JustPaste.it

Obozowanie w lesie

Jeżeli lubisz wędrówki po górach czy lasach z tego artykułu dowiesz się jak sprawnie, bezpiecznie obozować.

Jeżeli lubisz wędrówki po górach czy lasach z tego artykułu dowiesz się jak sprawnie, bezpiecznie obozować.

 

Artykuł pochodzi ze strony: link

W tym artykule poruszę temat obozowania tak by było ono bezpieczne, oraz żebyś maksymalnie je wykorzystał. Na początku, musimy odpowiedzieć sobie czym jest obozowanie? Obozowanie jest pojęciem pod którym rozumiem całość przebywania w obozie (w schronieniu), czyli właściwa higiena, oraz odpowiednie zachowanie. Obozowanie, niezależnie od tego, czy nocujesz w namiocie, we wgłębieniu skalnym, w jaskini, pod zwalonym drzewem czy własnoręcznie zrobionym szałasie powinno odbywać się, według kilku zasad survivalu, mianowicie:

Łapka survival Rozbijanie obozu

survival obozowanieNigdy nie rozbijaj obozu, na leśnych ścieżkach, lub w miejscach, w których widoczne są ślady obecności dużych zwierząt (przeorana ziemia, wygnieciona trawa) lub drapieżników (fragmenty piór, kości, krwi), oraz upewnij się że w pobliżu nie ma mrowiska lub ula – dzięki temu spędzisz spokojną noc. Ważne jest, by nad głową nie mieć spróchniałego, lub suchego drzewa, oraz żeby nie było zagrożenia, że coś Ci spadnie na głowę (np. sucha gałąź lub kamienie).

Jeżeli masz możliwość, miejsce spania wybierz na podwyższeniu, wtedy w przypadku deszczu, woda Cię nie zaleje – przynajmniej nie od razu. Zaleca się również, by wyjście z szałasu czy namiotu, umieścić na wschód (wtedy obudzą Cię promienie wschodzącego słońca).

Konserwacja i czyszczenie

Gdy już wybrałeś odpowiednie miejsce i rozpaliłeś ogień, pora na zajęcie się sprzętem. Całe brudne wyposażenie musisz wyczyścić. Możesz do tego użyć liści lub jeżeli masz możliwość wody. Brudne i przepocone rzeczy musisz wyprać – chodźby miało to być tylko wymoczenie w wodzie – dzięki temu milej Ci się będzie je nosić, dłużej będzie spełniać swoją rolę, oraz unikniesz mówiąc kolokwialnie smrodu, owadów i chorób. Jeżeli nie masz możliwości wyprania ubrań, powinieneś je przewietrzyć i wysuszyć nad ogniem – uważaj by przez nieuwagę ich nie spalić, co najczęściej zdarza się w przypadku skarpetek i rękawiczek.

Wszelki uszkodzony sprzęt powinieneś w miarę możliwości naprawić, np. zszyć dziury w ubraniach, naprawić naderwane ramie od plecaka itp.

Higiena i jedzenie

Powinieneś również umyć lub przemyć stopy – resztę można odpuścić i poczekać na sprzyjające warunki (jezioro czy deszcz). Podczas mycia rzeczy w jeziorze, lub rzece pamiętaj o jednej zasadzie. Nigdy w tym samym miejscu nie kąp się i nie pobieraj wody, jeżeli jest to rzeka, wodę powinieneś czerpać wyżej niż miejsce w którym myjesz siebie i sprzęt – dzięki temu, nie będziesz zbierał własnych zanieczyszczeń, które rzeka niesie wraz z nurtem. Jeżeli zrobiłeś już wszystkie powyższe czynności, pora coś zjeść, pamiętaj że jedzenie musisz odpowiednio zabezpieczyć – w lesie czy górach, nie tylko Ty szukasz pożywienia. Jeżeli jedzenie będziesz trzymał tam gdzie śpisz, może się zdarzyć że przyciągnie ono mrówki, owady (np. pszczoły) lub większe zwierzęta (niedźwiedzie wyjątkowo lubią jabłka, gdy je wyczują potrafią wejść do obozu i „przeszukiwać” plecaki w ich poszukiwaniu). Dlatego jedzenia nie powinno trzymać się w obozie, tylko gdzieś w pobliżu, w miejscu gdzie będzie niedostępne dla zwierząt (np. w worku wiszącym na sznurku na wyższej gałęzi). Gdy już to wszystko zrobiłeś, sprzęt jest czysty i sprawny, jedzenie zabezpieczone możesz pójść spać.

Warty

Jeżeli jest was kilku, konieczne jest pozostawienie warty, która będzie pilnowała obozowiska. Jeżeli jest was wystarczająco dużo, niech warty będą dwuosobowe (już 3 osoby do tego wystarcza). Ważne by jedna warta, nie czuwała dużej niż 2 godziny - wtedy człowiek staje się rozkojarzony dochodzi do rozluźnienia oraz zwyczajnie może usnąć. Jeżeli nie byłem jeszcze w nocy w lesie, zapraszam do tego fragmentu artykułu Nocne wędrówki.

Zwierzęta w śpiworze

Po przespanej nocy, nie zrywaj się od razu. Często się zdarza, że w nocy węże, pająki lub żmije wabione ciepłem człowieka wchodzą pod ubranie lub do śpiwora. Należy wstawać ostrożnie, a wszelkich gości, którzy spali z Tobą w śpiworze, należy delikatnie zepchnąć. To samo dotyczy się butów, ubrań i otwartych plecaków. Przed ich założeniem powinieneś upewnić się, czy w środku nie ma węża, pająka, lub czy nie nocuje tam żmija. Dzięki przestrzeganiu tych kilku prostych zasad, Survival czy ogólnie wędrówki staną się przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

Jeżeli zamierzasz lub wędrujesz po górach czy lasach pamiętaj, o kilku zasadach (które również mieszczą się w pojęciu survival).

Nie śmieć – wszystkie butelki, papierki czy wypalone papierosy, wkładaj do worka, nie zaśmiecaj środowiska.

Nie niszcz przyrody – nie łam gałęzi, nie rozgrzebuj mrowisk, nie pisz nożem na drzewie, że tu byłeś.

Jeżeli obozujesz w lesie, pamiętaj by obóz jak najmniej ingerował w przyrodę, a ognisko było na miarę potrzeb. W innym przypadku możesz mieć problemy, gdy spotkasz leśnika lub ludzi pilnujących porządku.

Łapka survival Obozowanie a prawo, obozowanie na dziko

Jak wiesz, wiele rzeczy jest zabronione, tak i za obozowanie można dostać duże kary. Ale nie martw, się nie jest tak źle. Jeżeli obozujesz, według powyższych zasad (nie śmiecisz, nie jesteś pijany, nie jesteś agresywny, ognisko jest małe i zabezpieczone kamieniami). Żeby zostać ukaranym, na początku musiałby Cię spotkać ktoś, kto pracuje w lesie (leśniczy, pracownicy lasów państwowych), lub ktoś musi zawiadomić te służby, że łamiesz prawo - bardzo rzadko się to zdarza, ponieważ obozuje się zazwyczaj w nocy - a uwierz mi, w nocy nikt nie chodzi po lesie (a jeśli ktoś chodzi, to nigdy nie spotkałem, a nawet nie słyszałem o takiej sytuacji), nawet gdy jest to las odwiedzany przez ludzi za dnia. Gdyby jednak się zdarzyło, że spotkasz leśniczego zachowuj się normalnie. Pamiętaj, że leśniczym nie zostają osoby, które lubią wyżywać się na innych - leśniczy tak samo jak Ty (skoro dalej czytasz ten artykuł) kocha przyrodę i szczerze wątpię, by był złym człowiekiem. Zawsze możesz powiedzieć, że się zgubiłeś i czekasz do rana - on będzie wiedział, że kłamiesz, ale przymknie na to oko. Jeżeli chodzi o ogniska, mam zasadę, której zawsze się trzymam, a mianowicie nigdy nie rozpalam ogniska, w dzień, a jeśli już muszę staram się by dawało jak najmniej dymu. Dlaczego? Gdy służby zajmujące się ochroną lasu, zobaczą dym nad drzewami pomyślą - całkiem słusznie - że zaczyna płonąć ogień i zwalą Ci się na głowę wozy strażackie, a wtedy konsekwencji już nie unikniesz. Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom, obozowanie będzie dla Ciebie i przyrody przyjemnością!

Artykuł pochodzi ze strony: link

 

Źródło: http://www.abc-survival.pl