Login lub e-mail Hasło   

Czy zostać czynnym podatnikiem VAT czy korzystać ze zwolnienia w podatku VAT?

Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej? Zastanawiasz się, czy być czynnym podatnikiem VAT, czy też korzystać ze zwolnienia z tego podatku.
Wyświetlenia: 763 Zamieszczono 14/10/2011

 Główną zasadą jest, że w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej, korzystasz ze zwolnienia z VAT i nie musisz nigdzie tego zwolnienia zgłaszać. Wyjątkiem od tej zasady są podmioty, które zajmują się m.in. sprzedażą wyrobów z metali szlachetnych, paliw, czy też świadczące usługi prawnicze bądź doradcze (wszystkie czynności wymienione są w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT).

Drugim fundamentalnym zwolnieniem z podatku VAT jest brak osiągnięcia przez podatnika obrotu w trakcie poprzedniego roku podatkowego kwoty 150.000 zł. Natomiast dla podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu roku wystarczy, że planowana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy - w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym – kwoty 150.000 zł. Do powyższego limitu nie wlicza się sprzedaży towarów i usług korzystających ze zwolnienia z VAT oraz sprzedaży towarów zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli przysługuje Ci prawo do zwolnienia z podatku VAT, musisz jeszcze przeanalizować swoich odbiorców towarów lub usług. Jeżeli Twoimi odbiorcami są czynni podatnicy VAT, Ty również powinieneś zostać podatnikiem VAT ze względu na możliwość wystawiania faktur VAT i możliwość odliczania podatku VAT naliczonego od zakupów. Jeżeli Twoimi odbiorcami są podmioty zwolnione z podatku VAT, wówczas i Ty możesz być zwolniony z podatku VAT i możesz wystawiać rachunki (zamiast faktur). Nie musisz wówczas m.in. dokonywać zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT i nie musisz składać deklaracji VAT.

W przypadku przekroczenia limitu obrotów lub też rezygnacji ze zwolnienia w podatku VAT, masz obowiązek:

- dokonać rejestracji w podatku VAT na formularzu VAT-R,

- sporządzać rejestry zakupu i sprzedaży dla celów podatku VAT,

- sporządzać deklarację VAT w ujęciu miesięcznym lub kwartalnym w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu bądź kwartale,

- wpłaty zobowiązania podatkowego wykazanego deklaracjach VAT.

Ale masz i prawa...

Głównym prawem podatnika VAT jest prawo do pomniejszania kwoty podatku należnego (od sprzedaży) o podatek naliczony zawarte w cenie zakupu towarów i usług, które będą wykonywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W sytuacji, gdy m.in. dokonujesz sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 23%, dokonujesz eksportu towarów, wewnątrz­wspólnotowej dostawy towarów może się zdarzyć taka sytuacja, że podatek naliczony jest wyższy od podatku należnego. Masz wtedy prawo zwrócić się do Urzędu Skarbowego z prośbą o zwrot takiej nadwyżki,która jest zwracana co do zasady w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji VAT.

Jeżeli artykuł nie dostarczył Ci wszystkich niezbędnych informacji, zgłoś się do wyspecjalizowanego biura rachunkowego, które odpowie na każde Twoje pytanie.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 450
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 939
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72264
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647759
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14934
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21416
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40364
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17309
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13044
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53139
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22465
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17996
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23041
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy






Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska