Login lub e-mail Hasło   

Drzemka, czyli kop energetyczny

Czy warto drzemać? A jeśli tak to jak?
Wyświetlenia: 1.997 Zamieszczono 05/11/2011

Wiele osób sądzi, że sen w ciągu dnia to marnowanie czasu i kłopoty z zaśnięciem wieczorem. Popularne jest też przekonanie, że po drzemce będziemy bardziej senni i zmęczeni. Otóż nie. Zamiast chodzić jak zombie lub pić kolejną kawę, po prostu zdrzemnij się. Nic nie stracisz, a tylko podniesiesz swoją efektywność. Jeśli nie cierpisz na bezsenność i zdrzemniesz się w ciągu dnia, a nie późnym wieczorem, to nie będziesz miał problemów ze snem w nocy. Czy wiesz, że tacy geniusze jak Einstein, Napoleon, Edison i Da Vinci również drzemali ? Drzemka to po prostu świetny sposób na szybki zastrzyk energii w ciągu dnia.

Dlaczego warto drzemać

Przede wszystkim drzemki bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie: łagodzą migreny, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, zmniejsza się też ryzyko udaru i zawału. Co więcej, sen obniża poziom kortyzolu, a więc stajemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Po drugie odmłodzisz się, gdyż drzemki pomagają w regeneracji tkanek.

Naukowcy z Uniwersytetu W Kalifornii dowiedli, że sen wspomaga procesy zapamiętywania i przyswajania informacji. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa miała przyswoić informacje w dwóch etapach rozdzielonych drzemką. Druga grupa miała zapamiętać materiał bez przerwy. Wyniki osób, które przespały się w trakcie nauki były znacznie lepsze od wyników uzyskanych przez osoby z drugiej grupy. Dlatego zaleca się drzemki w trakcie nauki do egzaminu.

Regularne drzemki sprawią, że poprawisz swoją dokładność, koncentrację i czujność oraz wyostrzysz zmysły. Ponadto ludzie, którzy śpią w ciągu dnia popełniają mniej błędów i podejmują lepsze decyzje.

Według dr Sary Mednick, autorki książki „Zdrzemnij się! Zmień swoje życie” sen wpływa też korzystnie na zdolności motoryczne ciała, poprawia jakość życia seksualnego, wzmaga kreatywność, łagodzi wrzody żołądka, pomaga schudnąć oraz zmniejszyć uzależnienie od alkoholu i tabletek.

Jak drzemać

  • Najlepsza pora na drzemkę, to około 7 – 8 godzin po właściwym śnie i nie później niż 3 godziny przed pójściem spać. Ja polecam Ci drzemać około 13 – 15, gdyż to właśnie w tych godzinach najbardziej spada nasza aktywność umysłowa i odczuwamy senność. Pamiętaj, żeby słuchać swojego organizmu. On da Ci znać, kiedy będziesz potrzebował drzemki. Jeśli nie czujesz potrzeby, nie zmuszaj się do snu.
  • Drzemka nie powinna trwać dłużej niż pół godziny, ponieważ wejdziesz w fazę głębokiego snu i trudno będzie Ci się wybudzić. Ponadto po obudzeniu będziesz oszołomiony i senny. Przyjmuje się, że optymalny czas drzemki to 26 minut, ale nawet 8, 10, czy 15 minut snu skutecznie pokonuje senność.
  • Zadbaj o spokój i ciszę. Jeśli masz możliwość przewietrz pokój. Warto też przyciemnić pokój lub założyć opaskę na oczy.
  • Zadbaj o ciepły koc, ponieważ temperatura ciała podczas snu obniża się.
  • Na 2 godziny przed drzemką unikaj posiłków bogatych w cukier i tłuszcz.
  • Nasz organizm najlepiej wypoczywa w pozycji horyzontalnej, dlatego nie kładź się na brzuchu ani na plecach. Nie podwijaj nóg i nie kul się, gdyż nie wypoczniesz wystarczająco dobrze.
  • Jeśli przeleżałeś 15 minut i nie udało Ci się zasnąć, nie przejmuj się. Nawet taki półsen dużo daje.

Jeśli masz problemy z zasypianiem lub często budzisz się w nocy, unikaj drzemek w ciągu dnia.

Podsumowując, drzemka w ciągu dnia świetnie regeneruje siły. Działa też zbawiennie na zdrowie i jest o wiele skuteczniejsza niż kawa czy napoje energetyzujące. Zacznij regularnie drzemać, by podnieść swoją produktywność i odświeżyć umysł. :)

źródło: www.magdabednarczyk.uniinfo.pl

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 733
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 964
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 397
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 969
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 741
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 528
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1681
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 456
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 996
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 437
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 928
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 528
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 507
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 829
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 373
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

między 13-tą a 15-tą? Ciekawe czy moja szefowa się zgodzi...

  Amicus,  05/11/2011

Możecie drzemać w tym samym czasie ;)

  hussair  (www),  11/11/2011

:))

Musisz ją zaznajomić z zaletami drzemki, to od razu się zgodzi;)

  Mirka_ B,  05/11/2011

Święta prawda! kocham takie drzemki :)

  barkarz  (www),  09/11/2011

... a jak w pracy nie ma gdzie się położyć?

;)))

Nigdy nie spałem w dzień, nie ucinałem sobie żadnych drzemek. Parę dni temu miałem jednak okazję doświadczyć pozytywnych stron kimania w dzień. Otóż trenuję pewną sztukę walki, a tego samego dnia strasznie śpiący byłem i tam sobie leżałem w półśnie, a na treningu nigdy nie czułem się tak dobrze. Kondycja zdecydowanie wyższa, byłem prawie cały czas na najwyższym poziomie siły, a następnego dnia zazwyczaj nogi mi odpadały a tymczasem nie było żadnego problem :)

  hussair  (www),  11/11/2011

A jaka to sztuka, tak a propos? ;)

  Strzyga  (www),  10/11/2011

Nie umiem drzemać:-( Umiem zasnąć jak kamień o każdej porze dnia, spać godzinami i potem jest problem, bo muszę się obudzić :-(

  hussair  (www),  11/11/2011

Może na początek smaruj chleb drzemem? ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska