tej choroby, zwanej także bielactwem. Jest niewiele osób, które nie słyszały o jej istnieniu, ale bowiem dotyka ona zarówno ludzi jak i zwierzęta. Występują dwie odmiany albinizmu, mające podłoże dziedziczne: wrodzone uogólnione, które dziedziczy się w sposób recesywny z obojga rodziców oraz wrodzone częściowe. W przypadku drugiej odmiany nie zawsze widoczne są jego skutki, lecz wybarwienie skóry jest widoczne najczęściej na linii środkowej czoła i wzdłuż przebiegu nerwów. Bielactwo wrodzone częściowe wymaga ochrony przed promieniowaniem słonecznym jedynie ognisk pozbawionych barwnika.

     Bielactwo wrodzone polega na niemożności wytwarzania przez melanocyty melaniny – barwnika odpowiadającego za kolor naszej skóry, włosów i oczu oraz jego intensywność. Osoby, które są dotknięte tą przypadłością mają intensywnie jasną skórę (prawie różową), czerwone źrenice (przez te narządy „prześwieca” krew i stąd taka ich barwa), oraz białe włosy, gdyż melaniny pozbawione są wszystkie narządy. Bielactwo wrodzone jest nieuleczalne. Pojawia się od urodzenia i utrzymuje przez całe życie chorego, lecz zazwyczaj nie powoduje upośledzeń w sprawności psychomotorycznej człowieka. W przypadku bielactwa wrodzonego całkowitego chorzy powinni unikać przebywania w miejscach dobrze nasłonecznionych, gdyż nie posiadają ochrony przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych oraz są w znacznym stopniu narażoni za raka skóry.

     Albinizmem jest dotkniętych około 1% ludzkości na świecie, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choroba ta jest zauważana najbardziej na kontynencie afrykańskim i tam budzi najwięcej kontrowersji wśród rdzennej ludności. W niektórych plemionach panuje przekonanie, iż albinos jest dzieckiem „złego ducha”. Taki osobnik jest posądzany przez radykalne społeczeństwa o posiadanie magicznej mocy, mogącej zagrozić bezpieczeństwu innych mieszkańców, lecz po śmierci owa moc staje się użyteczna dla każdego, kto posiada choćby fragment ciała albinosa, stąd niejednokrotnie zdarzały się i zdarzają „polowania na odmieńców”. Ofiary zostają śmiertelnie okaleczane przez napastników, którzy dzielą między siebie części ich ciała. Włosy, skóra, kości i krew albinosów wykorzystywane są przez szamanów do sporządzania magicznych eliksirów, które, zgodnie z wierzeniami, zapewniają bogactwo i szczęście. Najcenniejszą częścią ciała albinosów są kończyny. Górnicy poszukujący złota w regionie Mwanzy, dysponujący prymitywnymi narzędziami i wykonujący większość pracy ręcznie, używają ich, jako talizmanów zwiększających szanse na znalezisko. By ułatwić sobie poszukiwania, rozlewają też w kopalni krew albinosów. Z kolei rybacy z nad Jeziora Wiktorii wierzą, że głowa albo włosy albinosa zaplątane w sieci gwarantują obfity połów. Jest to wielki problem, z jakim muszą spotykać się osoby dotknięte bielactwem, bowiem niejednokrotnie pozostawiają tym świecie swoje żony, mężów i własne dzieci, którzy z troski o bezpieczeństwo ciała zmarłego chowają je w tajemnicy w betonowych grobowcach.

     Nie tylko ludzie o takim schorzeniu mają problemy z powodu swojego wyglądu. Zwierzęta-albinosy także nie mają łatwego życia, gdyż albinizm wśród roślinożerców skutkuje tym, że staja się łatwiejszym łupem dla drapieżców niż swoi współplemieńcy, są bowiem  widoczne z daleka, lecz działa to także w drugą stronę – drapieżniki także są łatwiej zauważalne. Utrudnione kamuflowanie w terenie przyczynia i do cierpienia większego głodu oraz staje powodem do polowań myśliwskich, w celu zdobycia unikalnego trofeum lub zamykania w ogrodach zoologicznych  (w których przynajmniej nie staną się ofiarami). Zwierzęta-albinosy nie są na szczęście dyskryminowane wśród ludzi, którzy najczęściej selekcjonują je w swoich hodowlach, przez co niejednokrotnie stają się sławne: białe gołębie – symbole pokoju, nieżyjący już Płatek Śniegu – jedyny biały goryl, biały słoń Karola Wielkiego, kaszalot Mocha Dick, który był wzorem dla Moby Dick’a z powieści Hermana Melville’a, delfin Pinky.

     Podobieństwem albinizmu jest leucyzm. To schorzenie to brak jakichkolwiek pigmentów w skórze, włosach i piórach, natomiast przeciwieństwem albinizmu jest melanizm – choroba, w przypadku której osobnik wytwarza nadmierne ilości melaniny.

   

 

     Najbardziej znanymi albinosami, jakich udało mi się znaleźć są:

- Johnny i Edgar Winter’s – amerykańscy muzycy multiinstrumentaliści

- Salif Keita – malajski muzyk, potomek cesarza Mali, odrzucony przez rodzinę z powodu albinizmu

- Darnell Swallow – gwiazda angielskiego reality-tv

 

Źródła:

http://www.resmedica.pl/pl/archiwum/zdart80012.html

http://www.slownikmedyczny.edu.pl/bielactwo_nabyte_244.html

http://pl.wikipedia.org

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,5630519,Przeklenstwo_bialej_skory.html

http://www.focus.pl/cywilizacja/zobacz/publikacje/polowanie-na-bialych-murzynow/nc/1/do-druku/1/

http://wiadomosci.wp.pl/

http://biomist.pl/biologia/anatomia-czlowieka/przypadek-albinizm/583

http://www.ziare.com/magazin/experiment/o-familie-de-brazilieni-de-culoare-are-trei-copii-albinosi-galerie-foto-874281

http://www.polityka.pl/nauka/natura/287208,1,kiedy-czarny-jest-bialy.read

http://wiadomosci.onet.pl/

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1376
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1235
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 663
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 780
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 817
8
komentarze: 20 | wyświetlenia: 522
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 491
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Oj... zanim wyjechałam do Kanady, to często widziałam na ulicach Wrocławia młodą kobietę, dotkniętą tą chorobą. Po jakimś czasie przywykliśmy do jej widoku, ale zawsze się zastanawiałam jak sobie radzi z tymi spojrzeniami ciekawskich...

Myślę ,że nie było jej łatwo, ale chyba z czasem jakoś zaczęła sobie z tym radzić i przyzwyczaiła do tego, że wszyscy na nią spoglądają...

W dzisiejszych czasach każdą odmienność traktujemy jak ułomność. Jeśli ktoś nie spełnia "norm unijnych" to na aut...
Zastanawia mnie jedna sprawa... Łobuzie, czy wiesz coś o tym, by zwierzęta w stadzie dyskryminowały "odmieńców"?, czy tylko ludzie są tacy podli...?

  Łobuz,  08/08/2011

Z tego co mi wiadomo to zwierzęta instynktownie opiekują się każdym, nawet nienormalnie białym potomkiem, tak samo. Jedynie problematyczne może być konkurowanie o pozycję dominującego samca, przez co takie osobniki mogą mieć problem z przedłużeniem gatunku, o ile do tego czasu dożyją, gdyż w środowisku naturalnym stają troszeczkę szybciej ofiarami. Poza tym i kolorem są jak najbardziej normalne. Mój ojciec ma króliki, a wśród nich parę albinosów i one mają się tam fantastycznie w stadzie.

A "Malowanego ptaka" kolega czytał? OIDP prowadzono też podobne doświadczenia na szympansach (ale szczegółów nie pamiętam niestety). "Kolorowany" szympans zawsze wzbudzał agresję u pozostałych członków stada.
Oczywiście dotyczy to osobników dorosłych, o badaniach nad młodymi nic nie słyszałem.

  Łobuz,  08/08/2011

Nie czytałem Piotrze "Malowanego ptaka" niestety a co do tego szympansa to nic mi nie wiadomo o tym i szkoda, że nie znasz szczegółów bo chciałbym wiedzieć czy urodził się "kolorowy" czy go "pokolorowano" do doświadczenia, bo tu można doszukiwać się agresji z powodu nagłej odmiany jednego z członków stada.

Malowany ptak: http://www.iik.pl/recenzje.php/42

A szympansa zabierano ze stada żyjącego w niewoli, kolorowano i wpuszczano ponownie do tego samego stada. Zawsze kończyło się atakami agresji i odrzuceniem odmieńca.

Jeśli przypomnę sobie szczegóły, dam znać.

No to jest chyba znaczna różnica...

@TM
To wszystko oczywiście odnośnie twojego pytania "Zastanawia mnie jedna sprawa... Łobuzie, czy wiesz coś o tym, by zwierzęta w stadzie dyskryminowały "odmieńców"?".
Niespecjalnie dotyczy treści samego artykułu.

Dziękuję Piotrze za tak wyczerpujące ustosunkowanie się do mojego pytania:P Brak precyzji w moim pytaniu niestety zabrał ci wiele czasu (:P), za co serdecznie przepraszam:) Chodziło mi o "odmieńców" z naturalnych powodów, nie o sztucznie wywołane zachowania względem nagłych zmian...:)

  Łobuz,  08/08/2011

Tego się właściwie spodziewałem usłyszeć o szympansie i to mogłaby być rozprawka w osobnym artykule, o tym jak zwierzęta zachowują się w obliczu nagłej zmiany behawioralnej członków stada. Dziękuję Piotrze za informacje i jeśli znalazłbyś coś jeszcze to pisz bez pytania:) pozdrawiam
i dzięki za linka z recenzją - chyba się na nią skuszę

  Gamka  (www),  09/08/2011

http://www.youtube.com/watch?v(...)B23ukjQ
...wszystkie są urocze ;) ale paw jest niesamowity !

  Łobuz,  09/08/2011

Dziękuję Gameczko za linka:) wszystkie są niesamowite:) ale żółw jest uroczy;PDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska