Login lub e-mail Hasło   

Rak szyjki macicy – profilaktyka najważniejsza

Statystycznie każdego dnia z powodu raka szyjki macicy umiera aż 5 Polek! Nie musi tak być!
Wyświetlenia: 591 Zamieszczono 28/10/2011

Statystycznie każdego dnia z powodu raka szyjki macicy umiera aż 5 Polek! Nie musi tak być! Walka z rakiem szyjki macicy to przede wszystkim profilaktyka: ważna jest edukacja, wczesna i długotrwała ochrona oraz regularne wykonywanie badań kontrolnych.

Rak szyjki macicy, związany przyczynowo z zakażeniem rakotwórczymi typami wirusa HPV, jest drugim wśród kobiet nowotworem – po raku piersi – pod względem częstości występowania na świecie. Co roku w Polsce rozpoznaje się około 4000 przypadków raka szyjki macicy, niestety jednocześnie ponad 1900 kobiet rocznie umiera z tego powodu. Tymczasem rak szyjki macicy jest chorobą, której można skutecznie zapobiegać.

Wirus HPV jest bardzo powszechny i łatwo się rozprzestrzenia. Większość kobiet przynajmniej raz w życiu może ulec zakażeniu, na ogół zakażenie cofa się samoistnie. Niestety przebycie zakażenia wirusem HPV nie daje odporności, która chroniłaby przed kolejnym zakażeniem. Ryzyko zakażenia utrzymuje się przez cały okres aktywności seksualnej, dlatego tak ważna jest długotrwała ochrona. Najskuteczniejszą metodą profilaktyczną, chroniącą przed zakażeniem rakotwórczymi typami wirusa HPV są szczepienia ochronne przeciw temu wirusowi, przy czym najlepszy efekt osiąga się szczepiąc, zanim dojdzie do pierwszego kontaktu z wirusem.

Specjaliści są zgodni, że najlepiej wykonać szczepienie dziewczynek i młodych kobiet w wieku między 11 a 18 rokiem życia, choć szczepić można już nawet 9-10 letnie dziewczynki. Badania potwierdzają, że szczepienie w młodym wieku pozwala uzyskać najwyższe poziomy przeciwciał ochronnych.

Szczepienia – zapytaj lekarza

Szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy w młodym wieku wraz z regularnymi badaniami cytologicznymi w późniejszym wieku to najskuteczniejsze metody zapobiegania temu groźnemu nowotworowi.

Rolą lekarza pediatry jest dbanie o zdrowie swoich pacjentów między innymi poprzez informowanie rodziców o zalecanych szczepieniach. Każdy rodzic ma prawo wiedzieć, jak może chronić swoją córkę.

Polityka zdrowotna państwa

Zapobieganie nowotworom złośliwym jest jednym z priorytetów polityki zdrowotnej państwa, a profilaktyka raka szyjki macicy jest ważnym jej aspektem. Od kilku lat coraz więcej samorządów decyduje się na realizowanie lokalnych programów profilaktycznych, dotyczących zapobiegania rakowi szyjkowi macicy, z użyciem szczepień, co stanowi istotne uzupełnienie centralnej polityki państwa.

W organizacji programów profilaktycznych kluczowe znaczenie ma równy dostęp do postępowania konkursowego lub przetargowego wszystkich oferentów. Pozwala to na obniżenie kosztów szczepienia, a tym samym większa grupa nastolatek ma szansę zostać objęta programem. Przykładem miasta, w którym co roku w ten sposób wyłaniany jest realizator programu jest Poznań.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1613
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 919
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1192
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 465
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1038
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 786
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 588
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 737
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 726
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 509
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1126
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  hussair  (www),  28/10/2011

Niestety, muszę tu skrzyżować szpady. Po pierwsze:
http://www.embrion.pl/npr/ryzyko.htm
Po drugie, zamiast ciągle zaganiać kobiety w sieć badań i szczepień (nic to nie daje, liczba chorych i umierających tylko rośnie), trzeba akcentować PODSTAWĘ. Czyli dietę. Ja powiem tak:
kobieto polska, którą cenię a wielbię, zjedz codzienn ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska