JustPaste.it

Magia "Cienia wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna

Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią. Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru

 

Cień wiatru Zafona zawiera historię Daniela Sempere, którego ojciec-księgarz prowadzi do tajemniczego „cmentarzyska książek” ukrytego w starej dzielnicy Barcelony, by tam dziesięciolatek „zaadoptował” jakąś książkę, ocalając ją od zapomnienia. Spośród sterty tomów Daniel wybiera Cień wiatru Juliana Caraxa. Urzeczony nim chłopiec pragnie odnaleźć inne książki tego nieznanego autora i poznać jego tajemnicę. Przeżywa przygodę życia pełną niezwykłych wydarzeń rozgrywających się w scenerii zaczarowanego miasta, Barcelony.

Cień wiatru jest zniewalającą powieścią „o książkach przeklętych, o człowieku, który je napisał, o postaci, która uciekła ze stron powieści, żeby ją następnie spalić, o zdradzie i utraconej przyjaźni. To historia o miłości, nienawiści i marzeniach żyjących w cieniu wiatru”. Jego tekst uzupełniają znakomite czarno-białe fotografie Barcelony lat pięćdziesiątych autorstwa Francesc Catala-Roca. Sukces Cienia wiatru trwa od 10 lat. Styl Zafona czerpiącego z powieści dziewiętnastowiecznej i klimat jego utworów nazywanych „tryptykiem barcelońskim” (Cień wiatru, Gra anioła, Marina) zachwyca.

Początki Zafona były dość trudne. W maju 2001 roku hiszpańskie wydawnictwo Planeta dzięki namowie pisarza Terenci Moix'a opublikowało Cień wiatru bezpiecznym nakładem 5 tysięcy egzemplarzy. Książka niezbyt wówczas znanego autora znikała z księgarskich półek raczej powoli. Dzięki wsparciu księgarzy popyt na nią stopniowo wzrastał w Barcelonie, by przybrać na sile w rok od pojawienia się na rynku. Wtedy to Cień wiatru otrzymał nagrodę barcelońskich księgarzy. Powieść Zafona znalazła się w witrynach księgarni i pozyskała reklamę. W Hiszpanii w 2002 roku sprzedano 80 tysięcy egzemplarzy Cienia wiatru. Wydawnictwo Planeta zapewniła promocję książce Zafona za granicą. Powstawały jej przekłady i recenzje. Dotychczas Cień wiatru przetłumaczono na ponad 30 języków, sprzedano ponad 14 milionów egzemplarzy na całym świecie. Ta powieść osiągnęła sukces przede wszystkim dzięki czytelnikom, którzy popularyzowali ją w Internecie. Jest to dowód na to, że magia książek, choć ze zmienną siłą, wciąż trwa.

 JK