Login lub e-mail Hasło   

Autorytet czy własny gust

Dlaczego wstydzimy się przyznać, że coś „uznane” przez innych za piękne, dobre, odpowiednie, nam się nie podoba? Dlaczego sami odbieramy sobie prawo do wyrażania własnych opinii?
Wyświetlenia: 2.262 Zamieszczono 04/09/2011

Oglądałam kiedyś film o włoskim malarzu, rysowniku i rzeźbiarzu, Amedeo Modiliagnim, którego najlepszy twórczy okres przypadł na pierwsze dwadzieścia lat XX wieku. Odtwórcą głównej roli był Gerard Philipe, jego życiową partnerkę grała Anouk Aimee.

Nie znamy zbyt wielu faktów z jego życia, to postać częściowo legendarna. Dlaczego tak mało wiemy o artyście, którego dzieła warte są dzisiaj miliony? Bo nie został doceniony przez współczesnych mu krytyków. Zmagający się z gruźlicą, żyjący w nędzy, prawie umarł z głodu. Jego obrazy nie miały prawa się podobać, skoro Panowie Krytycy uznali je za mierne. A ja nie wierzę, że nikomu się nie podobały.

Tragiczny i pełen cierpień życiorys tego artysty zwrócił moją uwagę na znaczący fakt. Lubimy autorytety i lubimy się nimi kierować, nieraz aż do przesady, graniczącej z bezmyślnością.  

Dlaczego wstydzimy się przyznać, że coś „uznane” przez innych za piękne, dobre, odpowiednie, nam się nie podoba? Dlaczego sami odbieramy sobie prawo do wyrażania własnych opinii?

Może kierujemy się swoistym instynktem stadnym, niezezwalającym na „wychylanie się”, ze względu na strach przed ostracyzmem. Zjawisko to świetnie opisał kochany A.Ch.Andersen w baśni „Nowe szaty cesarza”. Czy nie powinniśmy zachować w sobie chociaż odrobiny tego, nieznającego owego strachu, dziecka, które krzyknęło, że cesarz jest nagi?

Jak mawiali Rzymianie „De gustibus non est disputandum”.  Natknęłam się kiedyś na bardzo ciekawą dyskusję na forum internetowym właśnie na temat gustów i tak zwanych autorytetów. Zdania były bardzo podzielone.

Przyznam szczerze, że słowo „autorytet” nie należy do moich ulubionych. Z natury mam dosyć buntowniczą naturę i nigdy nie znosiłam narzucania sztywnych ram i szablonów. Dobrze, że nie musiałam iść do wojska, bo pewnie bez przerwy dostawałabym „karniaka”.  

Jeżeli jednak już ktoś zdaje się na autorytety, to przynajmniej powinien zdać sobie sprawę z jednego ważnego faktu. Autorytet może się mylić! Jest tylko człowiekiem i, w związku z tym, jest zdolny jedynie do własnej subiektywnej oceny. Nawet, jeżeli dysponuje ponadprzeciętną wiedzą w temacie.

Trzeba pamiętać, że obiektywizm dotyczy w zasadzie jedynie świata nauki, ze względu na narzędzia, którymi nauka się posługuje. Trudno, aby ktokolwiek we własny sposób interpretował teorię względności czy twierdzenie Pitagorasa. Zwłaszcza, gdy nie posiada wystarczającej wiedzy. Aby w nauce coś zburzyć i zmienić, najpierw trzeba poznać.

Natomiast w szeroko rozumianym świecie sztuki króluje subiektywizm.

Czasami odnoszę wrażenie, że zbytnia ufność w opinie znawców bierze się z pewnego rodzaju umysłowego lenistwa. Nie trzeba się zastanawiać, dokonywać samodzielnego wyboru. Ktoś zrobi to za nas.

Bywa, że niska samoocena i brak wiary we własne możliwości każe nam zbyt ślepo zawierzać ocenie innych. W życiu prowadzi to nieraz do dramatycznych konsekwencji, gdy pozwolimy, aby ktoś za nas zadecydował, na przykład o kierunku studiów czy wyborze współmałżonka. Bo ten ktoś wie od nas lepiej, co dla nas dobre. Przynajmniej w takich kwestiach trzeba zaufać własnej ocenie i własnemu instynktowi.

Jak już pisałam, lepiej żałować za błędy własne niż cudze.

Wspominałam o niechęci do tak zwanego wychylania się. Sądzę, że to jakiś atawistyczny instynkt stadny. Dobrze, jeżeli funkcjonuje w obszarze norm moralnych. Ale w sferze sztuki już nie powinien.

W świecie zwierząt osobnik, odróżniający się zbytnio od reszty stada, nie przetrwa.  Na przykład albinos. Wynika to jednak z jego rzeczywistych mniejszych szans w naturalnym środowisku. Albinos może być zanadto widoczny dla potencjalnych wrogów i ofiar. Dlatego stado pozbywa się go.

U człowieka ważnym motywem jest potrzeba akceptacji w środowisku. Nie zawsze prowadzi do dobrych wyborów. Najwyraźniej chyba widać to u młodych ludzi, zwłaszcza w trudnym okresie dojrzewania. Akceptacja środowiska rówieśniczego to bodziec tak silny, że prowadzi nawet do działań autodestrukcyjnych. Pół biedy, gdy chodzi o strój, fryzurę czy kolczyki względnie makijaż. Gorzej, gdy o narkotyki czy wejście na drogę przestępstwa.

Wydaje mi się, że kierują nami dwa sprzeczne dążenia. Z jednej strony chcemy podkreślić naszą indywidualność, bardzo szeroko rozumianą. Z drugiej, pragniemy przystosować się do życia w społeczności, czyli zbytnio się nie wychylać.

Pierwszy aspekt łączy się na pewno z potrzebą rywalizacji o zajęcie w społeczności jak najlepszej pozycji.

W tej rywalizacji, w świecie sztuki, dla przykładu, liczy się oryginalny pomysł.

W filmie „Bullit” pokazano efektowne sceny ścigających się samochodów. Stanowiły odtąd nieodłączny element każdego niemal filmu sensacyjnego.  

Podobnie było ze „Szczękami” Spielberga. Zabójczego rekina powielano później aż do znudzenia.

Nastąpił przerost formy nad treścią.

Bywa tak i w literaturze. Pisałam kiedyś o mojej fascynacji thrillerem medycznym po „Comie” Robina Cooka.  W pewnym momencie, czytając kolejne powieści tego gatunku, odniosłam wrażenie powielania.

Liczy się oryginalny pomysł. Ci, którzy na niego wpadali, w różnych dziedzinach, mieli otwarte umysły. Nie słuchali ślepo autorytetów.

Kolejny przykład ze świata filmu. Walt Disney i jego pełnometrażowa „Królewna Śnieżka”. Wszyscy producenci odradzali mu ten pomysł, straszyli ruiną finansową i ośmieszeniem. On znalazł w sobie dosyć odwagi, by przełamać dotychczasowe tabu i nie przejmować się opinią „nieomylnych” znawców.

Bo, żeby być sobą, potrzeba odwagi. Trudno jest przeciwstawić się grupie czy grupom, w których funkcjonujemy.

Ale nieraz warto. Z wewnętrznej potrzeby, nie na zasadzie „sztuka dla sztuki”.

P.S. Ten Smerf na obrazku to Mądrala, który wszystko wie najlepiej.

 

Alicja Minicka

http://mysli-o-ludziach.blog.onet.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1621
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 672
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1176
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 776
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 662
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1036
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 970
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 400
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 482
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 390
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 631
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 529
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 472
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 455
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy





:) Uwielbiam takie tematy, a szczególnie w Twoim wykonaniu Alicjo:)

No to jest nas dwie...a za Mądralę jeszcze uśmiech podsyłam Alicji :)

Zapewne z jednego prostego powodu:) Artykuł nie jest o nas:P

  hussair  (www),  05/09/2011

W 700% odzwierciedliłaś mój pogląd, Dlatego popieram Cię w 1400-u.

  berni*,  05/09/2011

Niedawno te słowa napisałem teraz powtórzę: Trzeba miedz charakter aby zamiast słodkich kłamstw powiedzieć szczerą prawdę. Myślę ze jest to spowodowane obawą aby nie podpaść i brakiem argumentów na wypadek ataku. Pozdrawiam.

  hussair  (www),  05/09/2011

Zgadza się. Nie wszyscy mają w sobie gotowość do konfrontacji...

  ykes,  05/09/2011

"P.S. Ten Smerf na obrazku to Mądrala, który wszystko wie najlepiej" - o ile dobrze pamiętam Alu, ten Smerf to chyba Ważniak. ;)

Chyba tak...ale Wymądrzałek tak czy owak:)

Obiektywizm dotyczy świata nauki w wymiarze, który widoczny jest dla każdego, np. kiedy ktoś podejmuje się krytyki kogoś publikując coś. Ale z nowymi propozycjami w nauce bywa podobnie jak w sztuce i każdej innej sferze ludzkiej działalności. Po prostu ludzie mają skłonności zachowawcze i jeśli pojawia się coś nowego z czym wiążą się zmiany, to bywa, że boją się i milkną albo protestują często nie sprawdzając nawet nadchodzącej zmiany. To irracjonalny strach przed nieznanym.

  ,  06/09/2011

Może wystąpić również konflikt interesów http://www.ted.com/talks/lang/(...)st.html

Tak, to prawda w sposób niejawny ująłem to w "skłonnościach zachowawczych" i "proteście przeciwko."

  Elba,  06/09/2011

Rezygnujemy z prawa głoszenia własnych poglądów odbiegających od powszechnie uznanych za autorytarne najczęściej z powodu, aby uniknąć natychniastowego ataku na swoją osobę, chociażby w formie pytania: A kimże ty człowieku jesteś, by formować swoje własne poglądy czy gusty lub krytykować innych? Tłum chce nas sobie podporządkować, odebrać nam prawo do indywidualnej oceny rzeczywistości.
A p ...  wyświetl więcej

  rexty  (www),  06/09/2011

Niezależni ludzie, mający swoje zdanie bez względu na otoczenie to niestety rzadkość. Dlatego też podwójnie ich cenię.

  Nunak,  08/09/2011

Przypomniała mi się taka sentencja:

"Wiara w autorytety powoduje, że ich błędy stają się obowiązującymi normami" - Lew Tołstoj

Autorytet? To już nic nie znaczy. Ludzie ida na skróty, bo tak wygodniej. Praca Tv spać, co nam więcej trzeba?
Już nawet mnie to nie irytuje.



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska