JustPaste.it

Europejskie qui pro quo

Europa to nasz kontynent. Wydawałoby się, że swojski, znany i nic nie może nas zaskoczyć. Czyżby?

d9c77de1c43b2578fc931ea2722fac52.jpg

Europa to nasz kontynent. Wydawałoby się, że swojski, znany i nic nie może nas zaskoczyć. Czyżby?

Bułgaria

Jeden z podstawowych gestów w Bułgarii wygląda inaczej niż w innych częściach świata. Potakiwanie głową nie oznacza wcale „tak”, ale wprost przeciwnie, negację. Należy uważać, bo porozumiewanie się na migi w tym przypadku może skończyć się przeciwnie od zamierzonych intencji, na przykład przy zamawianiu dań. Oprócz Bułgarów podobny zwyczaj praktykują Azerzy i Hindusi.

Niemcy

Podziękowanem za występ artystyczny, udany wykład są zazwyczaj oklaski. W Polsce najwyższą formą uznania to oklaski ( owacje ) na stojąco. Niemcy, chcąc szczególnie podziękować ... pukają w stół lub krzesła na widowni. Podobnie jest w Austrii. Nie wiedząc o tym można poczuć się co najmniej nieswojo.

Czechy i Słowacja

Reklama jest dźwignią handlu, ale reklamowanie przeterminowanych wyrobów, zwłaszcza piekarniczych to przesada. Tak wydawałoby się jest w Czechach, gdzie w wielu sklepach reklamują " čerstvý chléb " lub " čerstvé pečivo ". No niezupełnie. Tam " čerstvý " to świeży. 

Hiszpania

Podczas podróży do tego kraju, warto pamiętać o jednym. Jest nią nieoczekiwana przerwa między 14 a 16 lub nawet 17. Wiąże się z brakiem możliwości załatwienia czegokolwiek: zakupów, zjedzenia obiadu, a nawet wyjścia do muzeum. Wszystko otwiera się dopiero wieczorem, kiedy jest już  chłodniej. W większości krajów europejskich również istnieje przerwa na tak zwany lunch, ale raczej w godzinach 12-14 i trwa najwyżej 60 minut. 

Wielka Brytania

Wielu pracujących tam Polaków narzeka na brak "normalnego" chleba. W Wielkiej Brytanii panują jednak co najmniej dwa dziwne zwyczaje.  Angielskie zlewy mają dwa krany. Z jednego leci ciepła woda, a z drugiego zimna. 

 Inny zwyczaj to ustawianie się w kolejce do autobusu i kupowanie lub okazywanie biletu kierowcy. Podróż " na gapę" jest maksymalnie utrudniona. Jeśli jeden z pasażerów nie kupi biletu, autobus... nie jedzie.

Albania

Albania swoją kulturą bardzo odbiega od zwyczajów nie tylko polskich, ale także europejskich.  Ważne znaczenie ma tam kodeks praw zwyczajowych, czyli Kanun.  Reguluje on postępowanie Albańczyków. To kodeks oparty na honorze i dużym przywiązaniu do więzi rodzinnych. Szczególne zainteresowanie budzi hakmarija, czyli zemsta rodowa. Jeśli ktoś zabije kogoś z rodu, rodzina ma obowiązek pomścić krewnego. W ten sposób osoba, która dokonała zemsty wydaje na siebie kolejny wyrok śmierci.

Całusy i całuski

Pocałunki w policzki nie są w Polsce rzadkością.  We Francji, Belgii, Holandii na powitanie całują się bowiem wszyscy, nawet jeśli są tylko znajomymi. Najbardziej rozcałowani są Francuzi, tam obowiązuje pocałunek w oba policzki nawet wśród znajomych. W Belgii natomiast nie można nadstawiać drugiego policzka, wszyscy całują się tylko jeden raz. Rodzice bardzo często witają się ze swoimi dziećmi (również dorosłymi) przez pocałunek w usta.

Sklepy w niedzielę

Polska to kraj zdeklarowanych katolików, ale gdy nadchodzi niedziela, zarówno do kościoła jak i do sklepów i supermarketów wędrują prawdziwe tłumy. Placówki handlowe otwarte są bowiem jak zawsze, praktycznie cały dzień.

W większości innych państw europejskich nie ma takiego zwyczaju. W niedzielę wszystko jest zamknięte i bardzo trudno znaleźć jakikolwiek otwarty sklep. Wystarczy zajrzeć do Słowaków. Oprócz jednego supermarketu, wszystko inne jest zamknięte. To samo dotyczy również ateistycznych Czechów, Belgów czy Niemców.

Skandynawia

Prohibicja alkoholowa miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 20. Nie udała się. W Polsce komunistycznej mieliśmy częściową do godziny 13:00. Też nie wypaliło. Najwięcej nawalonych chodziło na złość władzy przed 13:00. Kto by pomyślał, że do dzisiaj w Europie istnieją państwa, gdzie istnieje coś bardzo zbliżonego do prohibicji. 

Taki system mają kraje skandynawskie, na przykład Szwecja. Naprawdę trudno jest tam kupić jakikolwiek trunek. Gdy zawartość alkoholu przekracza 3,5 %, można go kupić jedynie w niektórych sklepach (w całej Szwecji jest ich tylko 400) i to od 20 roku życia. Podobnie rzecz wygląda w Finlandii, gdzie alkohol można kupić wyłącznie w państwowych sklepach. Już w latach 20. wprowadzono tam specjalne kartki na alkohol. Limit na tydzień dla dorosłej osoby wynosił 1 litr.

Grecja

W Grecji są dość ciekawe przyzwyczajenie w zakresie higieny. Jest nim zakaz obowiązujący w wielu toaletach w całym kraju. Polega na tym, że do muszli klozetowej nie wolno wrzucać ... papieru toaletowego.

Wiąże się to z tym, że rury kanalizacyjne są zbyt wąskie i taki krok może skutkować zatkaniem.

Powoli zwyczaj odchodzi do lamusa, z uwagi na przystosowywanie kanalizacji do norm europejskich, ale wciąż jeszcze można spotkać się z nim na przykład wynajmując pokój czy nocując w hotelu starszego typu.

Islandia

W Polsce żyje bodajże najwięcej psów w przeliczeniu na mieszkańca w Europie. Nie ma żadnego problemu, by sprawić sobie psiaka. Wystarczy wybrać się do hodowli albo po prostu wziąć psiaka ze schroniska. W wielu miastach nie ma nawet podatku za psa. W Islandii jeszcze parę lat temu w stolicy kraju nie wolno było... posiadać psa.

Uznano bowiem, że roznoszą choroby, robactwo, bakterie, a także sprawiają, że ulice są brudne. Poza tym stwierdzono, że posiadanie psa jest związane z wiejskimi przyzwyczajeniami mieszkańców Rejkiawiku, które trzeba wykorzenić. Na to, by mieć psa mieszkając w bloku, zgodę muszą wyrazić wszyscy mieszkańcy. Ponadto na teren Islandii do tej pory nie są wpuszczane niektóre rasy, na przykład pit bull.

 

źródło: internet 

 

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych