JustPaste.it

Dlaczego to nie miłość jest najpotężniejszym uczuciem?

Jakie uczucie jest tak potężne, żeby utrzymywać ludzi latami w patologicznych relacjach z ludźmi i ideami podczas gdy na co dzień nie umiemy wprowadzić najprostszych nawyków?

Jakie uczucie jest tak potężne, żeby utrzymywać ludzi latami w patologicznych relacjach z ludźmi i ideami podczas gdy na co dzień nie umiemy wprowadzić najprostszych nawyków?

 

Jakie uczucie jest tak potężne, żeby utrzymywać ludzi latami w patologicznych relacjach z innymi ludźmi, przedmiotami i ideami podczas gdy na co dzień borykamy się z problemami przy wprowadzaniu najprostszych zdrowych nawyków?

Za wszystkim kryje się wiele ciekawych wzorców: obsesje, paranoje, zaburzenia poczucia bezpieczeństwa i mnóstwo innych ale wszystkie korzystają z tego samego, niezwykle potężnego jądra. Wszędzie przejawia się ambiwalencja.

W praktyce przynajmniej jeden z podanych schematów wystąpi automatycznie, kiedy uruchomimy pattern pomieszania uczuć, w większości wypadków po prostu uaktywni się bazując na jakiejś analogii, bo kiedyś już odczuwałeś ten efekt w mniejszym lub większym stopniu.

Nasza kultura dość sprawnie nam to instaluje. Od konfliktu wartości w dziełach antycznych po Romeo i Julię, na pewnym poziomie można dostrzec te same zachowania.

4fe929f324e0424abfab380f75aeb78e.jpg  

Jeśli jednak kojarzysz to bezpośrednio z wrażeniem wątpliwości przy podejmowaniu decyzji ot myślisz o innym schemacie. Dwie drogi z których każda oferuje pewne korzyści mogą pozornie wydawać się podobne do zachowania powodującego silne korzyści i straty jednocześnie. Zawsze jest wybór, zawsze jest bilans zysków i strat, ale wpływ na psychikę i działania jest diametralnie różny. Ale po kolei.

Ambiwalencję rozumiemy jako odczuwanie dwóch, najczęściej przeciwstawnych, uczuć względem jakiegoś obiektu. Najbardziej klasycznym przykładem jest miłość, pożądanie i nienawiść, strach. Co by nie mówić o psychoanalizie, to udało im się świetnie rozłożyć. Osoba odczuwa obydwa uczucia i skupia się na jednym z nich. W tym miejscu niemal automatycznie pojawia się obsesja (dążenia lub ucieczki), ale to dalszy temat. Drugie uczucie jest ukryte, ale nadal odczuwane, staje się swoistą karą, wzmacniając działanie reguły zaangażowania. Na pewno znasz co najmniej jednego człowieka, który wykazuje takie skłonności względem czegoś. Jeśli się nad tym zastanowisz znajdziesz też coś u siebie ;)

Wzorzec jest niezwykle potężny a przez to, co chciałbym podkreślić tak mocno jak tylko się da, zwyczajnie niebezpieczny. Dlaczego? Ze względu na sprzężenie zwrotne dodatnie, czyli im mocniej działa, tym szybciej wzrasta jego moc. Można się przed tym zabezpieczać (regulacja własnych standardów, mocne kotwice) ale pamiętaj, że to Twoje życie więc zachowuj się odpowiedzialnie.

Jeśli nie jest uzupełniony o obsesję albo uzależnienie będzie kompletnie niestabilny. Dlaczego? Występują uczucia negatywne przed którymi uciekamy. A dopiero uzależnienia uruchamiają sprzężenie zwrotne dodatnie. Tylko pamiętaj, że kolejne wzorce włączają się bardzo łatwo i niemal automatycznie.

Dobra, tyle wstępu teoretycznego i zabezpieczeń.

Jak to działa?

Jeśli chodzi o uruchomienie na osobach, które wykazują tego typu skłonności w określonym kontekście sprawa jest banalnie prosta. Mocna kotwica pozytywna+mocna kotwica negatywna. Opcjonalnie future pacing.

Ale przecież nie czytasz tego, żeby zajmować się banalnymi przypadkami, prawda? Bo kryje się za tym o wiele więcej, więc mając strukturę możesz rozbudować to na wiele sposobów, wykorzystując różne emocje i różne konteksty.

Schodząc więc głębiej, na poziom struktury. Skoro masz już wiedzę teoretyczną i kilka przykładów, to pewnie sam wyczuwasz jak dokładnie jest to zbudowane, zwłaszcza jeśli znasz działanie godiva i swish pattern.

  1. Wybierz obiekt, kontekst i emocje. Wybierz NAPRAWDĘ mocne emocje.
  2. Skojarz pierwszą emocję z obiektem w wybranym kontekście.
  3. Skojarz drugą(kolejną...?;]) emocje z obiektem w możliwie bliskim kontekście.

Tu na chwilkę się zatrzymamy. Co dokładnie dzieje się, jeśli obiekt wywołuje dwie skrajnie różne emocje w podobnych kontekstach? Mamy uzależnienie od hazardu (nieregularnie występujący bodziec pozytywny przeplatany bodźcem negatywnym w reakcji na tę samą procedurę), używek (bodziec pozytywny po którym następuje bodziec negatywny), kompulsję (dwie powiązane z dwoma bodźcami reakcje). A to tylko najbardziej oczywiste z nazwanych schematów.

Należy pamiętać, że w rzeczywistości te efekty występują naturalnie. Jeśli więc chcemy, aby schemat był stabilny (czytaj: wzmacniał się) ustawiamy wszystko tak, aby świat nam pomagał, czyli dla używek kojarzymy pozytywną emocję z tym, co wystąpi od razu po działaniu a negatywną z tym, co wystąpi później itd. Tutaj opiszę schemat całkowicie oderwany od świata, tak aby stworzyć samo uczucie. Tematem obsesji, uzależniania i resztą zajmę się innym razem;)

Wracając:

  1. Wybierz obiekt, kontekst i emocje. Wybierz NAPRAWDĘ mocne emocje.
  2. Skojarz pierwszą emocję z obiektem w wybranym kontekście.
  3. Skojarz drugą(kolejną...?;]) emocje z obiektem w możliwie bliskim kontekście.
  4. Zależnie od planowanego efektu albo zgodnie z tym co napisałem powyżej aby uzyskać trwały efekt, albo aby wywołać czyste, samodzielne uczucie:
  5. Ustaw przed sobą obydwa obrazy. Dodaj aspekty dźwiękowe. Dodaj dialogii. Kinesetyka podąży
  6. Zacznij mieszać. Obrazy zmieniające się miejscami. Krążące dźwięki. Krążące, kłócące się dialogi(„ale”, „gdyby nie”, „chociaż” i wszystko powiązane odda Ci wielką przysługę) . UWAGA: kalibruj reakcje. Jeśli któraś emocja opada to cofnij to co zrobiłeś, inaczej wyjdzie Ci Godiva a to niemal odwrotność.
  7. Zwyczajowo opcjonalny future pacing, zmiana wspomnień i co tylko chcesz dodać.

Z najbardziej oczywistych rozszerzeń rekreacyjnych, rozwojowych jak i użytkowych warto pomyśleć o wielu emocjach, zmianie kontekstów, kotwicach, automatyzacji wzorca.

Sposobów użycia nawet nie opisuję. Przy pewnej wprawie można wrzucać całość konwersacyjnie, jednak łatwiej w punkcie 4 doregulować kotwice na naturalne emocje. Sprzedaż, relacje, motywacja, zabawa? Nie mówiąc o tym, że znając wzorzec możesz go przerwać łatwiej.

Zanim zaczniesz stosować, zastanów się

W jakim kontekście Twojego życia najbardziej Ci się to przyda?

 

P.S.

Zanim odpowiesz sobie na pytanie kliknij "głosuj" jeśli uważasz, że artykuł jest dobry, bo o takie wszystkim tu chodzi :)

I jeśli interesuje Cię NLP, to grupa: Grupa NLP na Eioba.pl!

 

 

Źródło: http://jakubkrolikowski.pl/dlaczego-nie-milosc-jest-najpotezniejszym-uczuciem