Login lub e-mail Hasło   

Co się stało ( w głowę ) Galacjanom?

I do dziś nic się nie zmieniło. Czyż każdy, współczesny “chrześcijański” kościół nie czyni dokładnie tego samego?
Wyświetlenia: 1.061 Zamieszczono 24/10/2011
Kiedy Paweł pisywał swoje listy do młodych, chrześcijańskich zborów zwykle zaczynał od podziękowań. Dziękował nawet Koryntianom, którzy to wielkie mieli  problemy. Bo i wypić lubili bardzo  i chuciom swym folgowali na potęgę, niekoniecznie w małżeńskich łożnicach...  Jednak zanim ich opieprzył, mimo wszystko i za nich dziękował, i im błogosławił.

Co się, wobec powyższego, stało w Galacji? Co wkurzyło Pawła tak, że wyszedł był z nerw? Co go “zdżaźniło” tak okrutnie, że gotów był po pyskach lać na odlew?

Ano to, że w jego oczach byli jak ta umyta świnia, która ponownie tapla się w błocie lub też jak pies, który wraca do wymiocin swoich. Stali się odrażający.

Dlaczego?

Bo wiele czasu Paweł wkładał im do pustych (jak się okazało) łbów, że zakon był zakonem śmierci, że miał uświadomoć grzech, że miał doprowadzić do Chrystusa i, że lietra zabija duch zaś ożywia. Że został wypełniony doskonale, całkowicie i raz na zawsze. Że był. BYŁ(!) zakonem śmierci.

Ba! W tak zwanym międzyczasie Żydzi, w swej “mądrości” tak go rozbudowali i na tysiąckroć sposobów inerpretowali, że się rabini wzajemnie klątwami okładali jak cepem, bo każdy z nich uważał, że jest mądry a nawet jeszcze mądrzejszy. A każdy inny jest oczywiście głupi. Bo gdy jest dwóch mądrych to znaczy, że jest o jednego za dużo.

No, skąd my to znamy...?

Kiwali głowami, potakiwali i... I nic nie zrozumieli. Nie mogli pojąć, że finito, że cosumatum est. A łgali, że kumają.

I sami, z własnej woli, wleźli ponownie pod przekleństwo. Bo im się zdawało. Bo mieli silne przekonanie. Bo łgali jak psy. Mówili jedno, myśleli drugie a robili trzecie.

I do dziś nic się nie zmieniło. Czyż każdy, współczesny “chrześcijański” kościół nie czyni dokładnie tego samego? Czyż nie ma własnej, jedynie słusznej, rzecz jasna, doktryny? I czy przypadkiem doktryna ta nie jest ważniejsza od najprostszych słów:

"Jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził Go z martwych, zbawiony będziesz. Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu" (Rz 10,9.10).

Od tego wszystko się zaczyna i na tym wszystko się kończy.

Wszystko co ponad to, obok tego, pomimo tego, jest legalizmem. Jest wchodzeniem pod nowe, ale znowu ludzkie, prawo. A legalizm jest bratem-bliźniakiem pewnej, paskudnej rzeczywistości.

Ale o tym, być może, innym razem...

“ O głupi Galacjanie!” Krzyczy Paweł z Tarsu. Czy aby dziś nie określa jako głupków wielu, bardzo wielu innych?

A może “chrześcijanie” muszą być głupi?

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 638
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 665
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 735
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 635
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 648
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 876
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 424
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 417
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 688
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 577
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 668
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 590
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 468
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 502
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 439
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dużo łatwiej jest rządzić głupcami, niż ludźmi wykształconymi i inteligentnymi.

Bo nie ten najlepiej służy, kto rozumie...
:-)

  Elba,  25/10/2011

Czasami nam się wydaje, że ujrzeliśmy już dno studni ludzkiej głupoty, ale spotykamy kogoś... i dzięki niemu dowiadujemy się, że ta studnia jednak nie ma dna. Niezmierzona jest ludzka głupota, choćby nie widomo co, kto i jak... ją zwalczał, piętnował, czy też próbował w słuszną mądrość przemienić. Pozdrawiam :)))

I nic się, od tysięcy lat, nie zmieniło...
Ukłony
:-)

  57kerenor  (www),  25/10/2011


GRZEGORZU, ZNOWU KLNIESZ!

Gdybym ja w takim stylu napisał artykuł, to byłbym zmiażdżony odpowiednią ilością punktów ujemnych.

Choć z drugiej strony szkoda, że zmarnowałeś okazję, ponieważ z Twojej pisaniny mogło wyjść dość ciekawe ``zjawisko``.

Niemniej używając klątw zaznaczasz jednocześnie, że wiara w Pana Jezusa jest Ci raczej obca. Przypomnę, co mi kiedyś napisa

...  wyświetl więcej

"Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni, i nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni, odpuszczajcie, a dostąpicie odpuszczenia.

Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, potrzęsioną i przepełnioną dadzą w zanadrze wasze; albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą."

Ukłony:-)

Ja niestety też popieram uwagę. Sam popełniłem kiedyś podobny błąd. W jednym ze swoich komentarzy użyłem zbyt dosadnego określenia ( http://eiba.pl/1r55j ) i teraz jakaś wredna wredota eksponuje to w wyszukiwarce google pozycjonując fragment tego komentarza. Po wpisaniu w wyszukiwarce hasła "dieta biblijna" pojawia się na pierwszej ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska