Login lub e-mail Hasło   

O neurotycznej potrzebie miłości

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://tomaszsobolewski.pl/
Kim jest osoba neurotyczna?To przede wszystkim osoba wyróżniająca się dużą wrażliwością i chwiejnością emocjonalną którą cechujące podwyższony stan lęku.
Wyświetlenia: 1.679 Zamieszczono 30/11/2011

Karney Horney – niemiecka psychoanalityk i psychiatra -  źródła nerwicowych zachowań i nerwicowych sposobów przeżywania upatrywała w negatywnych, traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa. Najważniejszym symptomem nerwicy jest tu lęk, który jest bardzo często irracjonalny i może przechodzić w napady paniki lub strachu.

Lęk w rozumieniu Horney to lęk podstawowy jakie przeżywa osamotnione, opuszczone dziecko.

 Osoba neurotyczne to osoba nie mogąca poradzić sobie z niezrealizowanymi potrzebami z dzieciństwa.  

Taka osoba zazwyczaj:

1. potrzebuje uznania i akceptacji, których nie znała w dzieciństwie.

2. boryka się z dużym deficytem miłości i brakiem poczucia bezpieczeństwa

3. jest wrażliwa na odrzucenie i na nieakceptację własnej osoby przez innych…

4. ma wygórowane oczekiwania wobec innych

5. ma poczucie zagrożenia i bezsilności

6. jest uległa lub agresywna wobec innych

7. nie uczy się na własnych błędach

Co cechuję związek z neurotyczną osobą?

Neurotyk potrzebuje partnera aby nie czuć w sobie pustki  i aby to partner zapewniał go o swojej wartości i niepowtarzalności. W związku z drugą osobą szuka też poczucia bezpieczeństwa, co pcha go często w toksyczne związki. Nieustannie w związku potrzebuje słów akceptacji, zachowań potwierdzających miłość partnera i jego wiecznej adoracji. Gdy jego oczekiwania nie są spełniane, traci poczucie bezpieczeństwa, pojawia się lęk i poczucie odrzucenia. Osoba neurotyczna nie wierzy w bezinteresowną miłość, w szczerość uczuć  i boi się, że zostanie porzucona jak nie spełni oczekiwań. Dlatego też neurotyk dąży do pogłębienia zależności emocjonalnej i do kontroli w związku. Staje się niekiedy osobą uległą i zależną a później oskarża partnera o zniewolenie. Paradoksalnie nie umie przyjąć oznak prawdziwej miłości (bo jej nigdy nie zaznał) chce uwolnić się od relacji i związku, ale ponieważ boi się nawrotów lęku i samotności jest nadal (często w dysfunkcyjnym) związku.

Taka osoba często posuwa się do szantażu emocjonalnego. Chcą związać ze sobą partnera na zawsze. Oczekują bezwarunkowej miłości, choć same nie potrafią tak kochać. Często są chorobliwie zazdrosne, wzbudzają litość a nawet grożą samobójstwem. Nie tolerują odmienności, (brak akceptacji dla autonomii innych) i wykorzystują innych do własnych potrzeb.

Traumy, poczucie krzywdy i odrzucenia oraz lęk zamyka serce neurotyka na miłości oraz na żywą autentyczną relację z drugą osobą. Bez zahamowań i wstydu. Nie umie się otworzyć, gdyż boi się zranienia i odrzucenia. Kieruje się zaburzonym obrazem siebie i świata. Gdy dusza choruje trudno wtedy o miłość. Jest ona niemożliwa.

Aby stworzyć udany, zdrowy związek trzeba akceptować przede wszystkim siebie. Czerpać z siebie, ze swojego „ja” odważyć się pokazać prawdziwą swą twarz drugiej osobie ze swoimi wszystkimi wadami i niedoskonałościami, ze swoimi słabościami…

Bo to co nieautentyczne pęka, to co ludzkie zostaje…….

Podobne artykuły


159
komentarze: 44 | wyświetlenia: 46293
37
komentarze: 20 | wyświetlenia: 34801
20
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4477
31
komentarze: 69 | wyświetlenia: 8916
53
komentarze: 43 | wyświetlenia: 5540
45
komentarze: 34 | wyświetlenia: 5998
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 8658
22
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3829
21
komentarze: 37 | wyświetlenia: 5595
40
komentarze: 12 | wyświetlenia: 59490
21
komentarze: 27 | wyświetlenia: 16054
20
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10160
32
komentarze: 68 | wyświetlenia: 12694
33
komentarze: 13 | wyświetlenia: 11541
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska