Login lub e-mail Hasło   

Joga, relaks i stres.

Co to jest stres? Co powoduje stres? Jak sobie radzić ze stresem? Jakie techniki w jodze pomagają radzić sobie ze stresem?
Wyświetlenia: 982 Zamieszczono 07/09/2011

W dzisiejszych czasach stres jest wszechobecny z powodu presji w pracy, niezdrowych relacji z innymi, niezałatwionych spraw. Tych przyczyn może być jeszcze bardzo wiele, w każdym razie coraz więcej osób cierpi z powodu stresu.

Co to w ogóle jest stres?

Stres to jest reakcja organizmu na zagrożenie. Kilkaset tysięcy lat temu, kiedy człowiek ewoluował, stres był ważnym czynnikiem, który ratował życie. W sytuacji zagrożenia, nagle wzrastało napięcie mięśni, podnosiło się tętno i ciśnienie krwi, dzięki temu nasi przodkowie byli gotowi do ucieczki albo walki. W tamtych czasach to było niezbędne do przetrwania, ale dziś przynosi momentami więcej szkody niż pożytku.

Co powoduje stres?

Stres  jest jedną z przyczyn chorób cywilizacyjnych. Długotrwały stres powoduje: nadciśnienie, problemy z sercem, uczucie niepokoju, nerwice, kłopoty z trawieniem itd. itp. Właściwie stres negatywnie wpływa na całe ciało i wszystkie narządy.

 Z punktu widzenia jogi przez  stres, marnujemy naszą energię życiową. Tracimy energię na utrzymanie napięcie mięśni, które do niczego nie służy, na podwyższoną pracę serca, na przyśpieszoną pracę mięśni oddechowych, na negatywne emocje.

Jak sobie z nim radzić?

Wyobraźcie sobie człowieka jako pustą szklankę. Wyobraź sobie, że za każdym razem, kiedy człowiek się stresuje, do szklanki nalewa się trochę wody. Ta sytuacja się powtarza, aż szklanka robi się coraz bardziej pełna. Stres nie działa skokowo, to jest proces, który stopniowo się nawarstwia. Mięśnie stopniowo się spinają i przykurczają, serce stopniowo jest coraz bardziej obciążone. Dlatego trzeba systematycznie wykonywać techniki relaksacyjne. Za każdym razem,  gdy woda się naleje, należy ją usuwać.

Wiele osób w ogóle nie jest świadomych, procesu powstawania i nawarstwiania się stresu. Dzięki jodze zyskuje się świadomość ciała, która w ogóle pozwala poczuć,  jak stres się gromadzi i jakie są tego objawy. To jest bardzo ważne, żeby nauczyć się rozpoznawać zbierające się napięcie, bo dopiero wtedy można uczyć się je uwalniać.

Joga uczy radzić sobie z napięciem na wielu płaszczyznach. Należy pamiętać, że stres ma swoje źródło w umyśle i naszej percepcji rzeczywistości. Ta sama sytuacja dla jednych może być bardzo stresująca, a dla innych zupełnie normalna. Dzięki medytacji i ćwiczeniom oddechowym człowiek uodparnia się na wpływ z zewnątrz, co zmniejsza poziom stresu przyjmowany z otoczenia. Z kolei savasana, uczy usuwać już nagromadzone napięcie.

Żeby zmniejszać poziom stresu, wystarczy robić savasanę, pranayamę i medytację. Tylko tyle - albo aż tyle. Należy zdać sobie sprawę z tego, że to nie są magiczne pigułki, które spowodują, że nagle stres przestanie istnieć, albo uodpornimy się na niego całkowicie od zaraz. Savasana, pranayama i medytacja,  są trudnymi naukami wymagającymi czasu i cierpliwości. Ich opanowywanie jest stopniowe, ale to są ważne umiejętności, szczególnie dziś, kiedy najczęściej pracujemy umysłowo,  pomagają one utrzymać umysł świeży, tak jak masaż dba o mięśnie i ciało.

Więcej informacji związanych z jogą można przeczytać na www.joga-medytacja.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1501
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1137
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 847
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 706
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 401
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 544
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1169
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 514
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 931
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 669
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 686
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1532
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 734
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Wspaniała strona i ćwiczenia. Ćwiczyłam yogę przygotowując się do porodu - fantastyczna sprawa, a jakie samopoczucie:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska