Login lub e-mail Hasło   

Dobre feng shui sypialni

Zgodnie z zasadami feng shui sypialnię uważa się za jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Każdy spędza w sypialni przynajmniej jedna trzecią swojego życia.
Wyświetlenia: 6.694 Zamieszczono 04/11/2011

 

 Każdy spędza w sypialni przynajmniej jedna trzecią swojego życia. W skali roku są to 4 miesiące! Przez całe nasze życie z pewnością daje ponad 20 lat!  Zatem zastanówmy się, czym dla nas jest sypialnia?. Na pewno miejsce odpoczynku oraz dobrego snu. Również miejsce regeneracji sił a czasami rekonwalescencji po chorobie. To też miejsce intymne, w którym przebywamy bez wszelkich atrybutów stosowanych zwykle, kiedy wychodzimy z domu a nawet tych, które towarzyszą nam w pozostałych pomieszczeniach domostwa. To też miejsce, w którym przebywamy sam na sam ze sobą nawet mając u swego boku partnera. W końcu dla wielu z nas to miejsce intymnych zbliżeń z drugim człowiekiem, ale również pokój, w którym wyjątkowo mocno czuje się brak partnera Mam tu na myśli zarówno fizyczny brak partnera jak i duchowy.

Czego wiec potrzeba, aby pomieszczenie zwane sypialną podołało wszystkim tym funkcjom?

Odpoczynek ma cechy jin ( cicho, ciemno, spokojnie, chłodno, kobieco). Każdy dom czy mieszkanie ma takie miejsce. Najbardziej jin są miejsca maksymalnie oddalone od wejścia do domu. Z oknami, które nie powinny wychodzić na ruchliwa ulicę, czy inne hałaśliwe miejsca. Jeśli dom jest piętrowy, to sypialnia powinna znajdować się na pietrze, ponieważ piętro jest bardziej jin niż parter. Nie powinna być nad garażem czy tez innym pomieszczeniem nienależącym do mieszkania ( w bloku np. sklep, przejście pod blokiem, itp.) Nie powinna znajdować się też tuż przy klatce schodowej.

Oświetlenie w sypialni

Nie powinno być rażące, jaskrawe a raczej intymne przytłumione. W sypialni ważniejsze jest światło punktowe typu lampka nocna przy łóżku niż sufitowe ogólne. Warto też zadbać o zasłony na oknach, jako zabezpieczenie przed światłem z ulicy, światłem księżyca czy też nadmiernym nasłonecznieniem. Powinniśmy unikać w sypialni wszystkiego tego, co kojarzy się z praca i obowiązkami oraz hałasem. Co to oznacza? Sypialnia to nie miejsce na magazyn odzieży, butów, książek, zdjęć, filmów, gazet, segregatorów. Unikamy w sypialni sprzętu RTV, telefonów komórkowych, laptopów i oczywiście komputerów. Jak wiemy wszechobecna elektronika emituje promieniowanie elektromagnetyczne i dobrze nam zrobi, jeśli podczas snu odpoczniemy również od tych atrybutów cywilizacji. Tak na marginesie warto wiedzieć, że kot jest zwierzęciem, któremu takie promieniowanie (tak jak promieniowanie żył wodnych) – służy. Zatem miłośnicy kotów mogą liczyć na to, że ich ulubieńcy cześć szkodliwego promieniowania biorą na siebie. W sypialni żadna książka, film, laptop czy głośna muzyka nie powinny nas odciągać od odpoczynku, marzeń tuż przed zaśnięciem czy bliskości z partnerem. W sypialni powinno być rześkie powietrze. Powinna być wietrzona przed snem i raczej mieć niższą temperaturę niż np. w salonie. Warto oprócz wietrzenia zastosować jeszcze inna metodę utrzymywania niższej temperatury w sypialni ( np. termostat na grzejniku ustawiony na minimum i zamknięte drzwi). Pomocny może się tez okazać nawilżacz powietrza, szczególnie zimą kiedy pracuje ogrzewanie.

Sypialnia powinna być urządzona tak, aby widać w niej było kobietę.

 Kobieta może budzić zmysły swoje i partnera zapachem, dźwiękiem, kolorem lub dotykiem. W zależności od temperamentu i stylu kobiety możemy posłużyć się w sypialni kropelką perfum na własnym ciele, czy poduszce, wykrochmaloną albo przynajmniej wypłukaną w pachnącym płynie pościelą, dekoracją z wody z odrobina olejku zapachowego i pływających świec, lampkami solnymi ze świeczkami, zawsze świeżymi kwiatami w wazonie, snującej się delikatnie muzyki relaksacyjnej z jakiegoś małego grającego urządzenia najlepiej schowanego w szafce. To może być też zawsze elegancko i pięknie zasłane łóżko, które z celebracją należy przygotować do snu a rano z równą celebracją ubrać.Można również zaznaczyć obecność kobiety w sypialni piękna koszulką nocną ułożona na łóżku lub krześle czy fotelu. Koszulka nocna jest bardzo kobieca i lepiej komponuje się z kobietą niż piżama. Na sypialnię nie powinien być wybierany najmniejszy pokój. Oczywiście najlepiej jeśli z sypialnią graniczy buduar lub w sypialni jest toaletka z „ kobiecymi gadżetami”. Buduar i toaletka to trochę zapomniane w domach atrybuty kobiet. Tak jak w każdym domu powinien być gabinet – symbol mężczyzny, tak też powinien być buduar – symbol kobiety. Oczywiście nie zawsze jest możliwe takie zaaranżowanie naszej przestrzeni aby oba te pokoje mogły w niej zaistnieć. Zawsze jednak należy starać się wygospodarować takie miejsca w domu gdzie podkreślimy obecność kobiety ( sypialnia) i mężczyzny ( salon). Wyjątek od tej zasady ( sypialnia) możemy zastosować wtedy, kiedy w życiu kobiety nie ma mężczyzny. W takim przypadku powinna ona zadbać o jego symboliczne miejsce w salonie i w sypialni W sypialni to może być połowa łóżka na której się nie wylegujemy, stolik nocny z jego lampką, poduszka, która czeka na właściciela, męska piżama leżąca obok koszulki nocnej, para męskich kapci przy łóżku, zapach męskiej wody toaletowej na poduszce należącej do potencjalnego partnera lub jakiś inny drobiazg kojarzący się kobiecie z jej wymarzonym mężczyzną i sypialną.

Podobna zasada dotyczy mężczyzn chcących spotkać na swej drodze właściwą kobietę.

Jeśli mówimy o sypialni musimy zadbać o najważniejszy w tym pokoju mebel. Tym meblem jest oczywiście łóżko. Nie kanapa, nie narożnik, czy fotel a zwyczajne łóżko. Ten mebel powinien być zrobiony z naturalnych materiałów czyli drewna, bambusa czy metalu. Pod łóżkiem powinna być wolna przestrzeń aby powietrze ( energia Chi) swobodnie krążyły. Wezgłowie łóżka powinno być wyższe niż część naprzeciwko wezgłowia. Materac powinien być wykonany z naturalnych „oddychających” surowców. Dopuszcza się również nowoczesne materiały ale musza „ oddychać’. Ponadto materac powinien być dość twardy aby ciało nie zapadało się w dołki. Nic nie powinno skrzypieć. Nawet w dużym łóżku powinien być jeden materac. Materace podwójne symbolicznie dzielą małżonków. Dzielą również w realu, gdyż spanie na łączeniu materacy jest niewygodne i wcześniej czy później para wyląduje albo każdy na swoim materacu albo oboje na jednym wąskim. Nic nie powinno być w łóżku pretekstem do braku bliskości. Takimi pretekstami są osobne materace, osobne kołdry, ale również telewizor czy książka do snu.

Jak ustawić łóżko?

Zawsze unikajmy spania pod skosami, belkami, półkami i nad urządzeniami z prądem ( również gniazdka elektryczne do których jest coś włączone). Jeśli nie mamy wyboru i musimy ustawić łóżko pod skosem niech skos będzie biały ( przedłużenie sufitu) i oświetlony od dołu. Przed działaniem energii Sha z belek na suficie możemy zabezpieczyć się lekkim baldachimem ( albo zlikwidować belki). Bezpośrednio nad naszymi głowami nie powinno nic wisieć. Ani lampki ani obrazy ani półki. Wezgłowie łóżka nie powinno mieć żadnych ostrych kształtów. Najlepsze będzie wysokie, zaokrąglone i pełne dające wystarczające oparcie poduszce czy wałkowi oraz ochraniające nasze głowy. Wezgłowie łóżka powinno mieć oparcie w ścianie a z łóżka powinniśmy widzieć drzwi wejściowe do sypialni. Jeśli nie można tak ustawić lóżka to można zastosować lustro, które odbija drzwi wejściowe i widać to odbicie z łóżka. Lustro nie powinno odbijać śpiących osób, czyli nie powinno znajdować się naprzeciwko śpiących osób i nie powinno być na suficie.

 Śpiące w łóżku osoby nie powinny leżeć w przeciągu,

czyli na linii drzwi okno. Nie powinno stawiać się łóżka wezgłowiem do okna. Najgorsze ustawienie to takie, kiedy łóżko stoi wezgłowiem do okna a nogami do drzwi. Warto też zadbać o to aby każdy miał swobodny dostęp do łóżka, czyli nie powinno być ustawione przy ścianie. Kiedy zastosujemy takie rozwiązanie zawsze osoba śpiąca przy ścianie będzie miała gorsze feng shui.

Jak zatem powinna wyglądać wzorcowa sypialnia?

Powinna być duża, przestronna dająca możliwość ustawienia łóżka przy prostej ścianie i z dostępem do niego z obu stron. Łóżko powinno być tak ustawione aby możliwe było obserwowanie wejścia do sypialni. W sypialni powinien być akcent kobiecy czyli buduar albo toaletka. W lustrze nie mogą odbijać się śpiące osoby. Zarówno łóżko jak i pojedynczy materac powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Materac powinien być wygodny i dość twardy. Powinniśmy spać pod jedną kołdrą i nie wpuszczać do sypialni niczego co kojarzy się z codziennymi sprawami typu praca, dzieci i ich zabawki, sprzęt RTV i gazety oraz książki. Światło w sypialni powinno być punktowe, przytłumione.

Jakie remedia feng shui stosujemy w sypialni?

Podstawowa zasada to wszystko parami. Czyli dwa nocne stoliki, dwie lampki, dwa sympatyczne obrazy powieszone tak aby były widoczne tuż przed zaśnięciem i tuż po obudzeniu. Mogą przedstawiać szczęśliwą pera, czy parę zwierząt, roślin lub bukiety kwiatów. Z kwiatów najbardziej sprawdzą się piwonie. To mogą być też dwa uzupełniające się obrazy. Generalna zasada brzmi, żadnych symboli samotności i nostalgii czy tęsknoty, wszystko parami lub zwielokrotnione. Nie umieszczamy w naszej sypialni zdjęć rodziny, dzieci czy przyjaciół. Nie przesadzamy z ilością roślin w sypialni, wystarczą dwie takie same rośliny albo wcale. Jakie kolory zastosować? Generalna zasada brzmi – w sypialni sprawdza się kolor Ziemi i wspierający ją kolor Ognia oraz wyczerpujący Metalu. Mamy zatem do wyboru: różowy, żółty, beżowy, biały, złoty czy srebrny. Warto zadbać o akcent czerwony czy pomarańczowy. Elementu Ognia, czyli koloru czerwonego używamy z umiarem. To może być czerwona poduszka, ogień świecy, doniczka lub wazon. Podstawowe kolory możemy uzupełniać innymi ulubionymi kolorami. Najważniejsze jest aby stworzyć w sypialni klimat sprzyjający odpoczynkowi oraz bliskości w związku i w tym celu pobudzać nasze zmysły.

Oczywiście wszyscy wiemy, że oprócz pewnych uniwersalnych zasad istnieje jeszcze wiele niuansów, które powinny być przeanalizowane a które w feng shui maja związek z np. kierunkami geograficznymi determinującymi rodzaj energii jaki dociera do analizowanego wnętrza, a tym samym precyzuje tak kolory wnętrza jak i miejsce ustawienia łóżka a nawet wybór pokoju na sypialnie. Ogranicza nas również powierzchnia jaką dysponuje człowiek i wynikający z niej kompromis w aranżacji sypialni lub w ogóle brak pokoju, który możemy przeznaczyć na sypialnię. Jeśli nie mamy sypialni jako takiej to powinniśmy postarać się przynajmniej stworzyć jej namiastkę odpowiednio aranżując samo miejsce snu. Zawsze można rozłożyć parawan, który osłoni kanapę przygotowana do snu, włączyć lampkę nocną, lub zapalić lampki solne, nie oglądać do poduszki TV i nie czytać niczego a na ścianie naprzeciwko powiesić symbol udanego, szczęśliwego związku.

A na koniec istotna wskazówka.

Nie wprowadzajmy żadnych zmian do naszej sypialni bez uzgodnienia z partnerem. Sypialnia może z taką samą siłą przyciągnąć partnera jak i wyrzucić go i to  nie tylko z sypialni ale i z życia. To miejsce odpoczynku tak kobiety jak i mężczyzny. Wszelkie zmiany wprowadzone do sypialni musza być akceptowalne przez oboje partnerów. Trzeba też pamiętać, że lepsze jest wrogiem dobrego. Nie wprowadzamy żadnych zmian jeśli juz mamy harmonijny związek. Nawet wtedy, kiedy nasza sypialnia nie jest zgodna z zasadami, które opisałam.

Więcej informacji o feng shui znajdziecie na mojej stronie www.feng-shui.net.pl. Zapraszam

Podobne artykuły


28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3606
37
komentarze: 20 | wyświetlenia: 34367
36
komentarze: 20 | wyświetlenia: 24487
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2614
31
komentarze: 69 | wyświetlenia: 8732
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4131
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 5343
28
komentarze: 28 | wyświetlenia: 2527
27
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2934
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4117
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 82654
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15652
 
Autor
ArtykułPrzydatny artykuł. Z przyjemnością przeczytałam :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska