JustPaste.it

Zginęła książeczka szczepień - co robić?

Co warto wiedzieć, aby uzyskać duplikat książeczki szczepień?

Co warto wiedzieć, aby uzyskać duplikat książeczki szczepień?

 

  Jeśli zginęła książeczka szczepień powinniśmy udać się do zakładu opieki zdrowotnej - dalej ZOZ, który wydał zaginioną książeczkę szczepień. Każdy zakład opieki zdrowotnej jest obowiązany prowadzić dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych. Ma także obowiązek udostępniać ją uprawnionym osobom. Sprawy te reguluje ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.). 

Powyższa ustawa określa sposoby udostępnienia dokumentacji medycznej, ale nie wskazuje formy, w jakiej czynności te powinny być wykonane. W ustawie nie unormowana jest też procedura rozstrzygania ewentualnych sporów dotyczących tej kwestii pomiędzy zainteresowanym a ZOZ.

W myśl ustawy o ZOZ (art. 18 ust. 4a) jedną z form udostępniania dokumentacji medycznej jest sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii. Możliwe jest też wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeśli uprawniony podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.  W przypadku zaginięcia książeczki szczepień możemy więc prosić o wydanie jej duplikatu.

 Czy ZOZ może tłumaczyć się brakiem dokumentacji szczepień?

 Nie, bowiem w myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu obowiązkowych szczepień ochronnych oraz zasad przeprowadzania i dokumentacji szczepień. (Dz. U.  NR 237 POZ. 2018  z 30 grudnia 2002 r.) informacje o wszystkich szczepieniach ochronnych są dokumentowane w karcie uodpornienia, która stanowi dokumentację szczepień, a każdy ZOZ ma obowiązek ją przechowywać.

Z powyższego wynika, że gdy się zgłosimy do odpowiedniej placówki ZOZ (przychodni) powinniśmy otrzymać duplikat książeczki szczepień. Przychodnia zaś ma prawo pobrać opłatę związaną ze sporządzeniem duplikatu, np. za kserowanie.

 Ewentualna odmowa wydania dokumentacji wymaga zachowania formy pisemnej oraz podania przyczyny czyli uzasadnienia. Co prawda, sprawa o udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi nie jest rozstrzygana w drodze decyzji administracyjnej. Nie mają tu więc zastosowania przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Jednak dobrą wiadomością, jest ta, że na czynność tę, co do zasady, przysługuje skarga do sądu administracyjnego, co potwierdza orzecznictwo tych sądów. Tak więc w razie czego jest się gdzie odwołać.