Login lub e-mail Hasło   

Wielcy astronomowie

Dziś zaprezentuje sylwetki wybitnych naukowców-astronomów, którzy żyli w czasach kiedy religia rządziła myślą ludzką a kościół rzymsko- katolicki dom...
Wyświetlenia: 3.108 Zamieszczono 28/11/2011

Dziś zaprezentuje sylwetki wybitnych naukowców-astronomów, którzy żyli w czasach kiedy religia rządziła myślą ludzką a kościół rzymsko- katolicki dominował w całej Europie nie tylko w sferze religijnej ale również politycznej i społecznej.

Zacznijmy od przyjrzenia się  naszemu własnemu podwórku.

W Polsce jednym z najbardziej znanych uczonych, którzy odważyli się wyrwać ze stereotypowego  myślenia był Mikołaj Kopernik.

Mikołaj Kopernik Urodzony 19 lutego 1473 w Toruniu uczony był astronomem. Nie skupiał się jednak tylko na jednej dziedzinie nauki. Interesował się matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową i astrologią, wykazywał się wszechstronnością. Kopernik nie tylko był ważnym uczonym, lecz również duchownym. Zajmował stanowisko prezbitera  w kościele rzymsko- katolickim.

Napisał rewolucyjną w tamtym okresie książkę  „De revolutionibus orbium colestium” – „O obrotach sfer niebieskich”, która obalała koncepcję geocentryzmu-teorię powstałą w czasach starożytnej Grecji.

Zgodnie z  teorią geocentryzmu głoszono iż nieruchoma Ziemia , znajduje się w centrum kosmosu a wkoło niej krążą wszystkie pozostałe planety.Taka teoria doskonale wpasowała się w przekonanie, że ziemia jest głównym przedmiotem troski i zainteresowania antycznych Greckich bóstw. Również wierzenia  starożytnych Żydów podkreślały geocentryzm, co sprawiło, że nie potrzeba było dużo czasu aby tą teorię przejęli po nich chrześcijanie.

" O obrotach sfer niebieskich" przedstawiało alternatywną dla geocentryzmu koncepcję heliocentryzmu.

Koncepcja ta była oparta na następujących założeniach: -planety poruszają się po torach kolistych, dookoła Słońca -ziemia zaś jest jedną z planet, która obraca się wokół własnej osi.

Książka doczekała się wydania drukiem w Norymberdze w roku 1543 w roku śmierci wybitnego uczonego. Opracowywana był jednak już ok, 20 lat wcześniej i pojawiała się w odpisach rękopisów jeszcze przed rokiem 1543.

Zajmowana przez Kopernika pozycja w kościele rzymsko- katolickim, nie sprawiła jednak, że udało się uniknąć kontrowersji związanych z dziełem  i  przeszkód w rozpowszechnianiu jej . Napisane przez uczonego naukowe dzieło wywoływało wiele kontrowersji, gdyż zgodnie z nauczaniem kościoła powszechnie przyjmowanym  poglądem na temat położenia ziemi w kosmosie był geocentryzm.

Kościół oficjalnie głosił że, jest to pogląd zgodny z pismem świętym a więc prawdziwy. Więc teoria , wysnuta przez Kopernika wyraźnie stojąca w sprzeczności  z naukami kościoła, była nie do zaakceptowania.

Kongregacja Św. Oficjum wydała 5 czerwca 1616 roku decyzje o umieszczeniu na Indeksie ksiąg zakazanych dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich".

Kontynuatorzy Kopernika Mimo narastającego nacisku , ze stron władz kościelnych , niewiele było już w stanie powstrzymać przed pojawianiem się kontynuatorów nauczania Polskiego uczonego.

Pierwszą taką osobą by Niemiec Johannes Kepler , który swą pracę potwierdził wiarygodność dzieła Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”.

Opublikowano ją na początku XVII wieku, również w ojczyźnie  uczonego protestanckich Niemczech. Nie potrzeba było wiele czasu aby dzieło , znalazło się na cenzurowanym z powodu teorii w nim zawartych. Książka umieszczona  została  na indeksie ksiąg zakazanych.

Należy tez wspomnieć ,że Kepler był dobrym znajomym innego znanego uczonego Galileusza, którego darzył sympatią mimo pewnych różnic jakie dzieliły ich w kwestii głoszonych teorii naukowych.Galileusz(Galileo Galilei) – równie wszechstronny jak Kopernik włoski, astronom, fizyk, filozof. Był wielkim odkrywcą, wielu faktów związanych z kosmosem, budową planet i gwiazd.Udało mu się odkryć i udowodnić istnienie gór na Księżycu, plam na Słońcu.

Był on nie tylko odkrywcą ale również wynalazcą to on skonstruował teleskop i mikroskop urządzenie tak, ważne dla współczesnej nauki. Od końca XVI w. zaczął co raz bardziej przybliżać do teorii Kopernika. Galileusz mimo jak najlepszych intencji wpadł w konflikt z Kościołem rzymsko- katolickim  z powodu głoszonych przez siebie teorii. Papież Paweł V podjął decyzję o potępieniu Galileusza i głoszonych przez niego nauk.

W tym miejscu kończę artykuł. Mam nadzieję, że sprawi on iż osoby zainteresowane tym tematem zaczną szukać więcej informacji na ten temat.

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1160
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1174
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 773
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 495
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1809
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 492
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 740
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1219
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 464
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142973
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245665
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska