Login lub e-mail Hasło   

Złoto - przedmiot pożądania

" Kiedy przemawia złoto, elokwencja jest bezsilna "— Erazm z Rotterdamu
Wyświetlenia: 4.977 Zamieszczono 25/08/2011

 

 

Złoto

(Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny, metal, o liczbie atomowej 79.  Występuje ono w przyrodzie w stanie rodzimym.

 Jest wyjątkowo plastyczne: kowalne (z 1 grama można uzyskać płat o powierzchni 1 m², można otrzymać folie złota o grubości 1 nm, ), giętkie, strugalne, nieprzezroczyste, ciągliwe (z 1 g Au można uzyskać drut o długości 160 m).

 Jest  metalem bardzo ciężkim: sześcian o boku 10 cm (1 litr) waży 19,3 kg, dla porównanie ( 1 litr stali waży 7,86 kg )

 Jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności.

 Temperatura topnienia  1064°C.

 W handlu podstawową jednostką złota jest uncja trojańska (jubilerska), czyli 31,1035 grama. 

 Największy samorodek złota znaleziono w Chile w 1951 r. , ważył... 153 kg.

 Cena tego kruszcu pobiła w ostatnim czasie wszelkie  rekordy. Przekroczyła granicę 1900 $ za uncję. Cena najbardziej windowana jest przez azjatyckich tygrysów. W czasie kryzysu zawsze rośnie zainteresowanie złotem, który staje się ucieczką dla inwestorów. To najlepiej obrazuje jak bardzo upadł Jego Wysokość Dolar. W 1900 roku  było to 20 dolarów i 67 centów za uncję.

 

 

 

Cenę złota ustala pięć największych instytucji handlujących tym kruszcem podczas London Gold Fixing. Obecnie są to: ScotiaMocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank, HSBC i Société Générale.


Jak to wygląda.

 

Od 12 września 1919 roku prawie dokładnie tak samo. Każdego dnia o godzinie 10:30 i 15:00 pięciu panów rozmawia przez telefon, a przedmiotem ich zainteresowania są  sztabki zwane Good Delivery, ważące około 400 uncji i odpowiadające specyfikacji dla złotych sztabek ustalonych przez the London Bullion Market.

Po czym w niewielkim pokoju przewodniczący tejże piątki sugeruje cenę wyjścia. Panowie dzwonią wówczas do swoich przełożonych. Następnie przewodniczący pyta, kto chce kupić, a kto sprzedać i ustalają ile sztabek zmieni właściciela. Do momentu ostatecznej zgody, każdy z decydentów poprzez swojego konsultanta i centralę telefoniczną w siedzibie Rothschild’a może zmienić zdanie dotyczące zakupu lub sprzedaży. Moment zgody następuje, gdy wszystkie pięć flag zostanie opuszczonych. Wtedy przewodniczący ogłasza światu cenę złota w danej chwili. A wszystko to bez systemów komputerowych ze względu na szacunek dla tradycji i bezpieczeństwo.

 

Ustalona cena nie jest oczywiście sztywna, dalszą jej wartość ustala Forex  (Foreign Exchange)  -  największy rynek na świecie, którego obroty sięgają około 4,5 bilionów dolarów amerykańskich dziennie i  cena złota ( nie tylko ) jest w rękach funduszy inwestycyjnych, banków inwestycyjnych i osób prywatnych. Dostępny jest dla każdego.

 

 

Trochę historii

 

Złoto odgrywało bardzo ważną rolę płatniczą od zarania dziejów, ale podstawy złotej  waluty zostały stworzone w Wielkiej Brytanii w roku 1844 na mocy Ustawy Bankowej. Bank Anglii został zobowiązany do wykupywania swoich banknotów za złoto oraz uchylono wszelkie dotychczasowe restrykcje w przetapianiu monet i transportu tego metalu. W dziesięcioleciu 1870 - 1880, system ten został przyjęty przez sporą liczbę innych państw. I wojna światowa i związane z nią wydatki militarne, napięte budżety i wzrost wydatków rządowych finansowanych za pomocą emisji pustego z reguły pieniądza spowodował zaniechanie wymienialności walut. Powrócono do niego na kilka lat w okresie międzywojennym, kolejny raz z inicjatywy Wielkiej Brytanii. Popełniono jednak błąd polegający na tym, że ustalono poziom złota w funcie na poprzednim poziomie, co przy gwałtownym wzroście ilości waluty na rynku spowodowało zbyt restrykcyjną politykę monetarną, obniżkę płac i  cen. Kryzys z 1929 roku dobił zupełnie wymienialność walut na złoto. We wrześniu 1931 r. funt musiał skapitulować, a Brytyjczycy zmuszeni zostali do jego dewaluacji. Okres II wojny światowej to całkowite zawieszonie  wymienialność banknotów na złoto w Europie.

 Nieco inaczej było z dolarem. Wartość dolara oparta była również na parytecie złota. Parytet przyjęty w 1900 roku to 20,67 dolara, a  w 1934 roku 35 dolarów za uncję. Od 1933 roku zniesiono wymienialność dolara na złoto dla  obywateli amerykańskich. W 1971 roku Stany Zjednoczone wycofały się z tego parytetu. W 1972 roku uncja złota osiągnęła cenę 42 dolarów. Powiązanie dolara ze złotem w sytuacji niewielkiej podaży kruszcu i gwałtownym wzrostem produkcji i usług gospodarki stało się nierealne. W 1973 r. USA całkowicie odeszły od powiązania wartości dolara ze złotem –  dolar stał się walutą płynną.  

Szacuje się, że  ludzkość w swojej historii wydobyła  125 tysięcy ton tego  kruszcu. Gdyby zebrać całe złoto świata to zdołalibyśmy odlać sześcian o boku  80,5 metra. Większość złota wydobyto w ostatnich 150 latach, gdy powstały  kopalnie w Afryce Południowej, Australii i Stanach Zjednoczonych. Obecna produkcja światowa złota wynosi około 2300 ton rocznie.

 

Najwięksi producenci złota:

 Afryka Południowa 

 Od chwili otwarcia pierwszych kopalń w 1886 roku, Afryka Południowa jest głównym producentem złota na świecie. W ciągu stulecia wydobyto ponad 45 tys. ton złota. Dziś kopalnie pogłębia się do 5000 metrów i niżej . Wydobycie jest znacznie droższe, a modernizacja  kopalni trwa aż pięciu lat. Najbardziej wydajna produkcja była w latach 70. XX wieku (1000 ton), dziś to "tylko" 550 ton, ale i to tak 1/4 produkcji światowej.

 Stany Zjednoczone 

Pierwsze kopalnie kalifornijskie przynosiły gigantyczne dochody. Od 1980 roku spadła o około  30 ton . Od 1995 roku na nowo podjęto się wydobywania złota w kopalniach Nevady.

 Rosja 

 Wydobycie złota znacznie wzrosło za czasów stalinowskiego terroru, zwłaszcza w kopalniach na Uralu. W 1989 wydobycie wynosiło 285 ton, aby spaść do 250 ton w 1991 roku. Najważniejsze kopalnie utworzono na terenie Kazachstanu i Uzbekistanu.

 Australia 

 Złoto australijskie zaczęto wydobywać już od 1851 roku. Najwięcej 199 ton wyprodukowano w 1903 roku - to były złote lata  dla ekonomiii tego kraju. Rozwój produkcji w latach 80. XX wieku pozwolił Australii produkować około 254 ton.

 Kanada 

 Główne strefy produkcyjne Kanady znajdują się w Ontario i Quebecu, który wytwarza około 80 % złota kanadyjskiego. Główne kopalnie znajdują się w Hemlo (Ontario) i produkują ok. 35 ton rocznie.

 Ameryka Południowa 

 Największym producentem złota w tym regionie jest Brazylia, szczególnie kopalnia w Mineracao Morro Velho otwarta w 1835 roku i nadal aktywna. Produkcja  wynosi 75 ton rocznie. Inne kraje wydobywają złoto w kooperacji z firmami północnoamerykańskimi i południowoafrykańskimi. Są to Chile, Boliwia, Gujana, Peru, Wenezuela, Urugwaj i Argentyna.

 Chiny 

 Od 1000 lat Chiny wydobywają złoto ( dziś około 100 ton rocznie ) w regionie Shandong.

 Ghana 

 Przemysł złota został wznowiony w 1990. Roczna produkcja to 50 ton.

 

Złoto i złoto.


 Czyste złoto jest bardzo miękkie i - aby było twardsze - domieszkowane jest innymi metalami. Aby ustandaryzować ilość złota i domieszki, wprowadzono tzw. próby złota:

 pierwsza próba złota - 960

druga próba złota - 750

trzecia próba złota - 585

czwarta próba złota - 500

piąta próba złota - 375

szósta próba złota - 333

 Istnieje jeszcze inny podział czystości złota, określający  w karatach:

( 1 karat odpowiada zawartości wagowo 1/24 czystego złota w stopie)

 24-karatowe - próba 1000 ( w rzeczywistości uzyskuje się próbę 999 lub 999,9)

23-karatowe - próba 958

22-karatowe - próba 916

18-karatowe - próba 750

14-karatowe - próba 585

12-karatowe - próba 500

10-karatowe - próba 417

9-karatowe - próba 375

8-karatowe - próba 333

 

 Złoto i Polska

 Nigdy nie byliśmy potentatem, ale w XII i XIII wieku na terenach mieszczących się w obecnych granicach były to ilości  dość znaczące..

Dolny Śląsk - ocenia się, że w XII i XIII wieku wydobyto około 50 ton,

okolice Złotego Stoku –  wydobyto ok. 16 ton złota

poza tym niewielkie ilości w okolicach Złotoryi, Klecza i Plichowic, w Kletnie, Radomicach i Bolesławcu.

 W kwietniu 1924 r. wprowadzono reformę walutową Grabskiego. Wprowadzono złotego, którego wartość również oparto na parytecie złota. Złotówka warta była dokładnie 0,1687 grama złota. Za amerykańskiego dolara płacono 5 zł 18 groszy, za franka szwajcarskiego złotówkę. Marek niemieckich można było nabyć za nią aż ___1 800 000.

 

Gdzie się znajduje?

 

Prawie całe złoto świata znajduje się w rękach prywatnych w postaci wyrobów jubilerskich. Jednak około 16,5 proc. zasobów leży w sejfach banków centralnych. To rezerwy. To właśnie dzięki nim kraje mogą ratować swoją gospodarkę w sytuacjach kryzysu lub załamania narodowej waluty.

 

Korzystając z danych World Gold Council , można dowiedzieć się jakie zasoby mają poszczególne kraje:

 

Proszę zwrócić uwagę na Wielką Brytanię. Obecny premier Gordon Brown jeszcze jako Kanclerz Skarbu, który odniósł spore sukcesy, popełnił jednak kardynalny błąd - sprzedał znaczną część brytyjskich rezerw złota i zamienił je na obligacje, w tym amerykańskie. Wkrótce potem cena złota gwałtownie wzrosła. Wybory jednak wygrał. 

 

Największe " złomowisko "  świata

Największe skupisko złota na świecie to Fort Knox  w stanie Kentucky. Baza zajmuje powierzchnię 441 km².  Na terenie bazy znajdują się instytucje Armii specjalizujące się w wojskach pancernych - szkoła i centrum badawcze. Oprócz tego, w Forcie Knox znajduje się centrum rekrutacji Armii i Muzeum Kawalerii i Czołgów im. Pattona. Oprócz funkcji wojskowych, Fort Knox jest bardzo dobrze znany ze względu na znajdowanie się na jego terenie United States Bullion Depository - skład sztabek złota amerykańskiego banku federalnego.Ok. 1 000 żołnierzy bezustannie w dzień i w nocy pilnuje zapasów złota USA. Zapas ten to jednak niewielki procent zadłużenia, jakie w tej chwili jest udziałem amerykańskiej gospodarki. Z parytetem niewiele to już ma wspólnego.

 

 

 

 

Nie wszystko złoto co się świeci 

 

Wielu nie mających doświadczenia ze złotem daje się nabrać i okazyjnie kupuje "złote" wyroby z..... tombaku. W takim handlu specjalizują się  Romowie.

 

Tombak- czerwony  mosiądz - stop miedzi z cynkiem, zawierający powyżej 80% miedzi. Cechuje się żółtą barwą przypominającą złoto, jest jednak prawie bezwartościowy,  na biżuterii z tombaku wybija się znak probierczy MET. Warto o tym pamiętać, a najlepiej z takich okazji nie korzystać i Romów omijać szerokim łukiem.

 

 

Podobne artykuły


21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2050
13
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5200
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6310
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4245
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3874
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 349
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1851
32
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2626
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 9052
27
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3315
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5326
26
komentarze: 42 | wyświetlenia: 4810
26
komentarze: 14 | wyświetlenia: 4527
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Gamka  (www),  25/08/2011

..."Złoto potrafi zabałamucić nawet uczciwego człowieka. .." ;)

I co komu po sztabkach rezerwy, gdy popadają w ruinę gospodarczą?

  swistak  (www),  27/08/2011

Najcenniejsze są "złote myśli" jakie wydalasz z siebie na eioba

  Darwolf  (www),  02/09/2011

Nie raz się, zastanawiałem, dlaczego akurat złoto ma dla ludzi taką wartość? ---
-rzadkie? - jest wiele znacznie rzadziej występujących metali, jak platyna, czy iryd;
- watrości użytkowej nie ma zbyt wielkiej, jest miękkim metalem, w art. wspomniane było, że specjalnie dodaje się utwardzające domieszki, żeby cokolwiek można było z tego zrobić;
- piękne? - kwestia gustu, zależy ...  wyświetl więcej

  nse,  27/06/2015

ciekawa zbieżność ??
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...).C3.B3r
ze wzoru wystarczy wyprowadzić funkcje i nałożyć na znajdujący się w artykule wykres wartości złota i porównać zbieżność tych dwóch krzywych ... jeśli jeszcze by się uwzględniło zmiany stop procentowych w bankach, powinno wyjść że nie złoto jest ...  wyświetl więcej

  nse,  27/06/2015

@Mariusz Kajstura: ... na wykresie występuje nierównomierność w granicy 3% , co świadczy że wykres jest nieprofesjonalny ... no ale poglądowo wszystko ok , pomimo nierównomiernego podziału osi Y :) ... gorzej z nierównym podziałem na osi X :(
To mi wygląda na mocno manipulowany wykres :(

@Mariusz Kajstura: to twój komentarz jest nieprofesjonalny. Wykres pochodzi z platformy domu maklerskiego XTB i stanowi podstawę do podejmowania decyzji dla milionów inwestorów na całym świecie od dziesiątek lat. Takich wykresów w różnych przedziałach czasowych można sobie tworzyć na własnym PC dowolną ilość i w dowolnych konfiguracjach. Np. cena srebra, miedzi, pszenicy, jęczmienia, dolar/eu, zło ...  wyświetl więcej

  nse,  27/06/2015

@Hamilton Starszy: .. to jeszcze gorzej, bo jest źle sporządzony :(, a rozmawiamy o wykresie nie o rynku giełdowym, proszę Cię wróć na ziemie :)

@Mariusz Kajstura: na kawałku papieru o wymiarach 10 X 10 cm rozrysuj mapę Polski i umieść wszystkie istniejące miejscowości, najlepiej z wszystkimi danymi, w tym nazwiskami, adresami i numerami telefonów mieszkańców. I to tak, aby była czytelna. To się udaje jedynie Chuckowi Norrisowi i tobie. Proszę cię, nie ośmieszaj się dalej i zejdź na ziemię.
Dowolny odcinek tego wykresu możesz mieć w ...  wyświetl więcej

  nse,  27/06/2015

@Hamilton Starszy: Proszę Cię nie bajeruj mnie :) Wykres jest źle sporządzony i tyle ..., a zadania wyznaczaj swoim dzieciom ;)

@Mariusz Kajstura: napisz doktorat, opublikuj i wszyscy inwestorzy z płaczem rzucą ci się w ramiona ze szczęścia, za wykazane oszustwo na wykresie. Pracuj, nie przeszkadzam

  nse,  27/06/2015

@Hamilton Starszy: Nie ja jestem od tego, zauważyłem błąd wskazałem ... moja rola skończona :)
Zaś Twoja ironia świadczy o braku szacunku dla mnie :(, Więc się pożegnam, miłego dnia :)

  nse,  27/06/2015

http://www.eioba.org/files/use(...)rex.jpg
Wardo nałożyć rozkład nierównomierności czasu oś X na rozkład nierównomierności wartości oś Y , w ten sposób można giąć rzeczywiste pomiary na wykresach w dowolny sposób ... :) ... ten wykres to bardziej populizm niż nauka :(
i takimi danymi karmi się opinię publiczną :(
War ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: inwestorami na giełdzie są ogromne korporacje finansowe, banki, fundusze powiernicze, przedsiębiorstwa i miliony indywidualnych ludzi. Mając 500 złotych możesz nim zostać bez wychodzenia z domu. Dostęp do danych masz na bieżąco na swoim kompie, a ceny zmieniają się co sekundę. Możesz tworzyć sobie dowolne zestawienia w dowolnym przedziale czasowym. Decyzje o kupnie, albo sprzeda ...  wyświetl więcej

  nse,  27/06/2015

@Hamilton Starszy: Nie oceniam artykułu tylko wykres jaki umieściłeś w artykule, więc rozmawiamy o różnych kwestiach ..., ja o rzetelności w przekazywaniu danych , a Ty ko kim może zostać .... Wen sposób się nie zrozumiemy :(
"Zauważyło go ponad 3000 czytelników, a 20 z nich na niego zagłosowało. " ... Zauważyło artykuł i jego błyskotliwość, a nie błędnie sporządzony wykres jaki do swojego ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: ironia wynika z tego, że tracisz czas na zupełnie nieistotne sprawy. To wykres pokazujący w przybliżeniu jak zmieniała się cena złota w ciągu 4 lat. Jakie znaczenie ma czy błąd jest na poziomie 3, 6 czy 10% , w sytuacji gdy w dowolnej chwili możesz się przełączyć i zobaczyć cenę złota np. z dnia 10 czerwca 2010 roku o godzinie 13:45 z dokładnością czterech miejsc po przecinku. P ...  wyświetl więcej

  nse,  27/06/2015

@Hamilton Starszy:Twoje słowa ... "Wykres pochodzi z platformy domu maklerskiego XTB i stanowi podstawę do podejmowania decyzji dla milionów inwestorów na całym świecie od dziesiątek lat." Jaka jest różnica czy dostaniesz wypłatę pomniejszoną o 3,6 lub 10% ... ?? Stratą czasu jest prowadzenie z Tobą dialogu :(

@Mariusz Kajstura: nie rozumiesz podstawowych pojęć. Dla każdego kto rzetelnie uczył się matematyki na poziomie szkoły średniej jest jasne, że wykres podobnie jak mapa jest odwzorowaniem rzeczywistości w skali. Im większa mapa tym dokładność większa i odwrotnie. Podobnie na wykresie. Im większy zakres osi Y tym dokładność mniejsza. Możesz korzystać z wykresów o dowolnej dokładności. Ten do którego ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: udowadniasz coś co dawno temu udowodniono. Błąd wykresu wynika z konieczności interpolacji funkcji, a ty będziesz bredził o manipulacji. Ceny złota w funkcji czasu są dostępne w internecie na wielu stronach. Można sprawdzić i porównać. Twoje oskarżenia o manipulacji są dla mnie również obraźliwe.

  nse,  27/06/2015

@Hamilton Starszy: Jaka jest różnica czasu pomiędzy datami 25 Aug 2007 a 15 dec 2007 i różnica czasu pomiędzy 29 Aug 2010 a 10 Apr 2011 ... źle opisana os czasu nie jest błędem interpolacji, a z wykresu by wynikało że miedzy tymi datami są jednakowe odcinki czasu :) Wróć do szkoły razem ze swoimi doradcami i przestań siebie kreować na wielkiego eksperta, bo jesteś cienki :(

@Mariusz Kajstura: Artykuł jest o złocie, nie o giełdzie, nie o analizach, nie o matematyce i nie o funkcjach . Wykres jest poglądowym szkicem jak zmieniła się cena złota na przestrzeni 4 lat. Jeśli ktoś ci naszkicuje jak masz dojść z punktu A do B też będziesz biadolił, że odcinek ulicy na szkicu był o 4 milimetry za krótki i dlatego nie trafiłeś? Manipulacja miałaby miejsce wtedy gdybym narażał ...  wyświetl więcej

  nse,  28/06/2015

@Hamilton Starszy: Rozmawialiśmy o błędnie sporządzonym wykresie, nie o artykule na który sam zagłosowałem :), Zaś ty w obronie swojego "autorytetu" chciałeś zrobić ze mnie głupca i swoja prymitywna erystyką i wyszedłeś na barana. :(
"Wykres pochodzi z platformy domu maklerskiego XTB i stanowi podstawę do podejmowania decyzji dla milionów inwestorów na całym świecie od dziesiątek lat."
...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Wykres wykresem, ale uwagi tego typu: "Niestety w oparciu o takie wykresy inwestorzy podejmują decyzje" są opinią o całym oprzyrządowaniu platform obsługujących giełdę, którego nie znasz. To nie moja opinia, a twoja. Czy wykres o osi Y nierównomiernej nie jest wykresem? Jest zawsze manipulacją? Jeśli odwzorowanie jest prawdziwe to gdzie manipulacja? Pozostaje mi pożegnać się z wzajemnością.

@Mariusz Kajstura: zemściłeś się? To świadczy o twojej małostkowości. Nie zrewanżuję ci się, bo bym brzydził się sobą do końca życia. Przeciwnie. Dam ci punkt.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska