Login lub e-mail Hasło   

Wielkie Rodziny, które rządzą światem

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.bibula.com/
Ostatnio w New Scientist pojawiło się opracowanie szwajcarskich naukowców wskazujące na silną koncentrację własności w rękach wąskiej grupy instytucji, głównie banków.
Wyświetlenia: 4.969 Zamieszczono 23/10/2011

Po raz pierwszy do powszechnej świadomości przebija się to co dotychczas było uważane za “teorię spiskową” i dyskredytowane bez głębszego zastanowienia. Częściowe tłumaczenie artykułu można znaleźć na portalu Forsal. Konkluzją jest to, że własność większości największych przedsiębiorstw świata skoncentrowana jest w rękach 147 korporacji, z czego w szczególny sposób w rękach 50. Oto one:

1. Barclays plc
2. Capital Group Companies Inc
3. FMR Corporation
4. AXA
5. State Street Corporation
6. JP Morgan Chase & Co 
7. Legal & General Group plc 
8. Vanguard Group Inc
9. UBS AG
10. Merrill Lynch & Co Inc 
11. Wellington Management Co LLP
12. Deutsche Bank AG
13. Franklin Resources Inc
14. Credit Suisse Group
15. Walton Enterprises LLC
16. Bank of New York Mellon Corp
17. Natixis
18. Goldman Sachs Group Inc
19. T Rowe Price Group Inc
20. Legg Mason Inc
21. Morgan Stanley
22. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc
23. Northern Trust Corporation
24. Société Générale
25. Bank of America Corporation
26. Lloyds TSB Group plc 
27. Invesco plc
28. Allianz SE 29. TIAA 
30. Old Mutual Public Limited Company
31. Aviva plc 
32. Schroders plc
33. Dodge & Cox
34. Lehman Brothers Holdings Inc*
35. Sun Life Financial Inc
36. Standard Life plc
37. CNCE
38. Nomura Holdings Inc
39. The Depository Trust Company 
40. Massachusetts Mutual Life Insurance 
41. ING Groep NV 
42. Brandes Investment Partners LP 
43. Unicredito Italiano SPA 
44. Deposit Insurance Corporation of Japan 
45. Vereniging Aegon 
46. BNP Paribas 
47. Affiliated Managers Group Inc 
48. Resona Holdings Inc 
49. Capital Group International Inc 
50. China Petrochemical Group Company

Część ludzi zaczęła zdawać sobie sprawę, że istnieją duże grupy finansowe, które zdominowały świat. Zapomnij o politycznych intrygach, konfliktach, rewolucjach i wojnach. Nie są one efektem czystego przypadku. Wszystko zostało zaplanowane.

Niektórzy nazywają to “teorią spiskową” lub Nowym Porządkiem Świata (New World Order). W każdym razie kluczem do zrozumienia bieżących wydarzeń politycznych i gospodarczych jest ograniczona liczba rodzin, które zgromadziły najwięcej bogactwa i władzy.

Mówimy o 6, 8, może 12 rodzinach, które naprawdę zdominowały świat. Wiedz, że jest to trudna do rozwikłania tajemnica.

Nie będziemy dalecy od prawdy, wymieniając rodziny: Goldman Sachs, Rockefellerów, Loebs Kuhn i Lehmans z Nowego Jorku, Rothschildów z Paryża i Londynu, Warburgów z Hamburga, Lazards z Paryża oraz Israel Moses Seifs z Rzymu.

Wiele osób słyszało o Grupie Bilderberg, Illuminati lub Komisji Trójstronnej. Ale jakie są nazwiska rodzin, które rządzą światem i kontrolują państwa oraz organizacje międzynarodowe takie jak ONZ, NATO czy MFW?

Aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie, możemy zacząć od najprostszego: wymienienia największych banków na świecie i sprawdzenia kim są ich właściciele, czyli akcjonariusze, którzy podejmują decyzje.

Największymi korporacjami na świecie są banki: Bank of America, JP Morgan, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Zobaczmy teraz kim są ich akcjonariusze (właściciele).

Bank of America:
State Street Corporation, Vanguard Group, Merrill Lynch, FMR (Fidelity), Paulson, JP Morgan, T. Rowe, Capital Investors World, AXA, Bank of NY Mellon.

JP Morgan:
State Street Corporation, Vanguard Group, FMR, BlackRock, T. Rowe, AXA, Capital World Investor, Capital Research Global Investor, Northern Trust Corp Bank of Mellon.

Citigroup:
State Street Corporation, Vanguard Group, BlackRock, Paulson, FMR, Capital World Investor, JP Morgan, Northern Trust Corporation, Fairhome Capital Mgmt oraz Bank of NY Mellon.

Wells Fargo:
Berkshire Hathaway, FMR, State Street, Vanguard Group, Capital World Investors, BlackRock, Wellington Mgmt, AXA, T. Rowe oraz Davis Selected Advisers.

Widzimy, że wydaje się, że we wszystkich bankach obecne jest jądro: State Street Corporation, Vanguard Group, Merrill Lynch i FMR (Fidelity). Aby uniknąć ich powtarzania, będziemy je nazywać “wielką czwórką”.

Goldman Sachs:
“Wielka czwórka”, Wellington, Capital World Investors, AXA, Massachusetts Financial Service i T. Rowe.

Morgan Stanley:

“Wielka czwórka”, Mitsubishi UFJ, Franklin Resources, AXA, T. Rowe, Bank of NY Mellon i Jennison Associates.

Zawsze możemy weryfikować nazwy głównych akcjonariuszy. Aby pójść dalej, możemy teraz spróbować dowiedzieć się kim są akcjonariusze tych spółek, które są akcjonariuszami największych banków świata.

Bank of NY Mellon:
Davis Selected, Massachusetts Financial Services, Capital Research Global Investor, Dodge, Cox, Southeatern Asset Mgmt i… “wielka czwórka”.

State Street Corporation (jeden z “wielkiej czwórki”):
Massachusetts Financial Services, Capital Research Global Investor, Barrow Hanley, GE, Putnam i Investment i… “wielka czwórka” (akcjonariusze samych siebie!).

BlackRock
 (kolejny z “wielkiej czwórki”):
PNC, Barclays oraz CIC.

Kto stoi za PNC? FMR (Fidelity), BlackRock, State Street, itd.

A za Barclays? BlackRock

Możemy tak robić godzinami, przechodząc przez raje podatkowe na Kajmanach, Monako lub miejsce zarejestrowania spółek Shell’a w Liechtensteinie. Sieć, w której są zawsze te same przedsiębiorstwa, ale nigdy nie ma nazw rodzin.

W skrócie: osiem największych amerykańskich spółek finansowych (JP Morgan, Wells Fargo, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, US Bancorp, Bank of New York Mellon i Morgan Stanley) jest w 100% kontrolowane przez dziesięciu akcjonariuszy, wśród których mamy obecne zawsze cztery firmy: BlackRock, State Street, Vanguard i Fidelity.

Na dodatek Rezerwa Federalna składa się z 12 banków, reprezentowanych przez zarząd złożony z siedmiu osób, składający się z przedstawicieli “wielkiej czwórki”, którzy z kolei są obecni we wszystkich innych podmiotach.

W skrócie, Rezerwa Federalna jest kontrolowana przez cztery duże firmy prywatne:BlackRock, State Street, Vanguard i Fidelity. Firmy te kontrolują amerykańską politykę pieniężną (i świata) bez jakiegokolwiek nadzoru lub “demokratycznego” wyboru. Firmy te wywołały obecny światowy kryzys gospodarczy, w wyniku którego udało im się jeszcze bardziej wzbogacić.

Kończąc – spojrzenie na niektóre spółki kontrolowane przez “wielką czwórkę”:

Alcoa Inc
Altria Group Inc
American International Group Inc
“AT & T Inc (
Boeing Co
Caterpillar Inc
Coca-Cola Co
DuPont & Co
Exxon Mobil Corp
General Electric
General Motors Corporation
Hewlett-Packard
Home Depot Inc
Honeywell International, Inc
Intel Corp
International Business Machines Corp (IBM)
Johnson & Johnson
JP Morgan Chase & Co
McDonald Corp
Merck & Co Inc
Microsoft Corp
3M Co
Pfizer Inc
Procter & Gamble Co
United Technologies Corp
Verizon Communications Inc
Wal-Mart Stores Inc
Time Warner
Walt Disney
Viacom
Rupert Murdoch News Corporation.,
CBS Corporation
NBC Universal

Ta sama “wielka czwórka” kontroluje większość europejskich firm notowanych na giełdzie.

Ponadto, wszyscy ci ludzie kierują dużymi instytucjami finansowymi, takimi jak MFW, Europejski Bank Centralny i Bank Światowy oraz zostali “przeszkoleni” i pozostają “pracownikami” “Wielkiej Czwórki”, która instytucje te utworzyła.

Ponad połowa bogactwa całego świata jest w rękach zaledwie dwóch procent dorosłych mieszkańców planety – stwierdza najnowszy raport instytutu działającego przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Opublikowany 5 grudnia br. raport helsińskiego World Institute for Development Economics Research of the United Nations University – UNU-WIDER stwierdza, że bogactwo świata, wliczając w to nieruchomości i zasoby finansowe, jest rozłożone coraz bardziej nierównomiernie. Najbogatsze osoby zamieszkujące Europę, Amerykę Północną i niektóre wysokouprzemysłowione kraje Azji, posiadają prawie 90% całego bogactwa światowego. Dyrektor Instytutu UNU-WIDER Anthony Shorrocks powiedział, że “Oceniliśmy, iż 2% najbogatszych ludzi posiada ponad połowę światowego bogactwa, a pozostała reszta posiada zaledwie 1% światowego bogactwa.” Shorrocks porównał to do sytuacji, w której jeśli całe bogactwo np. dziesięcioosobowej grupy wynosi sto dolarów, to jedna osoba posiada 99 dolarów, a pozostałe dziewięć osób dzieli się zaledwie jednym dolarem. Shorrocks dodał jednak, że: “Jeśli sądzisz, że rozkład dochodów jest nierównomierny, to rozkład bogactwa jest jeszcze bardziej nierówny” -

Kryterium zakwalifikowania się na listę najbogatszych ludzi było posiadanie w 2000 roku co najmniej 1 miliona dolarów. Do grupy tej kwalifikuje się 37 milionów ludzi na świecie. Więcej niż połowa z nich mieszka w USA i Japonii.

Badania dotyczące rozkładu bogactwa na świecie – najszersze badania jakie dotychczas przedsięwzięto – pokazują, że zaledwie 1% najbogatszych dorosłych ludzi na świecie posiadalo w 2000 roku 40% światowego bogactwa, a 10% najbogatszych posiadało aż 85% światowego bogactwa. Z tymi szokującymi danymi konstrastuje fakt, iż połowa światowej populacji posiada zaledwie 1% globalnego bogactwa.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2190
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1218
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1068
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1123
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 546
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 796
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 643
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 680
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 490
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 983
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 624
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska