Login lub e-mail Hasło   

Historia pochodzenia Yorkshire Terrier

Jak wielu posiadaczy psów rasy Yorkshire Terrier wie skąd wzięła się ta rasa i jaką drogę ewolucji musiała przejść abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się z towarzystwa naszych pupili.
Wyświetlenia: 1.041 Zamieszczono 20/11/2011

  

Historia powstania Yorkshire Terriera powiązana jest z  północnymi rejonami Anglii, hrabstwami Yorkshire, Manchester i Leeds . Wielkie psy i psy myśliwskie były przywilejem  wyłącznie dla bogaczy. Prostym biednym ludziom nie wolno było posiadać dużych psów stąd też powstała potrzeba na małego mocnego psa obdarzonego nieco agresywnym charakterem, którego można było używać do zwalczania szczurów i myszy. W ten sposób rozwinęło się wiele ras terierów. Niektóre z nich były przodkami obecnego Yorkshire terriera.

Lata 1860-1870, były okresem rewolucji przemysłowej kiedy to szkotcy tkacze emigrowali do Anglii. Towarzyszyły im małe psy, głównie Clydesdale, Paisley i Scottish teriery. Te przywiezione ze Szkocji rasy psów oraz Manchester terier, Dandie dinmont terier, Skye terier i Maltańczyk prawdopodobnie przyczyniły się do powstania Yorkshire teriera.

Yorków używano do tępienia szkodników w przędzy, wyrobach włókienniczych, później także w kopalniach i młynach.  W późniejszym okresie polowanie na szczury przerodziło się w sport (na niewielkiej arenie yorki musiały pokonać jak najwięcej szczurów w określonym czasie.) Zwycięskie psy dochodowym źródłem  i po zakończeniu kariery przynosiły zysk właścicielom jako reproduktory. 
Najbardziej znanym i najważniejszym z punktu widzenia powstania rasy Yorkshire terierem, był Huddersfield Ben, urodzony w 1865 roku.. Huddersfield Ben odnosił doskonałe wyniki w konkursach duszenia szczurów. Pozostawił po sobie liczną gromadkę pięknego potomstwa, które dalej przekazywało jego typowe cechy i wyznaczyło wygląd i wizerunek rasy oraz cechy charakteru, które do dziś zachowały się u tej rasy.

 Jednak aby dostosować się do upodobań właścicieli kopalń i wielkich dam, kiedy ta rasa trafiła na salony miejskie i dworskie, wzrost i wielkość Yorkshire teriera musiały ulec zmianie. Hodowcy starali się uzyskiwać każdorazowo mniejsze pieski o obfitszym i dłuższym owłosieniu. W miejsce podłużnej, 8-kilogramowej sylwetki Bena drogą selekcji otrzymano 3-kilogramowego yorka o kwadratowej sylwetce. Po raz pierwszy opracowano ten wzorzec w 1898 roku..

To, co w rasie Yorkshire terier jest całkowicie nietypowe to fakt, iż York wywodzi się z najuboższych dzielnic robotniczych. Stąd w charakterze psów tej rasy odnajdziemy takie cechy, jak: zawziętość, żądza działania i duch walki. Dopiero później york został odkryty przez wyższe warstwy społeczne, które uczyniły go jednym z najbardziej ulubionych piesków salonowych.

Obecnie Yorkshire teriery są najpopularniejszą rasą na całym świecie, mają rzesze wiernych wielbicieli.

Jeżeli spodobał ci się mój artykuł to zapraszam do odwiedzenia mojego bloga www.wychowacpsa.blogspot.com.

Serdecznie zapraszam :)

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 883
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 721
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1134
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 685
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 623
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 1004
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 569
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 641
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 680
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 614
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 572
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 299
8
komentarze: 28 | wyświetlenia: 688
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 484
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 545
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska