Login lub e-mail Hasło   

List z Mogadiszu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://fundacjadlasomalii.org.pl/?p=1866
SYTUACJA W SOMALII JEST NIE DO PORÓWNANIA Z CZYMKOLWIEK. LUDZIE UMIERAJĄ TU MASOWO…
Wyświetlenia: 2.152 Zamieszczono 11/09/2011

List z Mogadiszu

10 sierpnia 2011

Mogadiszu jest miastem w zgliszczach. Miastem-gruzowiskiem. W większej części stolicy Somalii nie ma kanalizacji. Ludzie mieszkają na ulicach lub w tym, co pozostało ze zniszczonych wojną budynków.

Do stolicy Somalii stale przybywają tłumy uchodźców z dotkniętego suszą południa kraju. Są przyjmowani w obozach dla uchodźców.


Somalijscy talibowie z Al Shaabab nie zgadzają się na przyjazd i pomoc międzynarodowych organizacji humanitarnych. W dzień po naszym przyjeździe do Mogadiszu, rebelianci z Al Shaabab osłabieni suszą i walką z żołnierzami Unii Afrykańskiej oraz wojskiem Tymczasowego Rządu Somalii  musieli uciekać poza miasto. Pojawiła się nadzieja na pomoc dla głodujących.

W szpitalu, w którym pracowaliśmy w Mogadiszu – Banadir – brakuje podstawowej żywności: mąki, oleju, ryżu… Brakuje wody. Jest to szpital z największym w mieście oddziałem dziecięcym. Wszyscy pacjenci zgłaszający się do szpitala są przyjmowani, a za ich leczenie nie są pobierane żadne opłaty.

Personel szpitala nie ma gdzie chować umarłych, ponieważ na terenach do tego przeznaczonych powstały obozy dla uchodźców. Ciała umarłych zalegają w szpitalnych magazynach. Personel szpitala Banadir to wyłącznie Somalijczycy, ale w czasie naszego pobytu swoją pracę zaczynała organizować w nim organizacja Lekarze Bez Granic – sekcja z Niemiec.  Fundacja dla Somalii ofiarowała szpitalowi worki z mąką, olej i ryż oraz pomoc na pochówek zmarłych. Były to największe potrzeby szpitala Banadir wyrażone przez jego dyrekcję.

W Mogadiszu zetknęliśmy się również z działająca tu organizacją Czerwonego Półksiężyca z Kuwejtu.

Fundacja dla Somalii przy wsparciu prezydenta stanu Himan&Heeb Mohameda Adena odwiedziła obóz dla uchodźców w dzielnicy Hodan. Uchodźcy przybywający do obozu otrzymują kartę uchodźcy uprawniającą ich do zamieszkania na terenie obozu w namiocie, który musza sami złożyć z własnych materiałów – chrustu, starych ubrań i worków do żywności, oraz do 3 posiłków dziennie i kilku litrów wody – otrzymywanych za darmo. Na posiłek składa się gotowany ryż lub kasza. Fundacja dla Somalii przekazała dyrekcji obozu żywność, która zostanie rozdzielona wśród potrzebujących.

Spotkaliśmy się również z władzami dzielnicy Hamar Weyne, którym przekazaliśmy pomoc żywnościowa.

Żywność zakupiona w Mogadiszu przez Fundację dla Somalii została nabyta przez Somalijczyków od Somalijczyków dla Somalijczyków. Pozwoliło to uniknąć zawyżonych cen żywności i transportu. Niesienie pomocy przez Fundację dla Somalii zostało udokumentowane.

Nasza pomoc jest jedynie kroplą w morzu potrzeb!

SYTUACJA W SOMALII JEST NIE DO PORÓWNANIA Z CZYMKOLWIEK. LUDZIE UMIERAJĄ TU MASOWO…

Pozdrawiamy,
Paweł Wysoczański

Podobne artykuły


17
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3466
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5579
27
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2417
25
komentarze: 20 | wyświetlenia: 13934
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 50906
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 44584
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7765
33
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3607
31
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2438
30
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4330
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3408
26
komentarze: 14 | wyświetlenia: 3024
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7586
24
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3350
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8054
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  hussair  (www),  11/09/2011

I taką mamy planetę właśnie.

,... i takich ludzi na planecie.

Mam nadzieję, że przeczyta to jak najwięcej osób.

Ja też. Tylko co z tego?

  w84u6  (www),  11/09/2011

Uzupełnienie do tekstu http://bit.ly/pdoGmG

  oculus,  11/09/2011

Dobre to uzupełnienie.
Pozrdawiam.

  oculus,  11/09/2011

Dałem Ci plusa w84u6 ale po chwili już go tam nie było. Widzę jednak, że na powrót jest, są ludzie którzy podzielają twój punkt widzenia.

  w84u6  (www),  11/09/2011

To nie ważne oculusie ;) Istotne, aby czytający mieli ogląd i wyjaśnienie sytuacji. Celowo wybrałem muzułmańskiego komentatora, i to bynajmniej nie z biednego państwa, aby pewien katolicki przypał nie mógł napisać, że to hasbara :P

Mniej ważne jak, przez kogo i dlaczego? Ważne co zrobić by ta i podobne makabry nie miały miejsca na planecie, którą ponoć zamieszkują ludzie.
Jak? Nie wiem.

  andrzejs,  11/09/2011

Grzegorzu,
nie do końca wierzę "przez Somalijczyków, do Somalijczyków, dla Somalijczyków", czy coś w tym rodzaju.
Grasujące bandy, klany, itp. ogałacają cięzatrówki, statki, itd. z pomoca humanitarną, potem zarabiając na tym pieniądze... na broń.
Mam taki (głupi pewnie) pogląd: nie zrobisz nigdzie porządku, jeśli "tubylcy" nie będą chcieli porządku. Dotyczy to i Iraku, i Afgan ...  wyświetl więcej

Z tym jednym na pewno się zgodzę - to nie jest nasza wina! Natomiast pośrednio, jest to sytuacja również wygenerowana przez białego człowieka (na przestrzeni stuleci), pchającego się tam, gdzie go nikt nie potrzebował...

Kogo uważasz Skalny Kwiatku za białego człowieka i gdzie się tak bardzo pchał. Pod Termopilami, pod Warną, to raczej biali ludzie bronili się przed najazdem kolorowych. Aleksander Wielki uderzył na nich, czy raczej bronił się i mu się powiodło?. Do Indii blokowali nam drogi handlowe i musiał Krzysiu płynąć tam morzem, choć ponoć wiedział, że płynie do Ameryki. Tępicie katoli a sami tworzycie jakie ...  wyświetl więcej

Kolonizatorów. Tych, którym afrykańskie złoto, kość słoniowa i inne bogactwa Czarnego Lądu przyćmiły myślenie... tych, którzy chcieli narody afrykańskie uszczęśliwiać na siłę zdobyczami zachodniej cywilizacji i wiary...
Co do katoli, ja ich nie tępię i nie tworzę nowych religii, więc nie wiem co ta część twojej wypowiedzi ma wspólnego z moim komentarzem, Oculusie...

Potępiasz więc głodnych Europejczyków, którzy szukali chleba za morzem. Wyzyskiwacze pokazali się później, no ale taki jest już ten świat a prym w tym procederze wiedli nie tylko chrześcijanie a w zasadzie to Żydzi i ich kapitał torował drogę do wyzysku świata przez Europejczyków.

Nie potępiam, Oculusie... głodni Europejczycy, dobre sobie... i akurat do Afryki za chlebem musieli... no tak, ich władcy też ich wyzyskiwali i stwierdzili, że zapełnić kufry ponownie by można grabiąc cudzy dom...więc oni z kolei zaczęli w ten sam sposób postępować w stosunku do innych. To błędne koło...

Przykładem tego mogą być Burowie. Z głodnych chłopów europejskich stali się przesladowcami i wyzyskiwaczami w Afryce Południowej. Masz rację, to jest błedne koło.

Tak w ogóle, to bez względu na to, ile pomocy zostanie władowane w Afrykę, niewiele to zdziała... po części dlatego, że większość z pieniędzy rozchodzi się na biurokrację po drodze, i również dlatego, iż cały system polityczny jest tam chory, a walki plemienne dodatkowo wyzwalają w ludziach najgorsze instynkty i podsycają nienawiść.

  ,  12/09/2011

Afryka to niestety taki worek bez dna...
I coś mi mówi, że jeszcze długo, długo nim pozostanie.

Możemy godzinami zastanawiać się nad winnymi. Tyle, że matka, której dziecko umiera na jej rękach ma to w dupie. Gwałcone kobiety, którym rozcina się brzuchy i odcina piersi też. Ja słyszę w tej tragedii szept, który krzyczy o pomoc.
Oczywiście możemy sobie uczenie, lub mniej, rozprawiać, siedząc w domku, w ciepłych bamboszkach. Możemy. Ale, czy nie lepiej gdybyśmy starali się uratować choć ...  wyświetl więcej

  andrzejs,  12/09/2011

Grzesiek,
sęk w tym, że nie uratujesz nikogo. Twoją "pomoc" po drodze do tej matki zrabują uzbrojone bandy jakichś plemiennych watażków.

Wiem, że, masz rację.
Skontaktowałem się z ludźmi, którzy tam byli. Znam realia i wiem, że do obozów dla uchodźców i do szpitali pomoc jednak dociera. Z tym, że nie zawsze...
Wspomniani w arcie Kuwejtczycy poszli na układ z bandami. Część "towaru" idzie do nich. Ale część tam gdzie iść powinna. I to jest rozwiązanie straszne. Ale, niestety, z tego co wiem, jedyne.

Tak. Afryka jest kolebką życia. Teraz stała się kolebką końca. Tam właśnie na widok tego co się dzieje Bóg powinien usiąść i zapłakać. Potem rozpocząć "koniec". Ale jak na złość nie widzi, udaje że nie widzi? Zmusza nas do popełniania największego grzechu, bowiem żeby tam zrobić porządek należy wystrzelać tę całą ekipę......i kółko się zamyka. Bo jak to zrobimy to zostaniemy osądzeni. Jak miło. ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska