Login lub e-mail Hasło   

Szukasz przyjaciela?

... to mam dla Ciebie złe wiadomości.
Wyświetlenia: 1.663 Zamieszczono 04/11/2011

Najprościej sprawa przyjaźni wygląda w przypadku psa. Kupujesz go i masz przyjaciela na całe życie. Jego życie. Być może nie można tego nazwać uczuciem całkiem bezinteresownym. Pies jednak nie obrazi się na Ciebie nigdy i zawsze będzie się cieszył na Twój widok. Zawsze będzie chciał zwrócić na siebie Twoją uwagę. Będzie zadowolony i wdzięczny za każdą poświęconą mu sekundę Twojego czasu. Nawet jeżeli pogłaskasz go mimochodem nie odrywając uwagi od książki, monitora, czy telewizora.

Z drugim człowiekiem sprawa jest bardziej skomplikowana. Przede wszystkim nie jest do końca pewne czy przyjaźń człowieka do drugiego człowieka zgodna jest z ludzką naturą. Nie wiadomo czy długotrwała i bezinteresowna przyjaźń między człowiekiem i człowiekiem w ogóle się zdarza. Owszem nazywamy potocznie przyjaciółmi ludzi, z którymi chodziliśmy do szkoły, naszych najbliższych sąsiadów, z którymi jesteśmy zżyci, osoby, z którymi pracujemy lub z którymi mamy wspólne zainteresowania, czy jednak można to nazwać przyjaźnią na całe życie?

Przecież nasi szkolni koledzy mają swoje własne życia i problemy, w których nie potrafimy im pomóc Nasze stosunki, nawet jeżeli w przeszłości były bardzo bliskie, nabierają dystansu. Powoli oddalamy się od siebie. Jednych sąsiadów zastępują inni. Przeprowadzałem się kilka razy i dawno już straciłem kontakt z sąsiadami, których 20 lat temu nazywałem przyjaciółmi. Podobnie  koledzy z pracy, z którymi kiedyś wspólnie spędzaliśmy weekendy. Po zmianie miejsca pracy zaczęli się oddalać aż kontakty całkiem zanikły. Może więc można mieć przyjaciół tylko na czas określony? Na czas wspólnego zamieszkiwania, pracowania, itd.?

Być może. Musisz jednak pamiętać, że nawet Twoja najlepsza przyjaciółka, gdy spotka swoją drugą najlepszą przyjaciółkę, opowie jej o tym z czego jej się zwierzyłaś w zaufaniu. Poza tym takie przyjaźnie nie są aż tak bezinteresowne jakby się zdawało, bo czy możecie iść z wizytą do przyjaciół nie licząc się z ich rewizytą? Spontaniczność jest mile widziana ale do pewnego stopnia. No i musicie pamiętać, że cały czas jesteście oceniani. Cały czas ktoś was klasyfikuje czy jesteście cool, czy nie. Chociaż więc używamy słowa przyjaźń przy definiowaniu znajomości z ludźmi, z którymi się w danym okresie życia spotykamy to jest to chyba przyjaźń z ograniczoną odpowiedzialnością. Innej przyjaźni raczej nie ma.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1425
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 794
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1098
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1053
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 363
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 850
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 643
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 474
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1112
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 697
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 447
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 583
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 659
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 666
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  JA to ja,  04/11/2011

Zgadzam się i też nie wierzę w czystą, bezinteresowną przyjaźń. Zresztą człowiek jest takim stworzeniem, że może dawać, dawać,dawać...ale za czasem też będzie chciał otrzymać. Więc coś za coś...

  iduna,  05/11/2011

Może nie jest tak źle jak piszesz? Życie to podróż – spotykamy na swojej drodze innych wędrowców – z jednymi idziemy długo, z innymi krócej. Nasze ludzkie drogi rozchodzą się, bo zmierzamy do innych celów. Są ludzie, których znaliśmy kiedyś i o których cały czas ciepło i serdecznie myślimy, nie mając żalu, że odeszli, że nie utrzymują kontaktów. A prawdziwa przyjaźń, podobnie jak prawdziwa miłość – istnieje – jeśli tylko potrafimy sobie ją wyobrazić …

  barkarz  (www),  05/11/2011

Tak ... miłość jest wielka i bywa, że trwa całe życie. Miłość leży w naturze człowieka. Można by nawet powiedzieć, że ludzie są stworzeni do miłości, tylko ... nie wszyscy chcą to sobie uświadomić.

Wydaje mi się, że to od nas zależy, ile będzie trwała nasza przyjaźń z drugim człowiekiem. To my decydujemy o tym, czy pomimo przeprowadzki czy wyjazdu zadzwonić lub odwiedzić przyjaciela czy nie. Wiem, że odległość rodzi dystans między ludźmi, ale tak długo, jak będą chcieli utrzymać ze sobą kontakt, tak długo będzie trwać ich przyjaźń. To tak jak z każdym głębszym uczuciem, jeżeli go stale nie p ...  wyświetl więcej

Dzisiaj wiele osób myli pojęcie "kolega" i "przyjaciel" nazywając tym drugim określeniem wszystkich znajomych , co jest powodem wielu niemiłych przeżyć.
A prawdziwa przyjaźń istnieje ale wymaga czasu , jak to jest napisane na zdjęciu powyżej ; ]

  barkarz  (www),  05/11/2011

Taaa ... Kiedyś mi się tak wydawało ,,, ale przeszło mi jakoś. Okazuje si, że częścią natury każdego człowieka jest egoizm, który przyjaźni jakoś nie sprzyja. Czy to źle? Nie wiem. Chyba nie, po prostu tak już jest.

To już jest wina cywilizacji ,jeśli ktoś ma zdrową moralność ma też tzw. zdrowy egoizm i to jest OK
Ale dziś ludzki egoizm wywyższa się ponad inne wartości , przez co oczywiście cierpią m.in przyjaźń czy miłość .

  Mirka_ B,  06/11/2011

Trzeba wielu lat, aby poznać prawdziwego przyjaciela.
A wystarczy ułamek sekundy, aby go stracić.

  hussair  (www),  06/11/2011

Z grubsza masz rację. To znaczy - na pewno przyjaźń jest jakimś "układem handlowym". Przecież nikt z nikim nie przesiaduje tylko dlatego, że mieli tych samych nauczycieli. Zawsze jest to jakaś wymiana. Na przykład wzmacniającej energii, wspólnie preferowanego humoru, podobnych poglądów na najważniejsze sprawy życia, i tak dalej... Taka przyjaźń po prostu umila życie. To układ niewymuszony i zwycza ...  wyświetl więcej

  Gamka  (www),  06/11/2011

Ja również mam to szczęście, że posiadam takich prawdziwych przyjaciół. Jedni są bardzo daleko ale zawsze obok....inni blisko....i wiem, że nigdy nie pozostanę ze swoimi problemami sama, a i każdą szczęśliwą chwilą mogę się też z nimi podzielić...a oni wiedzą, że mogą tego samego oczekiwać ode mnie..
Te przyjaźnie trwają już bardzo długo .... bardzo... i nic i nikt tego nie zmieni ...nic te ...  wyświetl więcej

Jak powiedział Sartre, "piekło to są inni ludzie". Bliskość drugiej osoby jest dla człowieka niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ale jednocześnie jest źródłem wszelkiego zła. Człowiek jest z natury egocentrykiem i każda inna osoba jest traktowana jako potencjalne zagrożenie. "Przyjaźń" to sztucznie stworzone wyrażenie, u którego podstaw leżą tajemnicze, wyimaginowane siły przyciągające ludzi ...  wyświetl więcej

  Psst,  09/11/2011

Nie rozumiem waszych rozterek.

Jeśli dobrze zinterpretowałem, chodzi tu o wątpliwości dotyczące przyjaźni między ludźmi. Przyjaźń, jaką obdarza nas pies jest czysta, prawdziwa, bezinteresowna i bezwzględna, praktycznie nie ma złych stron. Tymczasem my, istoty wydawałoby się o wiele bardziej rozwinięte społecznie, nie potrafimy utrzymać przyjaźni w takiej postaci. To z kolei otwiera nam temat - rzekę. Nie można być nawet do końc ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska