Login lub e-mail Hasło   

Kleopatra - filmowa i prawdziwa

Postrzegana jest i jako wybitna władczyni i jako wyjątkowo urodziwa intrygantka, usidlająca mężczyzn na ich i swoją zgubę.
Wyświetlenia: 2.598 Zamieszczono 25/08/2011

Kleopatra, ostatnia władczyni Egiptu, to jedna z najbardziej znanych w historii kobiet.

Jej życie trwało zaledwie 39 lat. Ta ekscytująca postać była natchnieniem dla wielu artystów. Pisarzy, poetów, malarzy i filmowców. I nawet do dzisiaj budzi skrajne emocje. Postrzegana jest i jako wybitna władczyni i jako wyjątkowo urodziwa intrygantka, usidlająca mężczyzn na ich i swoją zgubę.

Przeprowadziłam małą ankietę wśród przyjaciół i znajomych. Okazało się, że większość kojarzy tę postać z wizerunkiem stworzonym przez Elizabeth Taylor w filmie z 1963 roku w reżyserii Josepha L. Mankiewicza. 

Było to olbrzymie przedsięwzięcie, realizowane z rozmachem i za gigantyczne pieniądze. Udział super gwiazd, a także romans odtwórców pierwszoplanowych ról, zapewnił filmowi rozgłos jeszcze przed premierą. Wbrew oczekiwaniom, film okazał się artystyczną i finansową porażką.

Ciekawostką jest gaża Elizabeth Taylor, która wyniosła okrągły milion, po raz pierwszy w historii Hollywood.

Najwcześniejszą filmową Kleopatrą była gwiazda kina niemego Theda Bara. Wcieliła się w tę postać w filmie z roku 1917.

Następną słynną ekranizację losów egipskiej królowej z roku 1943, wyreżyserował sam Cecil  B. DeMille. Rolę Kleopatry powierzono Claudette Colbert, znakomitej amerykańsko-francuskiej aktorce.

Wszystkie te filmy mają przynajmniej jedną wspólną cechę. Przede wszystkim ukazują egipską królową, jako kobietę obdarzoną zniewalającą urodą. I ta uroda jest głównym atutem Kleopatry w walce o władzę i jej utrzymanie.

Do dzisiaj zachowały się podobizny Kleopatry, chociażby na monetach. Widać na nich głowę kobiety o podłużnej twarzy i długim wydatnym nosie. Na pewno nie była żadną pięknością.

Natomiast we wszystkich biografiach Kleopatry, które czytałam, podkreślano jej ponadprzeciętną inteligencję.

Była wszechstronnie wykształcona, władała biegle kilkoma językami.  Żyła w czasach, w których intrygi były na porządku dziennym. W drodze do egipskiego tronu Kleopatra nie wahała się przed skrytobójczym pozbyciem się swoich dwóch braci i trzech sióstr.

Inteligentna i dalekowzroczna, od razu dostrzegła szansę, związaną z osobą Juliusza Cezara. Egipt pozostawał już dawno w zależności od Rzymu i jednocześnie, jako główny spichlerz, był Rzymowi bardzo potrzebny. Protekcja rzymskiego dyktatora okazała się decydującym czynnikiem.

Związek Cezar – Kleopatra był przede wszystkim politycznym sojuszem. Obydwoje połączyła wspólna wizja władzy w Imperium.

Kleopatra, dzięki swoim szpiegom, doskonale wiedziała o reputacji Cezara i jego słabości do kobiet. I zdołała go sobą zainteresować, także, jako kobieta. Jej biografowie sądzą, iż była obdarzona czymś, co dzisiaj nazywamy sex appealem.  Z pewnością była też przenikliwym obserwatorem i dobrym psychologiem, a także zręcznym dyplomatą.

Przede wszystkim jednak cechowały ją ogromne polityczne ambicje. Dlatego związała się najpierw z Juliuszem Cezarem, a, po jego śmierci, z Antoniuszem.

Nie zapominajmy, że historię tworzą zwycięzcy. A zwycięzcą w walce o panowanie w Imperium był wróg Kleopatry i Antoniusza - Oktawian August. I on to walnie przyczynił się do stworzenia „czarnej legendy” egipskiej królowej.

Zdania, co do okoliczności śmierci Kleopatry są wśród historyków podzielone.

Nie brakuje hipotez, według których uśmiercono ją z rozkazu Oktawiana. I nie są one bezpodstawne. Pomimo klęski pod Akcjum, Kleopatra nadal była potężna i nie brakowało jej zwolenników.  Mogła poważnie zagrozić planom Oktawiana, co do osłabienia Egiptu i większego podporządkowania go Rzymowi.

Kleopatra budziła tyle kontrowersji i wiązała się z tak skrajnymi ocenami także dlatego, że była kobietą.

Znamy z historii i inne władczynie, które ośmieliły się sięgnąć po, zarezerwowaną wyłącznie dla mężczyzn, władzę. Chociażby angielska królowa Elżbieta I czy caryca Katarzyna II. Obie, zwłaszcza Elżbieta, przyczyniły się przekształcenia swojego kraju w potężne imperium. I w obie wymierzone zostało ostrze krytyki, przypisującej im rozwiązłość.

Ojciec Elżbiety, słynny z ilości żon Henryk VIII, był władcą o wiele mniej wybitnym niż jego córka. Osobiście uważam, że talenty i ambicje angielska królowa odziedziczyła po swojej matce Annie Boleyn. Ale to moja czysto prywatna opinia.

Na liczne miłostki, bynajmniej przez króla nieukrywane, patrzono pobłażliwie. Świadczy o tym chociażby jego przydomek „Rubaszny Król Hal”.

Myślę, że, nawet dzisiaj, nie potrafimy odciąć się od ciągle funkcjonującej podwójnej moralności. I stąd, Kleopatra jest też oceniana przez pryzmat swojej płci.

Jej osiągnięcia w walce o utrzymanie względnej niezależności i potęgi Egiptu, niejednokrotnie schodzą na dalszy plan wobec faktu, że była kobietą.

Czytałam ostatnio o najnowszej ekranizacji z udziałem Angeliny Jolie w roli słynnej władczyni. Przyznam, że czekam na ten film z wielką niecierpliwością. Mam nadzieję, iż jego twórcy pokuszą się o bardziej ambitne przedsięwzięcie, niż poprzednicy.

A zainteresowanym prawdą historyczną, polecam świetną biografię Kleopatry autorstwa Aleksandra Krawczuka.

 

Alicja Minicka

http://mysli-o-ludziach.blog.onet.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1440
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 593
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1004
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 714
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 871
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 940
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 589
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 661
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 637
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 753
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 480
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 497
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Areva,  25/08/2011

Patrząc przez pryzmat płci można naprawdę przez taką głupotę zafałszować (fałszowano) historię. Ile sławnych kobiet jest w historii a w szkole tylko o elżbiecie 1, carycy katarzyny 2, kleopatra, królowa jadwiga i matka boska (jej historię dla idei zafałszowano). A gdzie perskie i innej narodowości wojownicze i władcze panie? Wciskają dzieciom kit że tylko panowie coś robili a panie tylko gotowały ...  wyświetl więcej

  gnostyk,  25/08/2011

arevade,nie rozumiem Twojego oburzenia,artykuł napisany świetnie,z prawdziwą swadą,oparty
na obiektywnych faktach historycznych,w zasadzie dotyczący gównie Kleopatry,no można by
jeszcze dodać Dziewicę orleańską i wiele innych Pań.Wydaje mi się że to nie autorka ponosi
winę za to że historycy skłonni byli w swoich kronikach częściej faworyzować nas niż Was-Kobiety:)))

Artykuł jest o Kleopatrze. Elzbietę i Katarzynę podałam jako przykład, co zaznaczyłam.
O kobietach Persji czytałam tu na Eiobie, to świetny tekst. Dalam mu głos i rekomendację.
A z polskiego podwórka warto wspomnieć na przykład królową Bonę, znienawidzoną przez Polaków za "wtrącanie się" do rządzenia. Zrobiła dla Polski, zwłaszcza w sferze gospodarczej, o wiele więcej niz jej małżonek. To polska szlachta odpowiada za jej zafałszowany obraz.
Pozdrawiam
Alicja

  Areva,  25/08/2011

Artykuł alicji fajny i wiele ciekawych rzeczy opisuje, tylko moje oburzenie było skierowane do historyków i nauczycieli w szkołach to że nam nie podają bogatszej listy postaci. Tylko nie wskazałam kto ukrywa. Przepraszam za nie zrozumiały komentarz:-*

Rozumiem Twoje intencje i wiem, że było w historii wiele arcyciekawych kobiet, jednak w czasach historycznych były spychane zawsze do roli kochanek i żon, było im znacznie ciężej się realizować, przez to są tak wspaniałe i godne podziwu.

  Noemi*,  25/08/2011

Według naukowców, którzy zbadali srebrną monetę z wizerunkiem Kleopatry, datowaną na 32 r. p.n.e. postać, która na niej widnieje, w żaden sposób nie może być uznana za ładną. Szpiczasty podbródek, wąskie usta i duży, nieproporcjonalny nos, to elementy, które powodowały, że twarz królowej nie posiadała regularnych rysów i co za tym idzie, nie mogła uchodzić za symbol piękna. Również w zachowanych o ...  wyświetl więcej

Tak a propos słuszności lub jej braku. "arevade" mogłaby chyba nieco się wysilić i pisywać swoje komentarze jakoś tak bardziej... po polsku. Znam licealistów, którzy pisują poprawniej.

Wiedziałam, że nie wytrzymasz Zbysławie... :)

Hmmm...prawde mowiac, nie bardzo wyobrazam sobie Angeline Jolie w roli Kleopatry...dla mnie jednak pozostala Lara Croft ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska