Login lub e-mail Hasło   

Czesi i Kościół

„Machałam już chorągiewką tylu różnym potworom, że i papieżowi mogę pomachać”. Ta wypowiedź przeciętnej czeskiej urzędniczki, wygłoszona w 2009 roku przed wiz...
Wyświetlenia: 4.882 Zamieszczono 13/09/2011

„Machałam już chorągiewką tylu różnym potworom, że i papieżowi mogę pomachać”. Ta wypowiedź przeciętnej czeskiej urzędniczki, wygłoszona w 2009 roku przed wizytą Benedykta XVI wyraża poglądy wielu Czechów. Zdaje się też świadczyć, że  miłość do Kościoła i papieża nie jest w tym kraju przesadnie wielka. Czesi to nie jest naród szczególnie duży, razem jest ich około 10 milionów z czego około 27 % deklaruje się jako katolicy. Ich liczba ciągle maleje, bo są to przeważnie ludzie starsi. Przyczyny tego, że ubywa wyznawców i drastycznie brakuje księży Kościołowi Katolickiemu w Czechach, wynikają z uwarunkowań historycznych. Wystąpiły one (te uwarunkowania) tylko w tym kraju i gdyby nie one na pewno wszystko potoczyłoby się inaczej. Nie można więc mówić, że Czechy są krajem przykładowym pod względem zeświecczenia społeczeństwa, bo są one krajem szczególnym. Pomińmy więc dociekania dlaczego około 70 % Czechów nie deklaruje przynależności do żadnego Kościoła, a Vaclaw Klaus deklaruje przynależność do Kościoła husyckiego. Zajmijmy się tylko analizą dwóch skutków takiego stanu rzeczy.

  1. Czesi odrzucili konkordat, który miał uregulować wszystkie relacje między państwem, a Watykanem. Nie widzieli potrzeby zawierania takiej umowy akurat z Kościołem Katolickim, skoro żaden inny ośrodek wyznaniowy takich umów nie wymaga. Poza tym konkordat jest umową i jak każda umowa wymaga negocjacji. Nie polega na przyjęciu do wiadomości jednostronnych żądań Watykanu. Wszystkie państwa europejskie analizowały i wypracowywały warunki konkordatów całymi latami. Niestety nasz rząd (tu szczególne ukłony dla pani Suchockiej) podpisał konkordat na łapu – capu. W rezultacie nasz kraj to drugie państwo na świecie pod względem zależności od religii. Pierwszym jest Iran.
  2. Czesi nie zwrócili Kościołowi majątku zajętego przez władze komunistyczne ani nie wypłacili za ten majątek odszkodowania. Czy to słuszne czy nie, nie będę w tym miejscu dywagował. Komuniści stwierdzili, że majątek ten powinien wrócić do narodu, ponieważ był wyłudzany przez Kościół w formie różnych nadań przez kolejne wieki. Czesi pognali komunistów ale ten pogląd uznali za słuszny i majątku Kościołowi nie zwrócili pomimo ciągłych podchodów i zabiegów papieża, któremu bardzo na tej kasie zależy. Nie jest to w końcu jakaś mała sumka. Jak to było w Polsce widzieliśmy. Osławiona komisja oddała Kościołowi wszystko co kiedyś miał, a do tego mnóstwo majątków, których nigdy nie miał. Zapewne jest to jedna z przyczyn, z powodu których Czesi wyprzedzają nas pod wieloma względami w rozwoju gospodarczym i cywilizacyjnym. Wystarczy pojeździć po Czechach samochodem lub czeską koleją, żeby się o tym przekonać. Nie trzeba słuchać PO, że wyprzedzamy wszystkich. Zresztą .... może i wyprzedzamy ...

 

 

 

 

Nie podaję źródła, bo to głównie moje subiektywne przemyślenia.

Jeszcze jedna natrętna myśl odnośnie szybkości podpisania konkordatu. Pamiętam, jak w wojsku ludowym uczyli nas, że najważniejsza przy podejmowaniu decyzji jest szybkość. Jeżeli później się jeszcze okaże, że decyzja była słuszna .... No cóż w przypadku konkordatu decyzja słuszna jakby nie była.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1620
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 672
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1172
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 775
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1035
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 662
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 970
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 400
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 541
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 377
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 522
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 482
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 528
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 631
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy





Jarek Kefirek! Wciąż jeszcze żyjesz i nadal masz głos. No, u nas to nawet ryby mają głos.

  andrzejs,  14/09/2011

Jarek kefirek to mocarz Zbysławie. Do tego stopnia, że nawet mu jeden wpis w swoim blogu poświęciłem. Bo zjawiskiem jest niewiątpliwie. A że szkodliwym... to taki tam... szczególik, nieważny.

  swistak  (www),  14/09/2011

śmigły rydz też widzi ino kasę, a nie wartości duchowe i charyzmę, skarby bliskie Bogu.

Boga nie ma, jest Świstak, niestety. I całkiem, jakby Bóg był.

  Areva,  14/09/2011

Ha ha. Zbysław to popalił świstakowi.

Świstak, jak ten Twój Bóg ma na imię?

  w84u6  (www),  15/09/2011

"Boga nie ma, jest Świstak, niestety. I całkiem, jakby Bóg był."
Erich Maria Remarque:
"(...) I tylko w jednym różni się od Boga — Bóg wie wszystko, a siwstak wszystko wie lepiej." ;)

;-)

  barkarz  (www),  14/09/2011

Papież musi mówić o pokoju na ziemii i miłości bożej, a tak naprawdę to myśli o kasie i władzy. Czy można mieć pretensje do Czechów, że jasno to widzą?

  Amicus,  14/09/2011

Jasne, że nie można mieć pretensji - wręcz przeciwnie. A tak w ogóle, to lubię Czechów, w przeciwieństwie do... Eee... chyba nie dokończę, jeszcze mnie ktoś oskarży... obraza uczuć... itp.

  hussair  (www),  14/09/2011

A ja bardzo bym chciał jeszcze raz obejrzeć "Pana Tau". :)

Prawidłowo według mnie myślisz....

  mojra  (www),  14/09/2011

Bóg Wszechmocny daje każdemu to w co wierzy

  Amicus,  14/09/2011

...dlatego klechom daje kasę.

  andrzejs,  14/09/2011

Kupuję wszystko Barkarzu, ale szczególnie punkt drugi. Nie miałem pomysłu jak wyrazić nabywanie własności przez Kościół, przez wieki. "Wyłudzanie" to jest to słowo, oddające prawdę o "własności" Kościoła. Tego słówka "nie mogłem zaskoczyć", a szkoda, bo teksty byłyby wtedy bardziej wyraziste.

Ciekawy artykuł, szybko się czyta

  oculus,  14/09/2011

Czesi to fajny naród, mają dobre piwo i dużo dacz i są bardziej postępowi od reszty Słowian.

  hussair  (www),  15/09/2011

Powiem tak - słyszałem o wielu przypadkach traktowania Polaków z wyższością i chamstwem, co niespecjalnie wyzwala we mnie uczucia braterskie. Mimo to jest jakiś ten pociąg do Czechów u mnie. Mają imponującą nutę niezależności (co prawda, zaznaczmy, nie w sensie bojowym...), swoistą filozofię, no a nade wszystko: rewelacyjne poczucie ironii i sarkazmu i unikalne w klimacie filmy. I ja za tymi ich filmami przepadam głębinowo.

Ja też o tym słyszałem. Tylko, że sto razy więcej chamstwa jest między Polakami i jak się traktują nawet poza granicami kraju. W każdym narodzie są czarne owce. Ja uwielbiam Czechy i dobrze wspominam wiele spotkań z naszymi sąsiadami. Oświadczyłem się tam mojej obecnej małżonce i tam też mieliśmy wesele:)

  hussair  (www),  15/09/2011

Owszem, tylko akurat mówię o czymś innym: o traktowaniu gości. Akurat Polacy są znani z niezwykle serdecznego traktowania gości. Tymczasem nie jest miło, gdy zasiadasz z dziewczyną w restauracji na praskiej Starówce i zaznajesz ostentacyjnej impertynencji. No, ale cieszy mnie to, co piszesz. Sam mam ochotę zwiedzić Pragę.

Masz rację. Praga to specyficzne miejsce. Tam faktycznie są mieszkańcy, którzy za nami nie przepadają. Ale mimo wszystko uważam, że to bardzo mili ludzie, a jak znasz trochę ich język i możesz pogadać na luzie to polecam:)

  hussair  (www),  15/09/2011

OK. ;) Wybiorę się na pewno.

  barkarz  (www),  15/09/2011

W Pradze żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają słynną interwencję z 1968 roku.

Podpisuję się pod tym... pozdrawiam znad Bałtyku:)

Też muszę odwiedzić Pragę! Szkoda czasu na dywagacje ultra- i antykatolickie, bo żadna ze stron i tak nie przekona drugiej do swoich racji, a historia potoczy się i tak swoim trybem (który obydwa obozy jak zwykle zaskoczy na całej linii ^_^)

Prawdaż! Praga jest piękna i ma cudny "klimat", i jest to fakt zupełnie niezależny od polsko-czeskich (lub na odwrót) relacji. Kto nie był - polecam!

Mieszkam z Czechem i niestety mit, który mówi o tym, że Czesi przegnali komunistów jest nieprawdziwy. To są Ci sami ludzie, tylko zmienili nazwę partii ;)

Ale żyją lepiej od nas,nie maja burdelu na kółkach,nie płacą haraczu czarnym pasibrzuchom,są dzielni w prawdzie o Watykanie!

czesi to mądry naród

Dziękuję rycerzowi prawdy i odwagi,oby takich więcej!

Po pierwsze to w Czechach jest religia na maturze! A tak poza tym, to artykuł jest trochę manipulacją. Przyczyn antychrześcijańskości Czechów należy szukać w przeszłości, w ich historii, reformacji, wojnach domowych i religijnych itd. Patrzenie na ich bezbożność z punktu widzenia lat po komunie to po prostu śmieszność!



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska