JustPaste.it

Przepis na Slow Food

Slow Food jest międzynarodową organizacją założoną w 1989 roku przez Włocha Carlo Petrini’ego.

Slow Food jest międzynarodową organizacją założoną w 1989 roku przez Włocha Carlo Petrini’ego.

 

Celem Slow Food jest przeciwstawienie się modzie na tzw. „szybkie życie”, stanu wywołanego przez nadmierny postęp industrializacji. Szybki tryb życia doprowadził na skraj zapomnienia tysiące unikalnych lokalnych tradycji kulinarnych oraz niepowtarzalnych przepisów i odmian żywności, tylko dlatego, że wytwarzane przemysłowo pożywienie jest łatwe w przechowywaniu i sprzedaży. Włoska organizacja sprzeciwia się takiemu stanowi rzeczy i promuje małych lokalnych producentów żywności oraz kulturę swobodnego delektowania się smakiem.

Wymienia się kilka podstawowych zadań misyjnych Slow Food. Pierwszym z nich jest produkcja pokarmów, które są dobre, czyste i sprawiedliwe, co oznacza, że cechują się doskonałym smakiem i zostały wytworzone w przyjazny dla środowiska sposób. Ochrona różnorodności biologicznej regionów jest również ważnym elementem działalności organizacji. Szczególną uwagę poświęca się zachowaniu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.  Slow Food stara się łączyć ze sobą miłośników sztuki kulinarnej oraz producentów. Każdego z nas próbuje przekształcić z pasywnego konsumenta w aktywnego smakosza.

Aby realizować swoje cele Slow Food powołał do życia setki regionalnych oddziałów tzw. „convinia”. W miejscach tych odbywają się regularnie panele dyskusje na tematy żywieniowe, od mleczarstwa po nadmierne przemysłowe wykorzystywanie lasów. Organizacja zaprasza także na liczne sesje degustacji, które mają edukować ludzi na tematy związane ze smakiem i odżywaniem. Także w Polsce organizowane są degustacje oraz imprezy kulinarne Slow Food. Główne convinium znajduje się w Warszawie.

Obecnie ruch ten spopularyzował się już wśród ponad 100,000 członków w 132 krajach. Najważniejszymi imprezami organizowanymi przez convinia są Salone del Gusto, Terra Madre, Slow Fish oraz Cheese. W Polsce najsłynniejszym wydarzeniem Slow Food jest odbywający się rokrocznie w sierpniu Festiwal Smaku w Grucznie.

Slow Food ma nadzieję, że swoimi działaniami przyczyni się do poprawy wiedzy społeczeństwa na temat zdrowego żywienia oraz życia w zgodzie z naszym środowiskiem naturalnym. Od nas wyłącznie zależy czy uświadomimy sobie co jest ważne dla naszego organizmu i jakie miejsce powinniśmy zajmować w naszym ekosystemie. W tym czasie organizacja Slow Food nadal będzie walczyć o uhonorowanie prawdziwych smaków, a przy okazji uratuje zapewne setki ciekawych regionalnych przepisów kulinarnych.



Opracowano na wyłączność dla www,eioba.pl - KulinarnaWyspa.pl