Login lub e-mail Hasło   

8 najgorszych uścisków dłoni na świecie

Dłonie to chyba najważniejsze narzędzie w mowie ciała. Mogą wyrażać dominację lub uległość, szczerość i obłudę, strach lub pewność siebie.
Wyświetlenia: 2.089 Zamieszczono 11/08/2011

Często witamy się przez podanie dłoni i często robimy to nieprawidłowo. Jak więc nie powinieneś się witać, aby nie zrażać do siebie ludzi? Poznaj 8 najgorszych uścisków i unikaj ich za wszelką cenę.

1. Śnięta ryba
Ten uścisk bardzo zniechęca do kontaktu z osobą. Dotyk zimnej, lepkiej, wiotkiej i bezwładnej ręki powoduje, że „śnięta ryba” jest nielubiana i kojarzy się z osobami o słabym charakterze.  Jednak nie w każdej kulturze uścisk ten oznacza to samo. Przed uściskiem zawsze warto zadbać o suchość dłoni.
2. Imadło
Dłoń skierowana jest wnętrzem do dołu, odczuwa się nacisk w dół, a później następują energiczne potrząśnięcia i silny uścisk. Zazwyczaj ten uścisk stosują biznesmeni, którzy w ten sposób wyrażają chęć dominowania i przejmowania kontroli. Czasem stosują go ludzie słabi, obawiający się zdominowania przez innych.
3. Łamacz kości

Zdecydowane najgorszy ze wszystkich uścisków dłoni, który pozostawia bardzo złe wrażenie. Stosują go agresywni „twardzi mężczyźni”, którzy chcąc zastraszyć przeciwnika, miażdżą mu palce. Jeśli jesteś kobietą i nosisz pierścionki „łamacz kości” może skaleczyć Ci dłonie.
4. Uchwyt za palce
Wykonawca tego uścisku nie trafia w cel i w konsekwencji zamiast dłoni chwyta palce. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy inicjatorowi uścisku brak pewności siebie lub chce zachować komfortowy dla niego dystans, przez co dłonie spotykają się w niewłaściwym miejscu. Wyjściem z takiej sytuacji jest uchwycenie lewą ręką prawej dłoni osoby i zasugerowanie „spróbujmy jeszcze raz”. Takim zachowaniem z pewnością zyskasz na wiarygodności.
5. Sztywna ręka
Uścisk ten stosowany jest przez ludzi agresywnych, którzy w ten sposób chcą utrzymać osobę na dystans, nie dopuszczając ich jej do przestrzeni osobistej. Przy „sztywnej ręce” osoba pochyla się do przodu lub balansuje.
6. Wyrywanie ręki ze stawu
Osoba mocno chwyta wyciągniętą rękę i przyciąga odbiorcę do siebie. Próbuje w ten sposób wciągnąć odbiorcę w swoją strefę osobistą, co powoduje wręcz utratę równowagi u drugiej osoby. To uścisk osób dominujących, które chcą Cię kontrolować. Może to również oznaczać, że inicjatorowi uścisku brak pewności siebie i czuje się bezpiecznie tylko wewnątrz swojej przestrzeni osobistej lub pochodzi z kultury, gdzie preferowany jest mniejszy dystans.
7. Pompka
Jest to gest o wiejskim pochodzeniu. Polega na serii energicznych, szybkich, pionowych potrząśnięć, tak jakby dłoń odbiorcy była rączką od pompki. Niektórzy „pompują” bez opamiętania, a gdy przestaną nadal trzymają dłoń drugiej osoby, nie chcąc dopuścić do jej ucieczki.
8. Uścisk holenderski 
Ten uścisk pochodzi z Holandii, można tam usłyszeć, że jest się „osobą, której dłoń podczas uścisku przypomina pęczek marchwi”. Jest to krewny „śniętej ryby”, ale dłoń jest mniej lepka i bardziej sztywna.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie robimy wrażenie na innych przy pierwszym spotkaniu. Warto poćwiczyć różne uściski dłoni z przyjaciółmi, by nauczyć się, jak za pomocą uścisku budować pozytywną i wiarygodną relację od samego początku.

źródło: www.magdabednarczyk.uniinfo.pl

Podobne artykuły


72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163844
32
komentarze: 29 | wyświetlenia: 2490
24
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1639
22
komentarze: 83 | wyświetlenia: 2178
35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4040
35
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2330
31
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1810
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6406
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 3068
29
komentarze: 67 | wyświetlenia: 8987
29
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2298
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4976
 
Autor
ArtykułSkuteczne... polecam również, jeśli jest z kim, używać języka obcego przy wspólnych posiłkach, w zabawie z dziećmi, gry bingo, czytanie książek, nawet tak niepoważnych jak romansidła z Herlequin... i z każdej strony wybierać najczęściej powtarzające się słówko, którego jeszcze nie znamy, układać z nim zdania. Po takiej książce mamy ponad 150 nowych słów do zasobu i to w kontekście zdaniowym. Jak z ...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  18/04/2012

Aleś mnie zaskoczyła, Magdaleno. :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska