Login lub e-mail Hasło   

Prawda w oczy kole...

...ale dobrze, iż można ją wygarnąć bez ogródek :)
Wyświetlenia: 4.429 Zamieszczono 30/08/2011

PRAWDA

 

alt

 

Najświętszą prawdą intuicyjną jest prawda o Stwórcy, więc intuicyjnie zostawmy ją w spokoju. Natomiast ludzka prawda ostateczną jest to, że nie ma prawd ostatecznych. Według ks. Tischnera, góralska mądrość rozróżnia trzy prawdy: „moja prawda, twoja prawda i gówno prawda.” Prawda encyklopedyczna to zgodność myśli i rzeczy; ontologiczna – zgodność bytu z jego istotą; filozoficzna – zgodność mowy i czynu z rzeczywistością; definicja koherencyjna – spójność twierdzeń teorii; pragmatyczna – to, co poznawczo użyteczne i korzystne; słownikowa – brak kłamstwa, fałszu, udawania.

Prawda bywa kłopotliwa i kontrowersyjna – rzetelna, gorzka, wątpliwa, między Bogiem a prawdą, szczera, otwarta, święta, prosto w oczy, powiedziana szczerze, śmiało i bez ogródek. Prawda również w oczy kole, chociaż można jej w oczy spojrzeć. Można też się z nią rozminąć lub pogodzić, albo spokojnie przyjąć do wiadomości.

W kontekście istoty i psychologii człowieka, w którym, jak prawda głosi, jest dobro pomieszane ze złem (z tym, że to ostatnie jest bardziej aktywne), łączą się często pojęcia prawdy i fałszu. W zależności od okoliczności i narzuconych sobie barier tak samo prawda jak i fałsz są dla człowieka koncepcjami zmiennymi, etykietkami zależnymi od tego, która z cech jego osobowości dorwie się do głosu w zaistniałej sytuacji. Człowiek sam musi rozpoznać prawdę i fałsz w sobie, by być ich świadomy i dostrzec, jakie tym samym stwarza sobie i innym problemy, mówiąc jedno czy drugie. Zwłaszcza, ze przecież już Dante Alighieri stwierdził, że „prawda do kłamstwa jest podobna z twarzy”. Jedynie przyroda jest prawdą i nie toleruje fałszu. Boski Leonardo da Vinci  powiedział też, że „prawdą jest, iż natura w przeciwieństwie do ludzi nie łamie swoich praw”, a „prawda jest zawsze tylko córką czasu,” który z kolei (jak twierdzi Ch. Colton)”jest jej najlepszym przyjacielem.” Skoro jesteśmy przy czasie, to pisarz Lew Tołstoj powiedział, że „prawdą jest, iż czas jest poza nami i przed nami, przy nas go nie ma.” Tak więc prawda straciła najlepszego przyjaciela. W ogóle jest ona bardzo biedna, bo wg naszego noblisty, Stanisława Reymonta: „Prawda nie ma ojczyzny, przeto bywa traktowana jak uprzykrzony włóczęga.” Jest ona także kapryśna, co przyznał Tadeusz Żeleński-Boy: „Taki jest już kaprys prawdy, że z równym uporem gnieździ się w paradoksach, co stroni od utartych pojęć.”

alt

 

Jakby tego było mało, prawda naukowa bywa zmienna. Co kiedyś było prawdą, dziś jest tylko błędną teorią, co dziś jest niedorzecznością, jutro będzie udowodnionym faktem. Na dodatek, A. Hitchcock przekonuje, że „rzut oka na świat udowadnia, iż okropności nie są niczym innym, jak nagminnym realizmem.” Pocieszające jest znane porzekadło: „żadne kłamstwo nie doczeka starości.” Mówmy więc prawdę. Mądry Pitagoras radzi: „Kto mówi – sieje, kto słucha –zbiera”. To by było na tyle.

Piotr Stanisław Issel

 

 

 

 

Podobne artykuły


12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 803
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1313
9
komentarze: 154 | wyświetlenia: 1080
9
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1937
9
komentarze: 618 | wyświetlenia: 1122
8
komentarze: 39 | wyświetlenia: 648
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1995
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1042
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 522
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 510
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 439
294
komentarze: 62 | wyświetlenia: 104740
181
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1185585
153
komentarze: 44 | wyświetlenia: 130757
105
komentarze: 29 | wyświetlenia: 114441
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Quid est veritas? „Co to jest prawda?” Według Platona jest ona tym, czego nie mamy, lecz czego pragniemy. Żaden z bogów nie filozofuje ani nie pragnie mądrości – on ją ma; ani żadna inna istota mądra nie filozofuje. Całe nieszczęście w głupocie, jest w tym, że człowiek nie będąc ani pięknym, dobrym, ani mądrym, uważa, że mu to wystarczy.

Piękna prawda:):):) Mój tato miał niezły ubaw gdy to pisał. Sprezentował mi tę rozprawkę w tym samym czasie co wiersz o matematycznej stonodze:)

Jeżeli dysponujesz innymi jeszcze tekstami Twojego ojca, to bardzo proszę ....

Dysponuję... i jak mam czas przepisywać jego ręczne twory, bo wiedz, że on i komputer to przepaść nie do połączenia, to zapewne się z wami podzielę :)

  berni*,  02/09/2011

Jest sporo osób które wolą usłyszeć słodkie kłamstwa, niż gorzką prawdę Istnieje mało ludzi z charakterem które potrafią mówić szczerą prawdę, zwłaszcza prosto w oczy. Ja osobiście się brzydzę fałszem i zakłamaniem.Wiele osób posiada dwa zdania na ten sam temat: jedno jest prawdziwe, drugie dobrze brzmi. Pozdrawiam oddając głos. Proszę o więcej tekstów taty

Berni, tu masz następny tekst taty :)
http://eiba.pl/3

  cnc  (www),  05/09/2011

Można powiedzieć, że to taki prawdziwy tekst o prawdzie ;) Plus za przytoczenie ciekawych cytatów znanych postaci.

Mój ojciec ma wnikliwe spojrzenie w temat:) Dzięki za zagoszczenie i uwagę. Pozdrawiam.

  carrie86  (www),  06/01/2012

Rewelacyjny temat :):). Ogromny, ogromny plus. Mówienie prawdy to wielki dylemat współczesnego człowieka ot, bo warto się zastanowić czy lepiej się podlizywać albo mówić słówka, które pięknie brzmią czy powiedzieć prawde, czasem brutalna, ale szczerą prawdę. Tyle ludzi teraz przez to udaje. Okłamuje nas, bo tak im wygodniej. A przecież lepiej dla każdego żeby usłyszał prawdę. Brawo jeszcze raz brawo za temat i za cytaty wyjątkowych postaci:)

Dziękuję w imieniu ojczulka mego:) Temat warty przypominania...

Duzy Plus ode mnie Panie "Skalny Kwiecie" :-) Krotko ale bardzo celnie ujety temat...pozazdroscic...
Jeszcze dodalbym to tej listy prawd tzw. "prawdy selektywne" powszechnie uzywane zwlaszcza przez politykow, religionistow/apologetow/teologow wszelkich masci oraz ...przez osoby starajace sie o prace (znam to z autopsii... z obu stron biurka:-)....

P.S.
Gratuluje Panu corki :-)

Córka ci dziękuje, a tacie odczytam twój komentarz, gdy dzisiaj przybędzie z wizytą :))) Jak przeczyta twoją najnowszą satyrę, to padnie ze śmiechu i uprzedzając jego prośbę, wydrukowałam już mu twój tekst, Youngcontrarian:) Mam nadzieję, że nie masz za złe? Mój ojciec zbiera perełki eiobowe i jako starej daty i nie posiadający komputera, preferuje wersje papierowe...

Droga Katarzyno,
Alez to dla mnie zaszczyt.
Tylko ze wersja , ktora wydrukowalas dla Taty moze byc juz nieaktualna. Wprowadzilem ostatnio do tekstu pare poprawek i "udoskonalen"...
Pozdrowienia dla Taty.

  Dedukacje  (www),  15/04/2012

Rozważając tak ważkie tematy - utwierdzam się w przekonaniu, że filozofia powinna być uczona od podstawówki.
Kształtuje nie tylko logiczne myślenie, ale i wrażliwość i moralność. Powiedzcie, czy po takiej dyskusji na lekcji - młodzież wyjdzie np.przewracać ławki w parku itp?
Wspaniały tekst, pozdrawiam:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska