JustPaste.it

6 mitów o kreatywności

Czy każdy może być kreatywny? Czy kreatywność zależy od inteligencji? Dlaczego absurdalne pomysły wcale nie są bezwartościowe?

Czy każdy może być kreatywny? Czy kreatywność zależy od inteligencji? Dlaczego absurdalne pomysły wcale nie są bezwartościowe?

 

aa5a0b7eb786b68654ab204fcf9f9f5e.jpg

Według mnie kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w dzisiejszych czasach. Ludzie, którzy nie dostrzegają alternatywnych rozwiązań i którzy nie tworzą niczego nowego, zawsze powielają czyjś sposób myślenia. A dzisiaj tylko to, co innowacyjne, pomysłowe, a czasem absurdalne jest w stanie trafić do szerszego grona odbiorców.

Na pewno nieraz zastanawiałeś się, jak to jest możliwe, że ktoś wpadł na genialny pomysł. Pomysł, który Tobie nigdy nie przyszedłby do głowy. Wrodzone predyspozycje czy wyćwiczona umiejętność? Jak to jest z tą kreatywnością? Czy da się zwiększyć swoją kreatywność? O tym wszystkim dowiesz się z tego wpisu. Wokół twórczego myślenia wyrosło wiele mitów, które należy wyjaśnić.

Nie jestem kreatywny
Każdy może być twórczy! Kreatywność nie jest zastrzeżona tylko dla artystów: muzyków, grafików czy pisarzy. Ciągle o czymś myślisz i ciągle tworzysz obrazy w swojej głowie. Czy tego chcesz czy nie. A jeśli myślisz, to pomysły pojawiają się w Twojej głowie. Być może nie są to od razu idee, które zmienią świat, ale im więcej wymyślasz, tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu trafi się jakaś perełka.

Żeby mieć świetne pomysły, musi mieć ich wiele. – Thomas Edison

Odrzuć też myślenie, że kreatywność jest uzależniona od wieku, pochodzenia czy czegokolwiek. Jeśli coś Cię blokuje w twórczym myśleniu, to są to właśnie te błędne przekonania, które sabotują każde podjęte przez Ciebie działanie.

Tylko wybitne umysły mogą być kreatywne
Błędem jest sądzenie, że kreatywność jest dostępna tylko dla ludzi bardzo inteligentnych. Oczywiście pomijam tutaj skrajne przypadki (np. IQ 30). Czy naprawdę myślisz, że trzeba mieć umysł Gatesa lub Einsteina, żeby stworzyć coś wartościowego? Jeśli tak, to jesteś w błędzie. Zresztą, geniuszom też zdarzają się pomyłki. Nie każdy ich pomysł jest trafny. Może nawet znacząca większość ich pomysłów jest nietrafiona!

Geniusz to jeden procent inspiracji i dziewięćdziesiąt dziewięć procent potu. – Thomas Edison

Kreatywnym trzeba się urodzić
Nie trzeba. Kreatywność można ćwiczyć. Zresztą, zazwyczaj dzieci są niezwykle kreatywne. Na pewno sam świetnie pamiętasz, że w dzieciństwie nigdy nie brakowało Ci pomysłów. Niestety często szkoła, ucząc myślenia według utartych schematów, zabija kreatywność uczniów. Obejrzyj prezentację Kena Robinsona, który tłumaczy jak szkoły zabijają kreatywność.

Absurdalny pomysł jest bezwartościowy
Niech odpowiedzią na ten mit będzie cytat Larry’ego Ellisona, twórcy Oracle:

Kiedy jesteś innowacyjny, musisz być przygotowany na to, że wszyscy będą ci mówili, że oszalałeś.

Ale to już było
Naprawdę jesteś przekonany, że to już było? Na świecie są setki, tysiące rzeczy do stworzenia. Czy wiesz, że Charles H. Duell w 1899 roku stwierdził, że „wszystko co mogło być wymyślone już zostało wymyślone”? Twój pomysł na pewno ma coś, co odróżnia go od innych.

To jest niewykonalne 
Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą podcinać Ci skrzydła stwierdzeniami: „tego się nie da zrobić”. To, że ta osoba nie potrafi tego zrobić, nie oznacza, że Ty też nie jesteś w stanie. Jak powiedził Henry Ford:

Nie sądzę, by ktokolwiek był na tyle mądry, aby ocenić, co jest możliwe, a co nie.

 

Pierwszym krokiem do kreatywności jest pozbycie się ograniczających przekonań. Dlatego zastanów się w jaki sposób myślisz o kreatywności. Być może twierdzisz, że nie warto ulepszać czegoś, co dobrze działa. Joel Spolsky(twórca StackOverflow) mówi, że każdy dzień, którego nie poświęcamy na ulepszanie naszych produktów, jest dniem straconym. Zresztą, zawsze może być lepiej niż dobrze. Często obawa przed tym, że nasze rozwiązanie nie znajdzie uznania odbiorców wewnętrznie nas blokuje. Jeśli jednak nie pokażesz nikomu swojego pomysłu, jak chcesz sprawić, żeby on zaistniał? Nawet jeżeli zostaniesz skrytykowany, to będzie to dla Ciebie inspiracja to wprowadzenia zmian, ulepszenia swojego rozwiązania. W końcu nie każdy pomysł musi być od razu strzałem w dziesiątkę.
Bądź kreatywny, baw się, twórz! :-)

źródło: www.magdabednarczyk.uniinfo.pl