Login lub e-mail Hasło   

Prawidłowe zakiszanie paszy w belach - wybór prasy rolującej i owijarki do bel

Produkcja paszy dla bydła odbywać się może na kilkoma metodami, jedną z najpopularniejszych jest zakiszanie paszy w belach.
Wyświetlenia: 3.169 Zamieszczono 26/08/2011
Zgłoszony przez 4 użytkowników jako spam

Prasa rolująca zbiera pokos i formuje z niego belę. Otrzymaną belę maszyna owija następnie sznurkiem lub siatką, tak, aby zachowała swój kształt i po prostu się nie rozpadła. Do prasowania bel stosuje się prasy rolujące wyposażone w zespół docinający, lub prasy nietnące. Maszyny wyposażone w noże docinające, podczas pobierania materiału z podłoża skracają jednocześnie długość łodyg, sprawiając, że formowana bela ma znacznie wyższą gęstość. W przypadku wyboru prasy z zespołem docinającym warto zwrócić uwagę na system obwiązywania sprasowanej beli. Jeśli zespół docinający znacznie skraca długość łodyg, a prasa rolująca wyposażona jest w aparat obwiązujący sznurkiem, okazać się może, że szczelinami i przerwami w nawojach wydostawać się może znaczna część zebranego materiału. Narażamy się wówczas na znaczne straty wynikające z gubienia materiału podczas transportu bel. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie prasy rolującej wyposażonej w system obwiązywania siatką. Siatka cechuje się zdecydowanie gęstszym splotem, co niweluje straty materiału, a dodatkowo chroni sprasowany materiał w beli przed warunkami atmosferycznymi. Stosowanie zarówno sznurka jak i siatki wiąże się z innymi kosztami. Siatka jest zdecydowanie droższa w zakupie niż sznurek, lecz przy zastosowaniu siatki wystarczą zaledwie 2-3 owinięcia beli, aby ta zachowała pierwotny kształt i nie rozprężała się. Stosowanie siatki to również oszczędność czasu tak cennego na polu, a co za tym idzie oszczędność pieniędzy wynikająca z wydajniejszej pracy maszyny i operatora. Owijanie beli sznurkiem w zależności od aparatu (stosowane są aparaty pojedyncze oraz podwójne) potrwać może nawet około minuty, lub dłużej, podczas gdy owinięcie beli siatką trwa zaledwie 15-20 sekund. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze niwelują wysoką cenę zakupu siatki pozostawiając bilans porównywalny z kosztami używania sznurka, lecz przy stosowaniu siatki, zyskujemy kilka znaczących atutów – wyższą wydajność (bardzo istotną w przypadku usług kontraktowych), wyższą odporność na warunki atmosferyczne, oraz bardziej kształtne bele, które zdecydowanie łatwiej transportować.

Owinięte siatką bele należy w ciągu najlepiej kilku godzin od sprasowania owinąć folią. Do tej czynności stosuje się owijarki do bel. Rozróżnić można dwie główne grupy owijarek: samozaładowcze – wyposażone we własny układ jezdny, oraz system załadunku bel, oraz owijarki stacjonarne – pracujące stacjonarnie (nie posiadają układu jezdnego), zwykle transportowane za pomocą tylnego zaczepu traktora.

Wybierając owijarkę do bel powinniśmy uwzględnić jakimi maszynami dysponujemy obecnie. Do pracy owijarki samozaładowczej potrzebny jest jeden traktor oraz jeden operator, podczas gdy owijarka samozaładowcza wymaga dodatkowego traktora ładującego bele na blat owijarki. Obecnie w owijarkach stacjonarnych spotyka się również systemy niezależnego napędu owijarki w postaci zewnętrznego agregatu, oraz sterowania za pomocą pilota bezprzewodowego.. zastosowanie takiego systemu również i w tym wypadku umożliwia użycie tylko jednego traktora. Do owijania bel stosuje się kilkuwarstwową folię rolniczą w dwóch znanych rozmiarach: o szerokości 500 mm oraz szerokości 750 mm. Szerokość stosowanej foli uzależniona jest od szerokości podajnika folii w owijarce. W nowszych modelach owijarek stosuje się zwykle folię o szerokości 750 mm, dając jednocześnie możliwość owijania folią 500 mm przy pomocy specjalnego reduktora montowanego na podajniku folii. Oba rodzaje folii również różnią się ceną i jak łatwo się domyśleć szersza folia jest droższa. Również i w tym wypadku droższa w zakupie folia nie musi wcale oznaczać, że jest mniej opłacalna. Szersza folia to mniej owinięć beli, a więc krótszy czas całego procesu owijania beli, oraz krótszy odcinek zużytej do tego celu folii. Kalkulacja kosztów użycia obu rodzajów folii także i w tym wypadku wychodzi na podobnym poziomie. Warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanej folii. Im więcej warstw ma folia tym zwykle jest wytrzymalsza, a to zmniejsza ryzyko ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, a co za tym idzie odpadów paszy związanych z wtórna fermentacją.

Podobne artykuły


17
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3585
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64096
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19854
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19799
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34358
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13250
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 8955
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9383
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55427
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 10849
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 80032
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7417
 
Autor
Artykuł  Hamilton,  26/08/2011

Pasjonujące! Zwłaszcza odnośniki. Zamówiłem dwie prasa rolujące i trzy owijarki do bel. Tak na wszelki wypadek.
http://www.eioba.pl/regulations

  Gamka  (www),  27/08/2011

Przyznaj Hamiltonie, że kształtne są te bele ;))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska