Login lub e-mail Hasło   

Bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę.

Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę do krajów Unii Europejskiej. Poszukując odpowiedniego zatrudnienia korzystają one nie tylko z ofert biur pracy...
Wyświetlenia: 769 Zamieszczono 07/11/2011

...agencji zatrudnienia, ale też poszukują pracodawcy "na własną rękę" wykorzystując prywatne kontakty, czy też wyszukując ogłoszenia w prasie lub internecie.

Pragnę zwrócić uwagę, że wyjazd do pracy powinien być zawsze decyzją starannie przemyślaną, co pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań, czy wręcz kłopotów.

Staraj się postępować zgodnie z poniższymi radami:

1. Zawsze, w miarę możliwości, sprawdź swojego pracodawcę: obejrzyj stronę internetową pracodawcy, spróbuj poznać opinie innych pracowników na temat pracodawcy przeglądając odpowiednie fora internetowe. Upewnij się, czy rzekomo wolne stanowisko pracy rzeczywiście istnieje. Podchodź z dystansem do ofert, w którym podany jest telefon komórkowy. Zapytaj pracodawcę, gdzie i pod jakim numerem zarejestrował swoją działalność.

2. Korzystaj z usług urzędów pracy lub agencji zatrudnienia.

3. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z ofert agencji zatrudnienia:

 - sprawdź, czy agnecja posiada odpowiedni certyfikat (wykaz certyfikowanych polskich agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl);

- upewnij się, czy dana agencja posiada umowę zawartą z pracodawcą zaganicznym i czy ma doświadczenie w kierowaniu do pracy za granicą. Poproś o numery telefonów do pracodawcy zagranicznego oraz do osób, które już skorzystały z jego oferty pracy, abyś mógł z nimi skonsultować warunki pracy i wymagania pracodawcy;

- bezwzględnie domagaj się spisania z agencją zatrudnienia umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenie itp.;

- pamiętaj, że agencja nie może pobierać od poszukujących pracy za granicą żadnych opłat, za wyjątkiem kwot z tytułu faktycznie poniesionych kosztów (np. tłumaczenie dokumentów, koszty podróży). Pobieranie przez agencję opłat za pośrednictwo pracy jest naruszeniem prawa. Dowód wpłaty na konto nieuczciwego pośrednika nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty. Do zakładania kont bankowych mogą być wykorzystywane podstawione osoby;

- nie przepłacaj za przejazd. Zanim zapłacisz agencji za podróż sprawdź, ile wynoszą ceny u innych przewoźników;

- nigdy nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez agencję. Zdarza się, że mieszkanie, za którego wynajem zapłaciłeś, nie istnieje.

4. Kup bilet powrotny. Jeżeli Twoje plany za granicą nie powiodą się, to będziesz mógł wrócić bez problemu do domu.

5. Sprawdź, ile wynoszą koszty utrzymania w danym kraju; w niektórych krajach Unii Europejskiej "życie" jest bardzo drogie. Zabierz ze sobą wystarczającą sumę pieniędzy "na początek".

6. Oceń obiektywnie swoje umiejętności językowe. Jeżeli nie mówisz dobrze w języku pracodawcy, Twoje szanse na znalezienie pracy maleją.

7. Sprawdź, gdzie mieści się polski konsulat, najbliższy Twojemu miejscu pracy w danym kraju. Weź również ze sobą dane kontaktowe znajomych osób, które już tam są.

8. Bądź świadomy swoich praw. Zapoznaj się przed wyjazdem z podstawowymi przepisami prawa w danym kraju (np. jakie jest minimalne wynagrodzenie, gdzie należy zarejestrować się po przyjeździe, aby uzyskać prawo pobytu i prawo do opieki lekarskiej).

9. Zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające Twoje doświadczenie zawodowe i kwalifikacje przetłumaczone na język pracodawcy.

10. Pamiętaj, że podejmujesz pracę w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w danym kraju. Ewentualne spory pomiędzy Tobą a pracodawcą rozstrzyga sąd w kraju pracodawcy, a nie sąd w Polsce.

11. Nie łam prawa. Nie zgadzaj się na pracę "na czarno". Pamiętaj, że w większości państw Unii Europejskiej Polacy mogą pracować bez zezwoleń na pracę.

---

Kursy internetowe

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3023
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1132
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3413
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2176
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2182
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3799
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1724
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 907
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2223
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2729
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 644
9
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2615
9
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2306
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dobrze ,że piszesz o takich sprawach. Dzięki temu młodzi odpowiedzialni ludzie , którzy to przeczytają czegoś ich to nauczy. Czegoś o czy nie wiedzą bo nikt ich e tych sprawach nie dokształca. Pozdrawiam:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska