Login lub e-mail Hasło   

Piękna jest nasza ojczyzna

tylko nie umiemy tego docenić
Wyświetlenia: 2.695 Zamieszczono 09/08/2011

Jest przecież wiele krajów, które nie mają dostępu do morza. Czy można przecenić wpływ dostępu do morza na historię kraju? Na kształtowanie się państwowości i gospodarki ale również kultury i świadomości mieszkańców jako społeczeństwa? Zgoda Bałtyk może nie jest jakimś wielkim morzem, ale czy można chociażby wyobrazić sobie  wykreślenie go z naszej historii ze wszystkich utworów, wierszy, pieśni, piosenek, filmów? Są jednak kraje, które tego morza, nawet małego nie mają. My mamy.

Wiele krajów, które mają dostęp do morza nie posiada w ogóle gór. Ich mieszkańcy nie mają zakorzenionej w świadomości górskiej wędrówki. Nie widzą co to wspinaczka, zjeżdżanie na nartach. Nie znają tego uczucia, kiedy po wejściu na szczyt, widok zapiera dech w piersiach. My znamy, nawet jeżeli ktoś osobiście z jakichś powodów nie był w górach, to jest w polskiej literaturze mnóstwo utworów, które to uczucie oddają.

Są kraje górzyste i pustynne, w których nie ma łąk i pól. W Polsce z polami i łąkami związanych jest większość naszej historii, ba całe życia niektórych ludzi są wręcz wpisane w łąki i pola. Łąki i pola to sedno naszej kultury. Wydaje nam się rzeczą nie do pomyślenia, że ktoś może tego nie mieć.

Lasy pachnące żywicą. Dla nas to coś zwykłego, normalna normalność. Wiemy, że lasy są nasze, że w każdej chwili każdy może pójść na grzyby, jagody, pooddychać. Jeszcze zanim powstały pierwsze książki w języku polskim już w opisach naszego kraju pełno było lasów i.... nadal tam są. Nie wszystkie państwa mają lasy. Niektóre narody znają lasy tylko z opowiadań.

No, a polskie jeziora, z którymi związane jest tyle legend, ballad i baśni? Czy w każdym kraju są takie piękne jeziora, w których można pływać, po których można żeglować? Są kraje, w których jezioro jest cenionym unikatem, ogrodzonym i za samo przebywanie nad nim trzeba płacić. Są też kraje gdzie jezior nie ma wcale. W Polsce są powszednie i niedoceniane.

Nikt w naszym kraju nie patrzy na te rzeczy jak na bogactwo, są dla nas powszednie i zwyczajne. Zaśmiecamy lasy, góry i jeziora nie myśląc o tym, że to one ukształtowały naszą świadomość, naszą historię i kulturę. Pozostaną przecież niezmienne i nie ma na nie żadnego wpływu, to czy krajem rządzi banda cymbałów z takiej czy innej partii. Tych skarbów nie zabrali nam, ani nie zabiorą żadni najeźdźcy. Niestety sami je niszczymy i dewastujemy przez chciwość, beztroskę i bezmyślność.

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2839
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1083
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 938
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 585
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 983
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1830
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 678
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 835
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 534
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 977
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 626
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Łobuz,  09/08/2011

Fantastyczny artykuł Barkarzu!! Trafiłeś dokładnie w moje odczucia! Pięknie i piękne zdjęcia:) pozdrawiam serdecznie:)

  barkarz  (www),  09/08/2011

Są ludzie, którym coś tam w duszy gra, no i inni też są. Wyjeżdżają, udają, że zapomnieli o swojej polskości ale tego się nigdy nie da zapomnieć. Niektórzy nie potrafią sobie uświadomić do czego tęsknią. Nie zdają sobie sprawy, że właśnie do ojczyzny.

Prawdę powiadasz Barkarzu:) Ja po wycieczce do Lwowa stwierdziłam również i to, że wszystkich narzekaczy na stan polskich dróg przymusowo należy wysłać do naszych sąsiadów... przestaliby wtedy bardzo szybko psioczyć, a jakby po drodze naoglądali się domów krytych nagminnie eternitem, może doceniliby jak dobrze się dzieje w naszym kraju.

Piękny i mądry artykuł Barkarzu.Cudze chwalimy, swojego nie znamy a najgorsze, że to swoje niszczymy i zaśmiecamy.

Szczerze mówiąc nie za bardzo zrozumiałem przesłanie tego artukułu. Według mnie cała natura , świat , jakkolwiek to nazwać nie należy do nikogo a zarazem należy do wszystkich w takim samym stopniu. To że konkretne rejony znalazły się na terytorium Polski nie daje nam prawa do "posiadania ich". Były tu dlugo przed tym jak powstała Polska, będą jeszcze długo po tym jak Polska przestanie istnieć.

  barkarz  (www),  13/08/2011

Co tu rozumieć? To trzeba czuć

Jak najbardziej czuje się Polakiem, ale ponad to czuje się człowiekiem i nie uważam że mam większe prawo do czegoś tylko dlatego że urodziłem się w Polsce.

  barkarz  (www),  13/08/2011

Może więc nie czytałeś ze zrozumieniem tego tekstu. Rzecz jest o tym, że naród tworzy historia i kultura, a te z kolei powstają na bazie tego co w danym kraju jest. No ale TO jest w tekście, po co ja się powtarzam.

  Maciek J,  13/08/2011

Przeczytałem ze zrozumieniem. chodzi o to że nasz rozumienia się różnią :) Oczywiście że naród tworzy historia i kultura. Nie zgadzam się jednak z przedstawianiem Polski jako takiej jedynej i wyjątkowej. Jesteśmy jacy jesteśmy - nic więcej. Poza tym jest w tym tekście kilka kilka uogólnień, generalizacji czy usunięć typu nikt w naszym kraju nie patrzy na nature jak na bogactwo. Skąd wiesz? Znasz w ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska