Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego potrzebujemy trenerów, nauczycieli i mistrzów

Teoria mówi, że nabywanie nowych umiejętności i kompetencji zawsze odbywa się w czterech etapach. A kiedy potrzebny jest nam nauczyciel czy trener?
Wyświetlenia: 671 Zamieszczono 22/09/2011

Od lat 70 poprzedniego stulecia istnieje teoria nazywana „Four stages of competence” stworzona przez Gordon Training International. Teoria mówi, że nabywanie nowych umiejętności zawsze odbywa się w czterech etapach.

  1. Nieświadoma niekompetencja – na tym etapie nie jesteśmy świadomi, że czegoś nie umiemy, nie mamy w danej dziedzinie żadnego doświadczenia a nawet nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, że dana umiejętność lub kompetencja w ogóle istnieje.
  2. Świadoma niekompetencja – na tym etapie zaczynamy sobie uświadamiać i zdawać sprawę, że istnieją rzeczy, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia, o umiejętnościach, które mogą nam się przydać w życiu, które są dla nas interesujące i chcielibyśmy je zdobyć; zaczynamy wykonywać pewne rzeczy ale robimy to nieporadnie, sprawia nam to dużą trudność i wymaga bardzo dużej koncentracji
  3. Świadoma kompetencja – na tym etapie nabywania umiejętności i kompetencji zaczynamy wykonywać czynności coraz bardziej płynnie, kosztuje to nas mniej wysiłku ale ciągle wymaga od nas koncentracji, ciągłego myślenia jak to wykonywać
  4. Nieświadoma kompetencja – natomiast ostatni etap jest etapem, który pozwala nam wykorzystywać nabyte umiejętności w sposób naturalny, bez konieczności koncentracji na wykonywanych czynnościach, bo są one „wyryte” w naszej tzw. pamięci mięśniowej

W procesie nabywania umiejętności, uczenia się nowych rzeczy, zdobywania nowych kompetencji istotne jest na początku zbudowanie świadomości, że coś można robić lepiej, inaczej, łatwiej, że w ogóle można coś umieć robić. W tym momencie rodzi się ciekawość, chęć poznania bliżej na czym dana umiejętność polega. Ta świadomość istnienia danej kompetencji może się pojawić nagle podczas rozmowy ze znajomym, podczas przeglądania internetu, w którym możemy napotkać ogłoszenia lub opublikowane zajęcia umożliwiające rozwijanie nowych kompetencji. I nagle z etapu nieświadomej niekompetencji zaczynamy powoli się przesuwać w kierunku świadomej niekompetencji. Staramy się złapać kontakt z osobami, które mogą nam pomóc daną umiejętność zdobyć. Zapisujemy się na zajęcia, zaczynamy w nich uczestniczyć. Nauczyciel, trener czy mistrz zaczyna odgrywać kluczową rolę w naszym dążeniu do zdobycia danej kompetencji. Pokazuje nam jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, jakich błędów się wystrzegać. Powoli zaczynamy się znajdować w etapie świadomej niekompetencji. Dalej kontynuujemy współpracę z nauczycielem pokonując kolejne swoje bariery. Nabywamy coraz większej swobody aż w końcu dochodzimy do etapu, w którym dość swobodnie posługujemy się daną kompetencją. Niemniej jednak mamy ciągle świadomość swoich braków i  błędów ale już jesteśmy w stanie sami je korygować. Nauczyciel czy trener powoli przestaje mieć kluczowe znaczenie. Teraz praca jest przed nami, samodzielna, wymagająca co najwyżej co jakiś czas weryfikacji nauczyciela czy dalej podążamy w dobrym kierunku. I tak dochodzimy do etapu nieświadomej kompetencji.

Wniosek z tego płynie taki. Nauczyciele i trenerzy potrzebni nam są wtedy, gdy kształtujemy swoje nowe umiejętności a więc na etapach świadomej niekompetencji i świadomej kompetencji. Wtedy rzeczywiście warto korzystać z doświadczenia trenerów i nauczycieli bo samemu przejść te etapy nie jest łatwo i można się niepotrzebnie zniechęcić.

Bartek Hoński
treneria.pl

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 958
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 960
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 791
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 498
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 914
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 477
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 903
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1089
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 632
9
komentarze: 25 | wyświetlenia: 321
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 559
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 736
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 620
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 716
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 692
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska