Login lub e-mail Hasło   

Prawda o Linuksie: Jego wady i zalety

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://mxblog.eu/software/prawda-o-linux(...)zalety/
Windows jest wszędzie… No prawie. Bo tak naprawdę Linux jest w większości urządzeń, których używamy na co dzień chociażby strony internetowe które stoją na serwerach linuxa.
Wyświetlenia: 3.085 Zamieszczono 19/11/2011

Windows jest wszędzie… No prawie. Bo tak naprawdę Linux jest w większości urządzeń, których używamy na co dzień chociażby strony internetowe które stoją na serwerach wykorzystujących różne dystrybucje linuxa. Często możemy spotkać się z niezbyt pochlebnymi opiniami na temat tego systemu operacyjnego.

Czy znajdzie się ktoś, kto nie chciałby mieć pewności, że jego system zadziała na pewno po uruchomieniu komputera? Raczej nie. Ale używając Windowsa nie możemy mieć takiej pewności. To gwarantuje jedynie .

Jeszcze się taki nie narodził, coby wszystkim dogodził - szczera prawda, ponieważ Linus Torvalds, twórca jądra Linux (Linux to jedynie nazwa jądra systemu), również nie jest taką osobą. Z pewnością Linux nie jest systemem dla zapalonych graczy. A dlaczego? A dlatego, że zbyt wielu natywnych gier na niego nie ma. I nie wynika to z ograniczeń systemu, lecz z braku zainteresowania korporacji tworzących gry. Istnieje możliwość uruchomienia programów i gier z Windowsa pod Linuksem, ale o tym za chwilę.

Linux to system idealny do prac biurowych, programowania, przeglądania Internetu, słuchania muzyki oraz oglądania filmów oraz tworzenia i obróbki grafiki. Grać oczywiście też można, ale nie jest to jakiś super poziom rozrywki. Świetnie sprawdza się na serwerach, ponieważ nie wymaga jakiegoś częstego wyłączania, włączania, etc. (uptime 200 dni to dla niego pestka).

Wygodną pracę biurową gwarantują nam:

 • pakiety biurowe, takie jak, np. OpenOffice czy LibreOffice
 • szeroki wybór przeglądarek plików PDF
 • możliwość pracy z przyjaznym systemem znaczników LaTeX
 • multum edytorów tekstowych, zarówno graficznych, jak i konsolowych
 • przyjemne programy do zarządzania pocztą e-mail, kontaktami, zadaniami, etc.

Do przeglądania Internetu możemy wykorzystać wiele przeglądarek. Wybór jest znacznie szerszy niż w przypadku systemów z rodziny Windows. Najciekawsze i najpopularniejsze pozycje wśród przeglądarek na Linuksa, to: Mozilla FirefoxGoogle ChromeChromiumOperaDillo oraz links. Osobiście korzystam z Google Chrome i przyznam że szybkość działania jest widoczna. Oczywiście są również programy do obsługi protokołów komunikacyjnych, takich jak Gadu-Gadu czy XMPP (Jabber). Najpopularniejsze to multikomunikatory Kadu oraz Pidgin  te dwa komunikatory są nie zawodne brak reklam zbędnych dodatków, pluginów.

Jeśli chodzi o multimedia, to tutaj również mamy szeroki wybór oprogramowania. Ciekawymi pozycjami w tej kategorii są: VLC Media PlayerDragonPlayerTotemClementineBanshee (jest domyślnym odtwarzaczem w 11.04 Niebiańska Nimfa) oraz MOC. Możemy przebierać w tych programach, ale na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Do obróbki oraz tworzenia grafiki posłużą nam dwa świetne programy - GIMP oraz Inkscape.

Jeżeli będziemy potrzebować uruchomić aplikację, która jest nam potrzebna, ale została wydana tylko na Windowsa, możemy wykorzystać zbiór bibliotek znanych pod nazwą Wine. Oczywiście nie ma 100% gwarancji, że aplikacja czy gra będzia działać tak jak powinna, ani czy wogóle się uruchomi. Jeśli planujemy kupić grę lub jakąś aplikację i uruchamiać ją pod Wine, najlepiej sprawdzić najpierw w Wine AppDB czy aplikacja działa przy użyciu owego.

No dobra, przekonałeś mnie, chcę Linuksa. Co teraz? No właśnie – co teraz? Linux sam w sobie nie nadaje się do bezpośredniego użytku. Aby używać Linuksa należy wybrać dystrybucję, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom, a następnie ją… ściągnąć! Tak, bezpłatnie i legalnie, ponieważ Linux to oprogramowanie Open Source. Na odpowiednią dla nas dystrybucję może nas nakierować krótki quiz ze strony jakilinux.org. Najpopularniejsze distra (tak potocznie mówi się na dystrybucję Linuksa) to:

 • Ubuntu - najpopularniejsza dystrybucja Linuksa, najlepsza dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z Linuksem
 • Debian - dystrybucja dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników, uchodząca za najstabilniejszą zaraz po Gentoo, i idealną na serwery
 • Mandriva - dystrybucja user-friendly, jednakże średnio popularna
 • openSUSE - pod względem popularności zaraz za Ubuntu, dystrybucja wykorzystująca środowisko graficzne KDE
 • Arch - średnio skomplikowana dystrybucja, jednakże nie zalecana, na ten „pierwszy raz”
 • Gentoo - dystrybucja dla zaawansowanych użytkowników

Myślę że ten artykuł przekona tych którzy się jeszcze nie zdecydowali na Linuxa np. tylko z tego powodu iż prawie znikoma jest ilość gier w które można grać na Windows, lecz nie powinno nas to zniechęcać tak jak wyżej jest napisane są do tego programy które to umożliwiają. Ja sam osobiście mam dwa systemy na swoim PC Windows 7 oraz Ubuntu Niebiańska Nimfa. Niebawem opiszę krok po kroku jak zainstalować Linuxa na naszym PC, mogę również pomóc przy instalacji odpowiedzieć na pytania na tyle ile będę  wstanie.

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 11910
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 15853
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7009
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 30036
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 18046
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7714
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 54407
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 20533
11
komentarze: 13 | wyświetlenia: 13961
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 15597
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 9886
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 58966
5
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7706
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 9048
 
Autor
ArtykułJa przekonałem się do Linuxa kilka lat temu, ale ... jeszcze go nie zainstalowałem :))) Paradoks sprzętowy.

By można było popracować na nim pobawić się :D nie trzeba mieć dobrego kompa.

  ,  29/10/2012

Linux to samo jądro, nauczcie się pisać poprawnie GNU/Linux. A gdzie Fedora, Linux Mint itd? Wszędzie tylko Ubuntu-srubuntu.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska