JustPaste.it

Rośliny uzdrawiające powietrze w domu

Obecnie w wielu krajach są prowadzone liczne badania, mające na celu określenie najkorzystniejszych pod tym względem odmian.

418551aa234ddf1acd6e66feb84ef1dd.jpg

 POWIETRZE, którym oddychamy w pomieszczeniach z reguły jest kilkakrotnie gorsze niż na zewnątrz. Zaradzamy temu nie tylko systematycznie wietrząc (zwłaszcza wtedy, gdy powietrze jest najlepsze - o poranku, po deszczu, burzy), instalując odpowiednie urządzenia, ale również hodując w mieszkaniu rośliny. Obecnie w wielu krajach są prowadzone liczne badania, mające na celu określenie najkorzystniejszych pod tym względem odmian.

Najlepszą dla oczyszczania powietrza jest zielistka, z której właściwości korzysta się nawet w statkach kosmicznych. Intensywnie pochłania ona występujące w mieszkaniu szkodliwe substancje, m. in. formaldehyd, czad, a także dym tytoniowy. Jednocześnie bardzo aktywnie produkuje fitoncydy (wydzielane przez rośliny biologicznie aktywne substancje), powstrzymujące rozmnażanie się i rozwój wielu szkodliwych drobnoustrojów). W celu wzmożenia jej działania można dodać do doniczki węgiel aktywny i - oczywiście - pamiętać o systematycznym oczyszczaniu liści.

Silnym działaniem bakteriobójczym odznacza się też popularna „wężownica” czyli sansewieria gwinejska.

W pomieszczeniach z tendencją do rozmnażania się grzybów pleśniowych zadziałają grzybobójcze fitoncydy mirtu zwyczajnego, a wobec drożdżaków Сandida аlbicans są aktywne lotne związki wawrzynu szlachetnego, nefrolepisu sercolistnego, niekropnia delikatnego, a także begonii plamistej i Masona, w przypadku gronkowca zaś - begonii stale kwitnącej i B. ricinifolia.

Żyworódka pierzasta nie tylko zmniejszy w powietrzu liczbę zarodników grzybów i bakterii, ale też zwalczy niektóre wirusy. Działanie antywirusowe ma też eukaliptus.

W nawilżeniu powietrza pomogą nam papirus, lipka pokojowa, zaślaz.

Iglaki zwiększą liczbę ujemnych jonów tlenu, nieuchronnie malejącą podczas pracy telewizora lub komputera.

Ulatniające się szkodliwe substancje chemiczne pochodzące z niektórych obecnych w mieszkaniu materiałów wykończeniowych, mebli, dywanów, plastyków, chemii gospodarczej, itd. neutralizują np. figowiec (fikus) benjamina, dracena, aloes. Asparagus z kolei pochłania cząsteczki metali ciężkich.

Wspaniale uzdrawiają powietrze również żyworódka Daigremonta, aspidistra wyniosła, grubosz (Crassula portulacea), peperomia magnoliolistna oraz gatunek P. frazeri, Murraya exotica oraz cissus rombolistny

Okazuje się także, że fitoncydy niektórych roślin oddziałują uzdrawiająco na ludzki organizm. Przykładowo mirt i cytryna podniosą odporność człowieka na katary, kawowiec oraz wawrzyn szlachetny normalizują pracę układu sercowo-naczyniowego, pelargonia (gatunek P. odoratiuimum) ukoi układ nerwowy (jednak najpierw trzeba sprawdzić czy nie wywołuje ona alergii). Zresztą i na to jest rada, ponieważ mirt, wawrzyn szlachetny, aloes, żyworódka pierzasta mogą pomóc przy alergii.

Uzupełnić „krajobraz” naszego mini uzdrowiska można miętą, lawendą, tymiankiem i innymi ziołami o działaniu bakteriobójczym, a także tłumiącą rozwój chorobotwórczych grzybów szałwią, która ponadto redukuje napięcia i polepsza sen.

Jest wiele roślin doniczkowych skutecznie uzdrawiających powietrze. Chcąc dokonać właściwego wyboru, należy uwzględniać możliwości zapewnienia roślinie odpowiednich dla jej rozwoju warunków (oświetlenie, wilgotność, temperatura), kiedy w domu są małe dzieci, nie należy nabywać roślin trujących (np. begonii, asparagusa, figowca benjamina) i zawsze kierować się własnymi odczuciami: zarówno aromat jak i wygląd rośliny powinny sprawiać na nas miłe wrażenie.

Zgodnie z badaniami Borysa Tokina, między roślinami tworzą się także swoiste wzajemne oddziaływania „miłości”, „nienawiści” lub „obojętności”, co ma związek z odkrytymi przez niego fitoncydami. Postarajmy się w taki sposób ulokować rośliny, aby do siebie pasowały i jak najbardziej się „lubiły”.

-------------------------

Redakcja: Jolanta Gwioździk