JustPaste.it

W jaki sposób zwiększyć efektywność nauki języka angielskiego?

Przed dokonaniem wyboru szkoły językowej warto dowiedzieć się jaką metodę stosują i czy nie powinniśmy również wykorzystywać książek do słuchania czyli audobooków.

Przed dokonaniem wyboru szkoły językowej warto dowiedzieć się jaką metodę stosują i czy nie powinniśmy również wykorzystywać książek do słuchania czyli audobooków.

 

A czym charakteryzują się najpopularniejsze metody?

Metoda komunikacyjna – obecnie najpopularniejsza. Opiera się ona na założeniu, że język służy przede wszystkim do komunikowania się w określonych sytuacjach, na które człowiek napotyka w codziennym życiu. Każda struktura gramatyczna lub zlepek słów ma więc służyć funkcji komunikowania się, takiej np. jak opowiadanie o swoim życiu, negocjowanie z klientem, proponowanie komuś pójścia do kina.

Metoda bezpośrednia – w tym podejściu jeszcze większy nacisk kładzie się na zrozumienie nauczanego języka, nauczyciel buduje zrozumienie nowych fraz za pomocą obrazków, gestów, mimiki, skojarzeń itp. Kursanci podczas zajęć sami następnie stosują poznane zwroty we wzajemnej komunikacji.

Totalne zanurzenie to odmiana wyżej opisanej metody. Zwykle wykorzystywana jest podczas krótkiego, ale bardzo intensywnego kursu, gdzie nauka trwa kilka godzin dziennie, i gdzie dąży się do uzyskania efektu zblizonego do znalezienia się w środowisku osób uzywających języka angielskiego na codzień.

Metoda Callana jest oparta na bardzo intensywnej wymianie pytań i odpowiedzi między nauczycielem a uczniem, która na celu nauczenie właściwych nawyków językowych. Nauczyciel wymawia każde pytanie dwa razy i na bieżąco poprawia błędy, kursant powtarza odpowiedź tak długo, aż zrobi to bezbłędnie.

Metoda Sita łączy w sobie nauczanie języka i techniki relaksacyjne. Nowe słownictwo przekazywane jest w tekście, który jest przez uczącego odczytywany i odsłuchiwany kilka razy w różnych fazach relaksacji, a następnie w nieskończoność powtarzany.

Metoda gramatyczno – tłumaczeniowa – najstarsza i obecnie najmniej rekomendowana. Stosowana w szkołach w latach osiemdziesiątych. Znam ją z autopsji. Moim zdaniem fatalna, jeżeli bierzemy pod uwagę chęć komunikowania się a nie poznanie gramatyki.

Wielu fachowców twierdzi, że łatwość uczenia się języka angielskiego jest sprawą bardzo indywidualną i nie da się powiedzieć, że jedna metoda okaże się w stu procentach skuteczna.

Warto jednak uświadomic sobie, że nie wymyślono jeszcze sposobu, który umożliwiłby nauczenie się języka bez jakiegokolwiek wysiłku ze strony ucznia i to jeszcze w przeciągu kilku tygodni. Nauczyć się języka można tylko i wyłącznie ciężką pracą. Oprócz dobrego lektora potrzebne są też dodatkowe pomoce naukowe. Obecnie w dobie digitalizacji warto zastanowić się, czy dobre audiobooki nie wspomogą naszej nauki. Audiobook to książka w formie słuchanej. Można ją słuchać na mp3, na przykład jadąc samochodem lub gotując sobie obiad. Pozwala to na stworzenie sobie środowiska zbliżonego do tego występującego w Wielkiej Brytanii cz USA. Jadę i słucham kogos kto mówi po angielsku, jem obiad i znowu jakiś natręt używa angielskigo, idę spać a on ponownie zawraca mi głowę. Warto spróbować, audiobooki nie są drogie a skuteczność „osłuchania” się języka gwarantowana. Wiem ponieważ stosuję ją od lat. Oczywiście nie polecam zakupów tym, którzy myślą, że w dwa tygodnie nauczą się angielskiego, gdyż uwierzyli w reklamę różnych szkół językowych. Jeżeli nauka języka byłaby taka łatwa to po co studiować filologie angielską przez pięć lat?

Zainteresowanych zapraszam na stronę http://www.ebooki.org.pl