Login lub e-mail Hasło   

Mobbing - skutki i przeciwdziałanie

Każdy z nas, jeżeli nie doświadczył na własnej skórze, to słyszał od znajomych o zjawisku, jakim jest mobbing.
Wyświetlenia: 1.019 Zamieszczono 15/11/2011

Najczęściej jednak nadużywamy tego słowa do określenia konfliktu pomiędzy personelem w firmie.

W pracy spędzamy większość naszego czasu, dlatego ma ona ogromny wpływ na nasze prawidłowe funkcjonowanie psychiczne i rodzinne. Najważniejszymi elementami dającymi satysfakcję z pracy są prawidłowe relacje interpersonalne w miejscu pracy, realizacja planów zawodowych oraz wynagrodzenie. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy współodpowiedzialni za budowanie relacji interpersonalnych również w pracy. Od początku starajmy się wprost mówić o swoich oczekiwaniach, potrzebach i emocjach, których w pracy jest przecież dużo. Stosujmy komunikat „ja”, który nie pozwala na obrażanie nikogo, a jednocześnie za jego pomocą możemy chronić swoje granice, o które musimy dbać. Komunikat „ty”, który jest przez nas najczęściej stosowany zwyczajnie często nie jest prawdziwy, np. „bo ty zawsze”, przez co zmusza jego odbiorcę do obrony i powoduje konflikt. Mówić o konflikcie możemy wówczas, gdy trwa krótko, a obie jego strony dążą do jego rozwiązania i poprawy relacji. Złą atmosferę w pracy często określamy mianem mobbingu, nadużywając tego słowa.

W przypadku mobbingu jest zupełnie inaczej  niż ze zwykłym konfliktem – trwa on długo, często nikt lub tylko ofiara mobbingu stara się zmienić tę sytuację, a osoba stosująca mobbing, tzw. mobber (najczęściej przełożony) nie ma świadomości szkodliwości swego zachowania na psychikę innych współpracowników, nęka ich psychicznie, poniża i ośmiesza. Ofiara takich zachowań bardzo często odczuwa paraliżujący ją lęk przed oprawcą. 

Ofiara mobbingu często odczuwa negatywne jego konsekwencje w postaci utraty własnej wartości, utraty zaufania, poczucia osamotnienia, obniżonego nastroju, depresji oraz licznych objawów somatycznych, np. bólów brzucha, biegunki, bólów głowy. Skutki stosowania mobbingu w miejscu pracy są również niekorzystne dla pracodawców. Muszą mieć oni świadomość, że zezwalając lub „przymykając oko” na mobbing, obniżają w ten sposób efektywność wykonywania zadań przez pracowników, co może wręcz w skrajnych przypadkach prowadzić do bankructwa ich firmy.

Jeśli jesteś przełożonym, staraj się jasno precyzować podział obowiązków, kompetencji i zleconych zadań. Przedstaw pracownikom jasny i przejrzysty system motywacyjny, oceniaj i wynagradzaj pracowników sprawiedliwie. Stawiaj na kulturę osobistą pracowników i ich przełożonych, na bieżąco rozwiązuj konflikty, jakie się pojawiają w miejscu pracy. Zainwestuj w szkolenia dla swoich pracowników z zakresu prawidłowej komunikacji interpersonalnej i zarządzania czasem, a szybko zobaczysz pozytywny ich efekt. Najważniejsze jednak, abyś jako Szef rozmawiał ze swoimi pracownikami, obserwował ich i jeżeli zauważysz jakiś konflikt, natychmiast go rozwiązał, wysłuchując obydwu stron. Takie działania przyniosą korzyść wszystkim, bo prawidłowa atmosfera w pracy poprawia jej efektywność i daje większą satysfakcję ze zrealizowanych planów.

Jesteś ofiarą mobbingu? Jeśli tak, to musisz przełamać swój lęk i zacząć o tym mówić, szukając wsparcia u osób dla siebie ważnych. Staraj się, choć jest to bardzo trudne, wprost mówić do mobbera co Cię dotyka, stosując komunikat „ja” (mówiąc o swoich uczuciach w danej sytuacji). Stawiaj granice, bo od Ciebie również będzie zależało na ile inni sobie pozwolą w relacji z Tobą. W sytuacji, w której atmosfera w pracy jest dla Ciebie trudna szukaj wsparcia na zewnątrz, może warto udać się do psychologa? Staraj się również zgłosić swój problem osobie kontrolującej przełożonego. Pamiętaj, że stosowanie mobbingu jest karalne. W przypadku, w którym uznasz, że nie masz już siły na walkę warto mimo wszystko podjąć odpowiednie kroki, aby osoba odpowiedzialna za Twój stan psychiczny poniosła konsekwencje swojego działania i nikogo więcej już nie skrzywdziła w ten sposób. Jednym z rozwiązań, chyba jak dotąd najczęściej spotykanym, jest jednak odejście z pracy ofiary mobbingu.  Jest to jednak ostateczna decyzja, bo zawsze warto zadbać i walczyć o siebie!

 

mgr Karolina Margraf – psycholog, psychoterapeuta z Ośrodka Rozwoju Osobistego Fabryka Optymizmu w Skierniewicach

www.fabryka-optymizmu.pl

MaCOOLatura lipiec-wrzesień 2011

 źródło: http://macoolatura.partner21.pl/artykul/13/mobbing---skutki-i-przeciwdzialanie/

Podobne artykuły


73
komentarze: 22 | wyświetlenia: 20113
72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163844
55
komentarze: 15 | wyświetlenia: 40844
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 17105
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6602
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23163
41
komentarze: 44 | wyświetlenia: 26925
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 7119
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20132
34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4453
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16819
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43570
 
Autor
Dodał do zasobów: marketing_21
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska