Login lub e-mail Hasło   

Wszyscy kiedyś umrzemy

"Pamięć o nieuniknionej śmierci jest najlepszym znanym mi sposobem uniknięcia pułapki myślenia, że mamy coś do stracenia."
Wyświetlenia: 1.874 Zamieszczono 03/11/2011
Nie znamy granic. Czujemy się wszyscy panami życia. Może gdyby powiedziano nam na początku ile lat zostało nam do przeżycia to wyciskalibyśmy z niego więcej. Nie marnowali byśmy żadnego dnia, nieśmiałość by nie istniała. Spełnialibyśmy swoje marzenia bez bezsensownych wymówek. A tak? Nieokreślony czas egzystencji sprawił, że każdy z nas odwleka coś na przyszłość. A tak niestety na dłuższą metę nie da rady. Okłamywanie samego siebie to najgorsze co może być.
Źródło: http://my-rainbow.pinger.pl/a/2011/7/31/
 
 
Memento mori – mawiali ludzie średniowiecza, wskazując na kruchość ludzkiego żywota. W tamtych czasach ta sentencja miała odwrócić myśli człowieka od doczesnych rozrywek. Dzisiaj jednak okazuje się, że ta sentencja może mieć również inne zastosowanie. Zamiast wpędzać w mroczne myśli, motywuje.
 
Śmierć jest pojęciem ostatecznym, bez względu na to czy wierzymy że coś nas po niej czeka, czy nie. Prędzej czy później wszystkich nas ona czeka. Nie jest to może wesołe, ale nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić. A skoro nic nie możemy poradzić, to powinniśmy zrobić coś, co pozwoli nam wykorzystać myślenie o śmierci pozytywnie.

Co to może być?
 
Może początkowo wyda się to dziwne, ale myślenie o śmierci może nas motywować. Przede wszystkim pomaga pozbyć się wrażenia, że mamy tak dużo do stracenia. W obliczu śmierci nasze lęki nie mają większego sensu. Czegóż mamy się bać, skoro ostatecznie i tak nie unikniemy końca, który jest pisany nam wszystkim?
 
Jeśli uważasz, ze masz naprawdę wiele do stracenia, zastanów się. Owszem, może być tak, że ryzykujesz czyjeś życie, wówczas nie powinieneś się decydować na brawurę, ponieważ nie masz prawa przesądzać o czyimś losie. Jeśli jednak od Twoich decyzji zależny tylko Twój los, to nie ma się czego obawiać, warto zaryzykować.
 
Ludzie, którzy mówią, ze nie mają nic do stracenia zazwyczaj potrafią ryzykować. W grze o sukces obstawiają wysoko, nawet jeśli nie wygrywają od razu, to łatwiej jest im wspiąć się na szczyt, niż tym ostrożnym, którzy powoli próbują piąć się w górę, a w rzeczywistości stale oglądają się za siebie i boją się upadku. To prawda: im wyżej zajdziemy, tym boleśniejszy może być upadek. Jeśli jednak jesteśmy tego świadomi, dlaczegóż nie mielibyśmy się zabezpieczyć przed ewentualnymi skutkami takiego upadku?
 
Im więcej dobra nagromadzimy wokół siebie, tym bardziej wydaje nam się, że mamy bardzo dużo rzeczy, które moglibyśmy stracić. Niepowodzenie jawi nam się wówczas jak potwór, któremu wyrastają kolejne głowy. Jest tylko jeden sposób, by tego potwora pokonać – nie wierzyć w niego. Nie chodzi o to, ze nie może nam się przydarzyć nic złego, owszem, może. Jednak nie będzie to żadna tragedia. Nawet jeżeli coś stracimy, to zawsze możemy zyskać o wiele więcej.
 
Pamiętając o tym, że nie możemy wszystkiego czego się doroślibyśmy zabrać ze sobą do grobu, powinniśmy postawić przede wszystkim na rozwój. Oznacza to, że nie możemy poddać się stagnacji. Obrastając w luksus ludzie, wraz z wiekiem, mają tendencje do spowalniania swojego rozwoju. Również intelektualnego. Ryzykując i stawiając sobie poważne zadania, sprawiamy, że nasz umysł ma stale do rozwiązania jakieś zagadki. Jest w ruchu, rozwija się.
 
Pamięć o śmierci na pewno nie jest przyjemna, ale konieczna. Nie da się udawać, że jej nie ma. Wielu z Was myśli zapewne, że zapomniałem o jednej ważnej sprawie: a co z tymi, którzy zostają przy życiu, gdy my umieramy? Nie zapomniałem. Oczywiście trzeba im zapewnić jakąś materialną pomoc. Jednak znacznie ważniejsze jest, by umieli poradzić sobie ze swoimi finansami gdy nas już zabraknie. Nie to jest więc ważne jaki stan konta po nas odziedziczą, a raczej jaką będą mieli wiedzę na temat gospodarowania zasobami finansowymi.
 
Na zakończenie jeszcze jeden cytat który utkwił mi w głowie: „Żyj tak, aby śmierć na końcu powiedziała ci tak: Nienawidzę tej roboty gdy przychodzi mi zabierać takich ludzi jak Ty."
 

Podobne artykuły


50
komentarze: 17 | wyświetlenia: 55134
33
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3481
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 37165
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 26477
40
komentarze: 9 | wyświetlenia: 7455
37
komentarze: 26 | wyświetlenia: 78643
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 7403
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2195
31
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2201
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 6018
30
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2443
12
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4353
25
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6276
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4746
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Elba,  03/11/2011

" Żyje się tylko raz. A jeżeli żyje się dobrze, ten raz wystarczy " - B.Franklin

  Gamka  (www),  03/11/2011

Nie to przeraża, że każdy umiera, tylko to, że po śmierci już nikogo nie ma......

  Elba,  03/11/2011

Nie ma tu... jest tam! Nie znika całkiem, tylko zmienia swój stan skupienia na bardziej lotny... :)

Elba to wielka dama w e wszystkich moich wcieleniach

Kiedyś bardzo popularna była ta oto piosenka:
http://www.youtube.com/watch?v(...)LZQFjrQ

  liwa,  29/07/2012

śmierć to jedyna sprawiedliwość tego życia; wszystkich traktuje jednakowo.

Wartościowy tekst...

  adam4,  29/07/2012


„Umieraniem" nazywamy konieczność opuszczenia ciała ziemskiego i jego
organów zmysłowych, gdy to porzucenie musi nastąpić na zawsze i
nieodwołalnie, gdyż ciało z przyczyn fizycznych już się nie może utrzymać.
Bardzo podobnie dzieje się za każdym razem, gdy się kładziesz na spoczynek
i pogrążasz we śnie, tylko że wówczas tracisz jedynie częściowo panowanie
...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska