Login lub e-mail Hasło   

Kryminaliści pod specjalnym nadzorem

Organizacje broniące praw człowieka zbyt mocno chyba zaangażowały się w obronę praw ludzi, którzy mają za nic prawa innych ludzi.
Wyświetlenia: 1.647 Zamieszczono 21/10/2011

I nie mam tu na myśli jakiegoś nadzoru powodującego jak najdalej idące utrudnianie więźniom życia. Wręcz przeciwnie. Nadzór, w postaci troski polega na tym, aby więźniowi nie działa się krzywda, w postaci… „naruszania jego dóbr osobistych”.

Oto Sąd Najwyższy uznał, że więźniowi, który „cierpi” z powodu zbyt ciasnej celi, należy się za tę niedogodność odszkodowanie, ponieważ naruszone zostały jego dobra osobiste. Odszkodowanie od państwa, czyli ode mnie i od Ciebie. Minimalna powierzchnia „siedzenia” to trzy metry kw.

Od kilku lat więźniowie siedzący w przepełnionych zakładach karnych, skarżą się w sądach na złe warunki swojego odpłacania za większe lub mniejsze bandyctwo. Swoje własne bandyctwo. Kompletnie nie przestrzegając nienaruszalności dóbr osobistych swoich ofiar: okradanych, mordowanych, bitych, gwałconych, mogą w świetle prawa domagać się poszanowania nienaruszalności swoich dóbr osobistych. Czy nie dostrzegacie tu paradoksu? Sądu jednak, wydające się rozumieć proporcje: bandyta – ofiara bandyty - kara za bandyctwo, uznawało tylko te skargi, kiedy więzień nie mógł „w odosobnieniu” załatwić potrzeby fizjologicznej, czy też musiał jeść posiłek na pryczy. Pozostałe z reguły oddalane były jako bezpodstawne.

Jednak trochę tych skarg uznał i w ciągu ostatnich niespełna czterech lat, 232. więźniom przyznał odszkodowania na łączną kwotę ok. 600 tys. zł. Wychodzi średnio ok. 2 500 zł na łebka, w szczegóły różnią się zapewne od długości odsiadki. Groźniejszy bandyta „zarobi” więcej. Po orzeczeniu Sądu Najwyższego należy się spodziewać lawiny kierowanych przez więźniów skarg na złe warunki odsiadywania przez nich wyroków i za sadzania im odszkodowań.

Więzienie we Wronkach

W 2008 r. dzienny koszt utrzymania więźnia była to kwota 76 zł. Wchodzą w to: wyżywienie, prąd, ogrzewanie, pranie, ubranie, obsługa więźnia. Oprócz tego korzystają z możliwości posiadania telewizorów i konsol do gier, korzystają biblioteki, świetlicy, siłowni i… „pokoju miłości”. Koszt mojego dziennego utrzymania w 2008 r. wynosił ok. 27 zł. I nie ma żadnego „oprócz tego”. W 2009 r. koszt utrzymania więźnia szacowano (przed opublikowaniem danych) na wyższy o kilkanaście procent. Nietrudno się domyśleć, ze w 2001. jest jeszcze wyższy. 90 parę zł? Mój dzienny koszt utrzymanie w 2011. wynosi niespełna 30 zł!!!

Dzienna stawka wyżywienia pacjenta w szpitalu, też jest niższa od mojego utrzymania. Jeśli dodać do tego leki, obsługę, energię i tak będzie to koszt znacznie niższy, niż koszt utrzymania więźnia.

I tak się zastanawiam… Czy przypadkiem nie poszliśmy za daleko z tym „prawem do poszanowania dóbr osobistych” wszędzie i wszystkim. A raczej nie wszędzie i nie wszystkim. Organizacje broniące praw człowieka zbyt mocno chyba zaangażowały się w obronę praw ludzi, którzy mają za nic obronę praw innych ludzi. Jednocześnie nie słyszę zbyt wiele o ich zaangażowaniu w sprawach zapewnienia np. godnej starości, godnego „wynagrodzenia” emerytom, których świadczenie urąga nie tylko wszelkim prawom człowieka, ale urąga prawom fizyki, biologii i innych nauk: ci ludzie żyją, choć z racji wysokości otrzymywanych świadczeń, żyć już dano nie powinni. Fizycznie bowiem, jest to zwyczajnie niemożliwe. 

Czy przypadkiem mój dzienny koszt utrzymania nie jest naruszeniem moich dóbr osobistych? To pytanie do organizacji obrońców praw człowieka.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1380
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1238
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 665
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 782
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 821
8
komentarze: 20 | wyświetlenia: 532
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 494
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ...,  21/10/2011

Andrzej!

Ależ ty niewdzięcznym tyranem jesteś.

Przecież "prawa człowieka" są sztandarem "oświeconych" postępowców eurolewicy.

W imię tych praw:

- dzieci są odbierane rodzicom.

- murzyna nie wolno nazwać murzynem, bo to "rasizm".

- geje i lesbijki urządzają happeningi na ulicach ale cicho sza, bo oskarżą cie zaraz o "homofobię".

- Arab ma więc

...  wyświetl więcej

  andrzejs,  21/10/2011

Ano nieludzki jakiś się zrobiłem Łukaszu...
Ale to stawianie sraw ludzkich na głowę, wybitnie działa na mnie jak... płachta na byka.

Dzięki Łukaszu.

  ulmed,  21/10/2011

Andrzeju! Chyba, po raz pierwszy, przyszło mi się zgodzić z Tobą.
Może zrobisz precedens i wygrasz dofinansowanie do więziennej stawki?
słoneczko posyłam

  andrzejs,  21/10/2011

Oj Ulmed, prędzej możemy się spodziewać "od nich" odpowiedzi: "Nie podoba ci się? To idź do kryminału" Oni tak mają, z łatwością znajdują gotowe odpowiedzi i to takie, które powalają na kolana.
A za słoneczko serdecznie dziękuję.

  goodbye...  (www),  21/10/2011

nareszcie się odezwałeś :)

  andrzejs,  21/10/2011

I nadal nie mam czasu Lex.
Robię teraz (darmowe) przysługi sąsiadom, bo zawsze daję się w kręcić w jakieś pomoce, a odmowa nie jest w moim stylu. I żona mi się rozchorowała, więc "roboty" w domu więcej. I robię redakcję (bo chcę) chociaż jednego, dwóch artykułów dziennie, żeby się wprawić, a niektóre są bardzo trudne i praca przy nich jest żmudna

  goodbye...  (www),  21/10/2011

no i odbierasz nagrody na portalu Interia o czym przez skromność zapomniałeś wspomnieć :)

moje gratulacje :)))

  andrzejs,  22/10/2011

A dzięki Lex.
No tak się się psim swędem... przytrafiło. Ale nie powiem, radocha jest :-)

  goodbye...  (www),  22/10/2011

przytrafiło skromnisiu :) ty jesteś de besciak po prostu i masz talent :)

  andrzejs,  22/10/2011

wariat ;*)

  ...,  21/10/2011

Andrzej weź no się pochwal za co Cię interia uhonorowała.

  swistak  (www),  22/10/2011

Im bardziej upierdliwe prawo tym więcej kryminalistów. Wkrótce wszystkim zadłużonym u lichwiarzy założy się obroże więżniów, a może wrócimy do niewolnictwa i kanibalizmu co rozwiąże problem wyżywienia i depopulacji.

Bo dziś Andrzeju więzień to jest Pan Więzień.

  Amicus,  22/10/2011

A kiedyś po prostu... pierdelman.

  andrzejs,  22/10/2011

Dokładnie Grzegorzu :-)

  andrzejs,  22/10/2011

Łukaszu,
wygrałem konkurs na najlepszy artykuł 2010/2011 w serwisie Interia360. Część z nas (z Eioby) równiez tam publkuje, a ja tam jestem znacznie dłużej niż na Eiobie.
No i impreza była...
Fajnie, niema co.

  ...,  22/10/2011

Dzięki za odpowiedź. Gratuluję!

  Gamka  (www),  22/10/2011

Gratuluję Andrzeju ..pokłon wielki .... jesteś Mistrzem ;)

  andrzejs,  22/10/2011

Gamko, przestań :*)

Dzięki wielkie i nisko się kłaniam!

Tak a propos, polecam http://eiba.pl/2

  andrzejs,  23/10/2011

Czytałem Zbysławie.
Wtedy, kiedy się ukazał, zresztą też.
Dobre, jak zawsze zresztą, no i ściśle w temacie.

Andrzeju, a podasz jakiegoś linka do nagrodzonego artykułu? Chętnie przeczytam.

  andrzejs,  23/10/2011

Jest tez na Eiobie, ale dam Ci linka do "oryginału", bo stamtąd poszedł na konkurs:
http://interia360.pl/artykul/q(...)t,41324

Komentarze zostały wycięte po "obróbce" do konkursu.
Pozdrawiam :-)

Dzięki!

  Hamilton,  23/10/2011

Wyżywienie chorego w szpitalu w Gorzowie dziennie kosztuje zaledwie ok. 8,50 zł.

Wychowankowie domu dziecka w Świebodzinie zjadają dziennie śniadanie, obiad i kolację za jedynie 7,70 zł. Dzieci z pogotowia opiekuńczego w Zielonej Górze mają śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację za 8 zł dziennie.

Osoby ciężko chore w Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw "obżerają się” dziennie za 13 zł.

Pensjonariusze domu kombatanta są żywieni za 9 zł dziennie.

  andrzejs,  23/10/2011

No własnie Hamiltonie, ręce opadają :-)

  rzeczny,  26/10/2011

Zwróć uwagę, że wszyscy "klienci" wymienionych przez ciebie instytucji to ludzie słabi, bez szans na protest czy choćby zwykłą zadymę. Więźniowie to co innego. Mogą sprawiać wiele kłopotów władzy. Są zorganizowani i zdeterminowani. Gdyby w kryminałach nie było tzw gitów to ich stawki żywnościowe byłyby na wysokości ok. 5 zł. Taka to Polska Obywatelska.

  andrzejs,  26/10/2011

Dokładnie tak Rzeczny. Zresztą, to jest główną przyczyną tego, że ci ludzie zawsze mają najgorzej: słabość. W związku z tym..., najłatwiej ich omijać, oszczędzać, przecież nie podniosą głów. Są "bezpieczni" do okradania.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska