JustPaste.it

Rozmiar ma znaczenie....S-XL...

Rozmiar ma znaczenie… S -XL… 

    Otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, można powiedzieć że jest to choroba którą należy leczyć. Ludzie otyli są bardziej narażeni na problemy tj. cukrzyca, choroba serca, nowotwory, bezdech we śnie, osteoartretyzm, bezpłodność, spadek libido, bóle pleców itd.

Aby stwierdzić czy masz nadwagę, można zastosować metodę body mass index – BMI. Dzięki niej dowiesz się czy Twoja waga zagraża zdrowiu.

wykres-bmi_small.gif

 

Czy badanie BMI jest wiarygodne?

W większości przypadków badanie BMI jest bardzo wiarygodną metodą. Ma ona jednak pewne ograniczenia, ponieważ nie pozwala dokładnie obliczyć procentowej zawartości tłuszczu w organizmie oraz masy mięśniowej w organizmie.

   Żyjemy w takich czasach w których nie tylko rozmiar portfela się liczy ale również „odzieży”. Nie na darmo mówi się „jak cię widzą tak Cię piszą”.  Wiele nastolatek musi zmagać się z tym problemem,  brak wymarzonej figury obniża poczucie własnej wartości i tym samym ciągnie za sobą nieustanne problemy tj. brak kontaktu z rówieśnikami a w późniejszym czasie nawet próby przyjmowania tabletek odchudzających, które tylko szkodzą.

Odchudzać i odchudzić się można ale trzeba robić to z głową…i przy pomocy osób, które mają na ten temat pojęcie. Często samowolne próby mogą skączyć się np. bulimią, anoreksją.

 

Bulimia jak ją rozpoznać:

-gdy osoba: ma nawracające okresy żarłoczności, kiedy zjada olbrzymie ilości pokarmu w ciągu dnia (w okresie 2 godzin) czuje, że traci kontrolę nad swoim zachowaniem w czasie napadu żarłoczności, regularnie stosuje metody zapobiegające przyrostowi wagi ciała, takie jak: prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających i moczopędnych, ścisła dieta, głodówka lub bardzo wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, ma minimum dwa napady żarłoczności w tygodniu (i stosuje po nich sposoby prowadzące do zmniejszenia wagi), przez co najmniej trzy miesiące, przesadnie skupia uwagę na swojej sylwetce i wadze.

 

Anoreksja, jak ją rozpoznać:

-zaobserwowano zmniejszenie masy ciała (albo brak przyrostu – u dzieci) prowadzące do osiągnięcia m.c. 15% poniżej prawidłowej lub oczekiwanej dla wieku, zachowania mające na celu zmniejszenie m.c. poprzez unikanie "tuczącego" pożywienia, ocenianie siebie jako osoby otyłej oraz pojawienie się lęku przed przytyciem, zaburzenia endokrynne manifestujące się u kobiet zanikiem miesiączki a u mężczyzn utratą zainteresowań seksualnych i potencji, zaburzenie nie spełnia kryteriów rozpoznania bulimii psychicznej.

 

 

          Na stronach internetowych można znaleźć naprawdę bardzo dużo na temat diet oraz przykładowe jadłospisy, które kuszą hasłami „14 kg w 14 dni”. Często te programy dietetyczne zawodzą, ponieważ są monotonne albo wprowadzają nadmierne ograniczenia w ilości dozwolonego pożywienia. Ich stosowanie potęguje uczucie głodu oraz chęć sięgnięcia po ciastko albo czekoladę. Znamy również przyczynę efektu „jo-jo”. Organizm pozbawiony pokarmu zaczyna oszczędzać tłuszcz, którego chcemy się pozbyć. Ograniczenie ilości jedzenia spowalnia procesy metaboliczne. Powstaje zatem ryzyko, że zaczniemy przybierać na wadze natychmiast po zakończeniu diety.

Zdrowy tryb życia oraz racjonalne żywienie jest sekretem na ładną sylwetkę.

 

Warto również zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania :

  1. Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, bez "podjadania" między posiłkami.
  2. Pij płyny przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku.
  3. Dokładnie gryź i przeżuwaj spożywany pokarm.

4.  Spożywaj produkty z niskim indeksem glikemicznym i niskim ładunkiem glikemicznym.

5.   Unikaj nadmiernej ilości cholesterolu.

6.   Spożywaj produkty nieprzetworzone zawierające naturalne witaminy, sole mineralne, błonnik, Niezbędne Nienasycone        Kwasy Tłuszczowe.

7.   Zachowuj równowagę kwasowo - zasadową organizmu.

8.   Ograniczaj spożywanie żywności z dodatkami sztucznych barwników, konserwantów i innych syntetycznych dodatków.

9.   Spożywaj ostatniego posiłek najpóźniej na 2 godziny przed nocnym spoczynkiem.

10.   Unikaj roślin zbieranych poza okresem wegetacyjnym (nowalijek).

11.   Zachowaj umiar w spożywaniu zarówno masła jak i margaryny.

12.   Spożywaj minimum 1,5 litra wody dziennie.

13.   Staraj się ograniczać ilość spożywanej kawy i zwykłej herbaty.

14.   Staraj się ograniczać ilość spożywanej białej mąki.

15.   Staraj się ograniczać ilość spożywanego cukru i aspartamu.

16.   Staraj się ograniczać ilość spożywanego homogenizowanego i pasteryzowanego mleka krowiego.

17.   Staraj się ograniczać ilość spożywanej soli i glutaminianu sodu.