JustPaste.it

12 przepisów na bezsenność

Możliwości jest dużo, a więc skorzystajmy z nich i śpijmy znów słodko jak kiedyś...

Możliwości jest dużo, a więc skorzystajmy z nich i śpijmy znów słodko jak kiedyś...

 

bb3ea7d1251910dbaf6f2db3100242d3.jpg

 1. WODA MIODOWA

Sen będzie lepszy, jeśli 30-60 min. przed pójściem do łóżka wypijemy ok. 0,5-1 szklanki ciepłej, przegotowanej wody z rozpuszczoną łyżką miodu (np. akacjowego, lipowego).

Uwaga: Jeżeli po spożyciu miodu pojawia się zgaga lub odbijanie z żołądka, to widocznie dana odmiana miodu ma dla nas działanie drażniące i wystarczy ją zmienić.

2. NAPAR Z KOPRU

1 łyżkę owoców lub ziela kopru ogrodowego zalać szklanką wrzątku i pozostawić do naciągnięcia na pół godziny. Przez tydzień należy pić po 1 szklance naparu na noc, można też podzielić porcję na pół i pić 2 razy dziennie po 0,5 szklanki. Następnie należy zrobić 3-tygodniową przerwę.

3.MLEKO Z CZOSNKIEM

Do szklanki gorącego mleka dodać kilka ząbków rozdrobnionego czosnku i wypić przed snem. To zawarty w mleku aminokwas tryptofan (w celu zachowania go, nie gotujmy mleka za długo) działa uspokajająco na układ nerwowy.

4. MIÓD Z KEFIREM

1 łyżkę miodu należy rozpuścić w szklance kefiru i wypić przed pójściem spać.

5. OLEJEK LAWENDOWY

Trzeba spożywać 2 razy dziennie po 1-2 krople naturalnego olejku, wymieszanego z łyżeczką miodu popijając herbatą lub mlekiem. Zaczynajmy od dawki minimalnej.

Powinniśmy zrobić test uczuleniowy: kroplę olejku należy rozpuścić w łyżce oleju roślinnego i wetrzeć za uchem albo na mostku. Olejek można stosować jeżeli w ciągu 12 godzin nie wystąpią wypryski, podrażnienie lub swędzenie. Olejku lawendowego nie zaleca się przy anemii i przyjmowaniu leków zawierających żelazo i jod, a także w trakcie spożywania alkoholu i w ciąży.

6. MNISZEK LEKARSKI

Należy zalać 10 g kwiatów mniszka lekarskiego 200 ml wrzątku i gotować przez 15 minut. Pozostawiamy wywar do naciągnięcia na 30 min i przecedzamy. Przyjmujemy po 1 łyżce 3-4 razy dziennie.

7. LIEBIODKA DO PŁUKANIA GŁOWY

Umyć głowę w naparze ziela lebiodki pospolitej. Trzeba zaparzyć w 3 litrach wrzątku garść ziela i pozostawić na 1-1,5 godz. do naciągnięcia owijając naczynie w celu utrzymania ciepła.

8. PODUSZKI I SASZETKI „NA DOBRY SEN”

W celu wykonania poduszki rogi pokrowca wypełniamy miękkim sianem, a środek - w woreczku z gazy – suchymi, rozdrobnionymi szyszkami chmielu, drobno pokrojonymi korzeniami waleriany i miętą cytrynową. W zależności od upodobań można stosować rumianek, miętę pieprzową, lebiodkę pospolitą, lub dodać kilka suchych liści laurowych. Odpoczywając na takiej poduszce łatwiej można się odprężyć i zasnąć. Korzystny wpływ aromatu roślin można odczuć również dzięki trochę większej niż dłoń saszetce, o wielkości, uszytej z rzadkiej tkaniny naturalnej. Wypełniamy ją tymi samymi ziołami. Mogą to być też liście leszczyny, igliwie sosny. W dzień przechowujemy saszetkę pod poduszką, którą przygotowując się do spania, przewracamy na druga stronę. Przed użyciem ziołową poduszkę trzeba potrząsnąć.

9. ESENCJA DO OPRYSKIWANIA SYPIALNI

Należy sporządzić mieszankę, składająca się z rozdrobnionych skórek cytryny, płatków róży, liści eukaliptusa, gałązek jałowca, ziela szałwii, ziela tymianku pospolitego, zalać ją wrzątkiem i zaparzać w termosie przez 6 godzin, a następnie trzeba ją przefiltrować i nalać do rozpylacza. Tak przygotowaną esencją można opryskiwać sypialnię przed pójściem spać.

10. KĄPIELE NA DOBRĄ NOC

Skuteczna może być wieczorna kąpiel uspokajająca (40°C) z dodatkiem kilku kropli naturalnego olejku eterycznego, np. rumiankowego (3-5 kropli), pomarańczowego (3-5 kropli), miętowego (2-6 kropli). Wpływa ona bardzo korzystnie na proces przejścia od aktywności dziennej do odpoczynku nocnego. Najlepiej zrobić ją w sposób klasyczny, tzn. przygotowując mieszankę olejku z 30-60 g emulgatora (np. soli, miodu, sody, otrębów) i dodając ją do wody w trakcie napełniania wanny. Innym sposobem jest dodanie czystego olejku do wody po napełnieniu wanny. Podobny skutek będzie miała ablucja z dodatkiem wywaru z nagietka lekarskiego, lebiodki pospolitej czy mięty. Czas trwania kąpieli zwiększamy stopniowo od 5 do 20 minut.

11. „CUDOWNY KLOSZ”

Miłośnikom czytania książek do poduszki zaleca się lekturę przy lampce o niebieskim kloszu. Najlepiej jednak używać łóżka wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem.

12. MUZYKOTERAPIA

Uporządkowaniu biorytmów, przywróceniu harmonii posłuży stosowana od wieków metoda, opisana już w Starym Testamencie: Dawid uzdrawiał króla Saula grając na harfie.

W obecnych czasach w ten sposób leczy się wiele dolegliwości. Cierpiącym na bezsenność poleca się słuchanie takich popularnych utworów klasycznych, jak „Melodia” Christopha Willibalda Glucka, „Marzenie” Roberta Schumanna, „Valse triste” op. 44 Jeana Sibeliusa, „Sonata Księżycowa” (cz. 1) Ludwiga van Beethovena, „Barkarola”, „Pieśń jesienna” oraz „Walc sentymentalny” Piotra Czajkowskiego, „Ave Maria”, „Serenada” Franciszka Schuberta, a także „Łabędź” Camille'a Saint-Saensa.

Regulując zaburzenia snu, znacznie wzmocnisz odporność swego organizmu, co z kolei wpłynie na stan zdrowia.

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją ICSD (International Classification of Sleep Disorders) do zaburzeń snu zalicza się też bezdech senny, zespół niespokojnych nóg i okresowe ruchy kończyn we śnie, narkolepsję (występowanie nagłych, niepowstrzymanych napadów snu w okresie dziennym, często pod wpływem śmiechu, przestrachu). Na stronie Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem można uzyskać fachowe porady oraz adresy instytucji, w których przyjmują specjaliści w zakresie medycyny snu.

Przykładowo jeśli budzisz się w nocy i nie możesz już zasnąć, to najczęściej przyczyną jest z ukrytą depresją. W przypadku trudności tak z zasypianiem, jak i z budzeniem może to być zespół neurasteniczny. Na osoby z tzw. bezsennością uwarunkowaną, które drzemią w fotelu przed telewizorem, a w łóżku już nie potrafią zasnąć, mogą pobudzająco działać rytuały związane z przygotowywaniem się do snu (mycie się, prysznic), a więc warto wykonać te zabiegi wcześniej, niż bezpośrednio przed pójściem spać. Dla wielu niewątpliwie będzie pomocna relaksacja.

Nie lekceważmy związanych ze snem problemów. Poszukajmy zatem przyczyny bezsenności i wtedy wyznaczmy ścieżkę prowadzącą do właściwego rytmu funkcjonowania swojego organizmu. Być może wystarczy wprowadzić tylko pewne zmiany, np. codziennie się gimnastykować, dopilnować, aby organizm otrzymał z pożywienia wystarczająca ilość witamin B3, B6, C oraz wapna, potasu i magnezu, chodzić na wieczorne spacery, dokładnie wietrząc w tym czasie sypialnię, wyeliminować wykonane z syntetycznych tkanin piżamy, koszule nocne, pościel z dodatkiem syntetyki, serwować sobie przed snem ciepłe kąpiele stóp, kłaść się głową na północ albo wschód... Możliwości jest dużo, a więc skorzystajmy z nich i śpijmy znów słodko jak kiedyś...

Redakcja: Jolanta Gwioździk

obrazek z prenumeraty elektronicznej ze strony http:// bolezney.net.ru