Login lub e-mail Hasło   

Islandzka lekcja dla całego świata

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://creativiculturali.ning.com/profil(...)acebook
Minimum tego, co możemy zrobić, to mieć świadomość tego, co się stało, i uczynić z tego „legendę” przekazywaną z ust do ust.
Wyświetlenia: 2.201 Zamieszczono 25/11/2011

Islandczycy sprawili, że rząd, który Aprobował pod dyktando światowej finansjery zubożyć islandzki naród zgodnie ze scenariuszem aktualnie „przerabianym” przez Grecję, podał się w komplecie do dymisji! Główne banki w Islandii zostały znacjonalizowane i mieszkańcy zdecydowali jednogłośnie zadeklarować niewypłacalność długu, który został zaciągnięty przez prywatne banki w Wielkiej Brytanii i Holandii.
Doprowadzono też do powołania Zgromadzenia Narodowego w celu ponownego spisania konstytucji. I to wszystko w pokojowy sposób. To prawdziwa rewolucja przeciw władzy, która doprowadziła Islandię do aktualnego załamania.
Na pewno zastanawiacie się, dlaczego te wydarzenia nie zostały szeroko nagłośnione? Odpowiedź na to pytanie prowadzi do kolejnego pytania: Co by się stało, gdyby reszta europejskich narodów wzięła przykład z Islandii?
Oto krótka chronologia faktów:
• Wrzesień 2008 roku: nacjonalizacja najważniejszego banku w Islandii,Glitnir Banku, w wyniku czego giełd zawiesza swoje działanie i zostaje ogłoszone bankructwo kraju.
• Styczeń 2009 roku: protesty mieszkańców przed parlamentem powodują dymisję premiera Geira Haarde oraz całego socjaldemokratycznego rządu,a następnie przedterminowe wybory.
Sytuacja ekonomiczna wciąż jest zła i parlament przedstawia ustawę, która ma prywatnym długiem prywatnych banków (wobec brytyjskich i holenderskich banków) wynoszącym 3,5 miliarda euro obarczyć islandzkie rodziny na 15 lat ze stopą procentową 5,5 procent.
W odpowiedzi na to następuje drugi etap pokojowej rewolucji.
• Początek 2010 roku: mieszkańcy zajmują ponownie place i ulice, żądając ogłoszenia referendum w powyższej sprawie.
• Luty 2010 roku: prezydent Olafur Grimsson wetuje proponowaną przez parlament ustawę i ogłasza ogólnonarodowe referendum, w którym 93 procent głosujących opowiada się za niespłacaniem tego długu.
W międzyczasie rząd zarządził sądowe dochodzenia mające ustalić winnych doprowadzenia do zaistniałego kryzysu. Zostają wydane pierwsze nakazy aresztowania bankowców, którzy przezornie odpowiednio wcześniej uciekli z Islandii.
W tym kryzysowym momencie zostaje powołane zgromadzenie mające spisać nową konstytucję uwzględniającą nauki z dopiero co „przerobionej lekcji”. W tym celu zostaje wybranych 25 obywateli wolnych od przynależności partyjnej spośród 522, którzy stawili się na głosowanie (kryterium wyboru tej „25″ – poza nieposiadaniem żadnej książeczki partyjnej – była pełnoletniość oraz przedstawienie 30 podpisów popierających ich osób). Ta nowa rada konstytucyjna rozpoczęła w lutym pracę, która ma się zakończyć przedstawieniem i poddaniem pod głosowanie w najbliższych wyborach przygotowanej przez nią „Magna Carty”.
Czy ktoś słyszał o tym wszystkim w europejskich środkach przekazu? Czy widzieliśmy, choćby jedno zdjęcie z tych wydarzeń w którymkolwiek programie telewizyjnym? Oczywiście – NIE! W ten oto sposób Islandczycy dali lekcję bezpośredniej demokracji oraz niezależności narodowej i monetarnej całej Europie pokojowo sprzeciwiając się Systemowi.
Minimum tego, co możemy zrobić, to mieć świadomość tego, co się stało, i uczynić z tego „legendę” przekazywaną z ust do ust.
Póki co wciąż mamy możliwość obejścia manipulacji medialno informacyjnej służącej interesom ekonomicznym banków i wielkich ponadnarodowych korporacji. Nie straćmy tej szansy i informujmy o tym innych, aby w przyszłości móc podjąć podobne działania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1575
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1121
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3338
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3015
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3724
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2217
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 898
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2137
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1630
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2721
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2136
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 636
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Islandia to mały kraj i jak widać bardzo zdyscyplinowany, a ludzie świadomi swoich praw. Wszystko można, jeśli mówi się jednym głosem. Polacy nigdy tego nie potrafili i co gorsza, nie wyciągali wniosków z lekcji, jakie historia im podsuwała. Należy również pamiętać, że Islandia, do czasu krachu i bankructwa, była krajem o niezwykle wysokim poziomie życia. Stracić to wszystko, tak niewiarygodnie wr ...  wyświetl więcej

  Elba,  27/11/2011

Światową ekonomią kierują psychologowie, filozofowie i gracze. Profesorowie ekonomii albo nie mają bladego pojęcia o prawdziwej ekonomii, albo ich zadaniem jest pleść przed mediami coś niejasno i niezrozumiale..., aby utwierdzić "ciemny lud" w mniemaniu, że jest tak ciemny i głupi, i dlatego nic nie rozumie... i powinien na wszystko się godzić, by nie było jeszcze gorzej.

Ciemny lud wybiera pieniądze, a świadomy dostatek i przetrwanie narodu. Przykre jest to, że przez ostatnią dekadę Europa została zalana falą, propagandą nieróbstwa dzięki np. powiększaniu długu publicznego. Zbliża się czas, gdy będziemy mieli wybór, albo nadal siedzieć będziemy cicho, aż okradną Nas z zabezpieczeń finansowych, kultury, jakości życia w celu ratowania systemu, który Nas w to wplątał, albo będziemy mieli odwagę wziąć sprawy w swoje ręce jak zrobiła to Islandia.

  ulmed,  27/11/2011

Polska jest inkrustowana bogactwami wszelakimi! Tu jest ogromna ilość rożnych skarbów. Chętnych na nie nie brak.
Z jaką łatwością sprzedajemy banki, huty, stocznie! Teraz lasy i ziemię i to co w tej ziemi.
Jak łatwo każdego, kto miał odwagę się tej wyprzedaży sprzeciwić, nazywano oszołomem. Z posła Gabriela Janowskiego zrobiono idiotę. TVN z lubością okazywał jak poseł podskakuje. ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska