Login lub e-mail Hasło   

Magiczne świeta

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://wieszjak.pl
Feng-shui ma ponad 3.000 lat, pochodzi z dalekich Chin i nie jest związane z żadną religią. To starożytna sztuka aranżowania przestrzeni życiowej człowieka w taki sposób,...
Wyświetlenia: 2.680 Zamieszczono 02/12/2011

Feng-shui ma ponad 3.000 lat, pochodzi z dalekich Chin i nie jest związane z żadną religią. To starożytna sztuka aranżowania przestrzeni życiowej człowieka w taki sposób, aby zapewnić szczęście, zdrowie i bogactwo oraz umożliwić swobodny przepływ pozytywnej energii w miejscu gdzie człowiek przebywa.  

Oprócz skomplikowanych zasad i szkół feng-shui posługuje się również symboliką, której zadaniem jest wzmocnienie przepływu pozytywnej energii. I chociaż w Chinach nie obchodzi się Świat Bożego Narodzenia, to na pewno można znaleźć wspólne elementy między magią świąt zawartą w symbolach i tradycji, a sztuką feng shui, której rolą jest wzmacnianie przepływu pozytywnej energii między innymi poprzez symbole. Każdy kraj, rodzina czy człowiek mają swój system zasad i symboli, który kojarzy z mocą czy też magią spełnienia najskrytszych pragnień. Feng-shui szanuje moc tych symboli i zachęca do ich stosowania, jako remediów, które wspomagają spełnianie naszych pragnień. Z tego powodu warto pomóc własnemu szczęściu i postarać się wykorzystać magię Świąt Bożego Narodzenia pamiętając o tradycjach, zwyczajach i rytuałach świątecznych, które znamy i stosujemy od pokoleń.

Na święta czekają wszyscy, dzieci, młodzież, ludzie w sile wieku i ci w jesieni życia. Wszyscy też pragną czerpać energię z ich rodzinnej, ciepłej atmosfery, z ich magicznego klimatu. Magię Świat Bożego Narodzenia czujemy na długo przed 24 grudnia. Wszyscy starają się przygotować do tego dnia, dbając o wystrój domu, mieszkania, balkonu i stołu wigilijnego. Kupujemy prezenty najbliższym, pamiętamy o choince, sianku pod obrus, opłatku, dwunastu potrawach na stole wigilijnym w tym również o karpiu świątecznym. Ślemy życzenia świąteczne i pamiętamy o pustym miejscu przy stole dla niespodziewanego gościa. Rodzinnie śpiewamy piękne kolędy, a o północy wybieramy się na magiczną Pasterkę do kościoła.

Wszystkie nasze starania koncentrują się na jednym celu – chcemy spotkać się z najbliższymi i spędzić z nimi wspaniałe budujące chwile przepełnione magią świąt oraz zebrać siły i pozytywną energię na cały następny rok. Wszystko zaczyna się od Wieczerzy Wigilijnej, której początek wyznacza pierwsza rozbłyskująca na niebie tego wieczoru gwiazdka.

 

Boże Narodzenie to magiczne święta, co więc może nam poradzić feng-shui, aby wzmocnić magie tego dnia i roztoczyć ją na całą rodzinę oraz spowodować, by trwała do następnych świąt?

Po pierwsze i najważniejsze - pamiętajmy!!! tylko to, co przygotujemy czy zrobimy osobiście (a najlepiej wraz z członkami naszej rodziny) wkładając dużo serca i miłości będzie napełnione nasza dobrą energią, którą podzielimy się z najbliższymi i która przetrwa do następnych Świąt Bożego Narodzenia.

A ponadto……

 • Sprzątamy dokładnie całe mieszkanie. Wymiatamy kurz ze wszystkich zakamarków, Trzepiemy dywany, pierzemy firany i pozbywamy sie niepotrzebnych rzeczy. W ten sposób otwieramy sie na nowe energie, ktore maja szanse zagościć w naszym domu jeśli dom sie im spodoba.
 • Podobne porządki robimy w naszych umysłach. Czyli staramy sie wybaczyc urazy, przeprosić z tymi, z którymi nas coś porózniło i odświeżyć zaniedbane kontakty. Czas magii świąt  otwiera przed nami nowy okres pielęgnowania bliskich kontaktów. Wykorzystajmy tę magię.
 • Już 23 grudnia zacznijmy rytuał bogactwa. Otóż wieczorem nalewamy czystej wody do ładnej miski, wrzucamy do niej wszystkie złote i srebrne kosztowności, jakie mamy w domu i dorzucamy kamienie szlachetne. Przez noc woda w misce napełnia się energia naszych kosztowności a raniutko 24 grudnia myjemy twarz w naszej magicznej wodzie spoglądając na nasze bogactwo. Zapewniam wszystkich, że umycie twarzy w takiej wodzie to duża przyjemność a do tego na pewno w następnym roku w naszej misce przybędzie jakiś kosztowny drobiazg.
 • Ważna zasada, której należy przestrzegać 24 grudnia głosi, – jaka Wigilia Bożego Narodzenia taki cały następny rok. Pamiętajmy więc, aby 24 grudnia spędzić w atmosferze życzliwości i miłości. Nie wolno się sprzeczać, kłócić, wykonywać prac, które mogliśmy wykonać wcześniej. Jeśli pierwszą osoba, jaka tego dnia z uśmiechem na twarzy odwiedzi nasz dom lub nawet zadzwoni będzie młody mężczyzna to możemy być pewni, że cały następny rok będzie szczęśliwy.
 • Zadbajmy, aby na stole wigilijnym znalazło się 12 potraw symbolizujących 12 miesięcy roku. Potrawy powinny być osobiście przygotowane ze szczególną starannością i ładnie podane. Nie kupujmy gotowych potraw, gdyż nie mamy wtedy pewności, jaką energią te dania są napełnione. Podczas wieczerzy każdy biesiadnik powinien chociażby skosztować każdej z nich. Ten zwyczaj zapewni mam obfitość zdrowego pożywienia na kolejnych 12 miesięcy.
 • Stół wigilijny powinien być elegancki. Kolorem najczęściej kojarzonym ze Świętami Bożego Narodzenia jest kolor zielony oraz czerwony. Kolor zielony kojarzony jest ze zdrowiem, narodzinami, energią wzrastającą i w feng-shui jest symbolem energii Drzewa. Kolor czerwony to ciepło, empatia, energia witalna i spełnienie życzeń. Zgodnie z feng-shui jest symbolem Ognia. Połączenie koloru zielonego i czerwonego daje bardzo dużo pozytywnej energii i w symbolice, feng-shui oznacza twórcza energie gdyż Drzewo ( zielony kolor) jest pożywką dla Ognia ( czerwony kolor) a efektem połączenia elementu Drzewa i Ognia jest popiół- symbol Ziemi. Kolorem Ziemi jest żółty. Ziemia zaś to symbol stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa, które na pewno jest pragnieniem każdego z nas i kojarzą się z oparciem w Rodzinie.
 • Kolor zielony to również choinka bożonarodzeniowa a czerwony to blask świec i gwiazda betlejemska, nieodłączny towarzysz każdych Świąt Bożego Narodzenia. A w jakie symbole, oczywiście własnoręcznie zrobione powinniśmy wystroić naszą choinkę? Oto wskazówki.

v  Jabłka – to symbol zdrowia i urody,

v  Orzechy - zawijane w złotko zapewnią dobrobyt i siły witalne,

v  Miodowe pierniki - ( pieczemy je miesiąc przed świętami) to symbol dostatku na przyszły rok,

v  Opłatek - umacnia miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,

v  Dzwonki - oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie

v  Aniołki - to opiekunowie domu

v  Łańcuchy - symbolizują mocne więzy rodzinne,

v  Lampki i bombki - mają chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości,

v  Gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający wskazywać drogę powrotną tym z członków rodziny,  którzy przebywają poza domem,

v  Na choince można zawiesić również drobne przedmioty, np. dzwoneczki, szklane paciorki, aniołka, które po świętach zabieramy do  swojego pokoju na resztę roku. Będą służyć wspomaganiu harmonii, zdrowia i pomyślności wzmacniając przepływ dobroczynnej energii. Te drobiazgi będą nie tylko ozdobą, ale i talizmanem. Zostaną przecież naładowane szczególną mocą związaną z drzewkiem, w którym gromadzi się cała pozytywna energia Świąt Bożego Narodzenia.

 • Choinka to równiez prezenty. To pod nia lub na jej galązkach wieszamy drobne upominki, którymi chcemy obdarowac dzieci i bliskich. Na prezenty czeka sie ... czyli mozna je rozdac dopiero po kolacji. Opakowanie prezentu w czerwony papier spowoduje, że zrobi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Reszta to kwestia gustu i oczekiwań obdarowanego.

 • Pamiętajmy, że podczas Świat Bożego Narodzenia odwiedzają nasze domy zmarli przodkowie. A tak na marginesie - w tradycji i kulturze wschodu bardzo dużą wagę przywiązuje się do pamięci o przodkach oraz darzy się ogromnym szacunkiem najstarszych członków rodziny. Dlatego kiedy siadamy na krześle przy stole wigilijnym najpierw powinniśmy obmieść siedzenie krzesła tak jakbyśmy sprawdzali, czy nie siedzi na nim nasz zmarły przodek. Siadając do stołu należy zachować kolejność zgodną z wiekiem biesiadników. Najpierw siadają najstarsi członkowie rodziny a na końcu dzieci. Podczas wieczerzy nie należy wstawać od stołu ( nie dotyczy to osoby, która pomaga w obsłudze gości). Rozpoczynamy i kończymy wieczerzę modlitwą a ze stołu nie sprzątamy przed Pasterką dając szansę przybyłym do naszego domu duchom przodków na biesiadę.
 • Troche już zapomniany zwyczaj to: Kolędnicy – w tradycji polskiej przebierańcy, którzy w okresie Święta Godowego, a następnie bożonarodzeniowym, chodzili po wsiach od domu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku Zwyczaj jest zachowany jeszcze w niektórych regionach, obchodzony jest do Objawienia pańskiego, ale czasem dodatkowo może być jeszcze obchodzony w ostatki. Takie kolędowanie nazywane jest kolędą lub zwyczajem chodzenia po kolędzie. Do dziś samą tradycję podtrzymują często szkoły, domy kultury, zespoły regionalne.Zródło wikipedia.
 • Czas między Pasterką, ( czyli od 25 grudnia) a początkiem święta Trzech Króli, ( czyli do 24.00 5 Stycznia) to świetny prognostyk pogody na cały następny rok. To dokładnie 12 dni, z których każdy reprezentuje 1 miesiąc. I tak 25 grudnia to styczeń, 26 grudnia odpowiada za luty itd. Obserwujemy pogodę w te dni, zapisujemy nasze obserwacje i już wiemy, w jakim miesiącu planować urlopy.

Zwyczaje i rytuały związane ze Świętami Bożego Narodzenia można mnożyć. Każdy z nich jest symbolem służącym pielęgnowaniu więzów rodzinnych, dbaniu o zdrowie i zapewnieniu sobie szczęścia i dostatku na kolejny rok. Postarajmy się więc, aby magię tych świat pielęgnować i aby tradycja oraz zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem przetrwały w kolejnych pokoleniach.

Podobne artykuły


93
komentarze: 27 | wyświetlenia: 21560
61
komentarze: 19 | wyświetlenia: 25109
49
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8790
41
komentarze: 9 | wyświetlenia: 7711
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20136
34
komentarze: 69 | wyświetlenia: 11037
33
komentarze: 5 | wyświetlenia: 7466
31
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5908
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2666
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 83163
21
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3971
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3006
42
komentarze: 43 | wyświetlenia: 7390
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2529
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 8249
 
Autor
ArtykułSama stosuję tę magię i w domu się darzy... malowanie orzechów na złoto to sama przyjemność - cudnie wyglądają na drzewku :)

  Gamka  (www),  02/12/2011

Uwielbiam magię tych świąt, też ja stosuję .... a pomarańczami ozdobionymi goździkami obdarowuję każdego z przyjaciół i znajomych - to taka magia … pachnąca i unosząca się zapachem świat wokół każdego i każdego domostwa ;))
...a to dla Was .. http://img687.imageshack.us/im(...)iki.jpg ...moi kochani - na Eiobie ;-)))

Dziwna odmiana pomarańczy... gdzie takie rosną? ;) :))

  hussair  (www),  02/12/2011

Pod kombinatem petrochemicznym.
;)

  Gamka  (www),  02/12/2011

Amicusie ;-) ... a u mnie ;)
...ręczna robótka i cudowne wzory, dla każdego inny :P

Dla każdego inny? A dla mnie jaki? :)

  Gamka  (www),  02/12/2011

Amicusie ....najpiękniejszy ;-)) i najbardziej pachnący świętami ... http://www.wielkiezarcie.com/z(...)658.jpg

Oj, się chyba rozkleję...
Dzięki! :)))

  hussair  (www),  02/12/2011

A dla mnie zrób wycinanki, łańcuch (he, ileż się robiło w PRL-owskim dzieciństwie tych łańcuchów z kolorowego papieru!!) no i Mikołaja tekturowego, z brodą z waty.

  Gamka  (www),  02/12/2011

No ! :) pamiętam te kolorowe łańcuchy .. a gwiazdki z paseczków papierowych ! pamiętacie ? …teraz to są plastikowe :(

  8Sun  (www),  02/12/2011

Twoje pomarańcza Gamka zainspirowały moja wyobraźnię :-)

  hussair  (www),  02/12/2011

Dziękuję, 8sun! Już się zacząłem wczuwać w święta i nieomal mienić choinkowo - taką magię tu uczyniłaś!
Zęby ostrzę na kolejne artykuły w klimacie świątecznym.

  Gamka  (www),  02/12/2011

No ja też ;-)) ... moje pióro już jest naostrzone ...tylko czasu na dopieszczenie brakuje :P

  hussair  (www),  02/12/2011

Tak myślałem! A i na Skalny Kwiat liczę. I na Nokiaasię. I na Greenway... I innych. Do roboty, bo niedługo trza po świerk wyruszać! ;)

A ty miałeś Mikołaja obsmarować... Gdzie ten artykuł???

  hussair  (www),  02/12/2011

Dopiero dumam nad nim, przyznaję. ;)

Aha! Ale innych to popędza...

  hussair  (www),  02/12/2011

Ba! Liczę, że wiersz świąteczny na Lwy podeślesz??? :)))

Pewnie:)

Skrzat Pucybut Świąteczny

Skrzat kamasze swe pucuje,
aż się pot na czole perli.
On pamięta, że Mikołaj
czyste buty sobie ceni.

Najpierw gąbką prał zawzięcie,
potem szmatką tarł do sucha,
i tak buty polerując
Skrzat nadstawiał pilnie ucha.

A w oddali ruch w niebiosach,
Santa w podróż się szykuje.
Renife

...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  02/12/2011

Super! Pójdzie na Lwach. :)

  8Sun  (www),  02/12/2011

Dziękuję hussair za ciepłe słowa. Czekam na magiczne świeta i czynię przygotowania. Najpierw pierniki, cudnie przyozdobione goździkami pomarańcza na prezenty w drugiej kolejności a pózniej cała reszta :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska