Login lub e-mail Hasło   

Idą zmiany

... niekoniecznie na lepsze. Są jednak sprawy, które się nie zmieniają.
Wyświetlenia: 1.531 Zamieszczono 02/12/2011

Ludzie.

Pamiętam jeszcze czasy, w których węgiel był dowożony wozami konnymi. Furman wysypywał cały ładunek, na przykład 3 tony węgla przed budynkiem i czasami leżał ten węgiel cały dzień, aż ojciec wrócił z pracy i sam lub z pomocą sąsiadów, wrzucił go do piwnicy. Czasami leżał taki węgiel przez całą noc i nic z niego nie ubywało, każdy z sąsiadów wiedział czyj ten węgiel jest, a przypadkowi przechodnie nie mieli śmiałości go podbierać. Dzisiaj już tak nie jest. Wszystko odbywa się bardzo szybko. Nawet jeżeli węgiel leży to bardzo krótko i cały czas musi być pilnowany. Amatorów na cudzy węgiel nie brakuje ani wśród sąsiadów, ani wśród przypadkowych przechodniów. Pracuję w firmie która ma siedzibę w centrum miasta, wokół są same kamienice i często mam okazję obserwować takie akcje. Zastanawiam się przy tym czy ten spadek poszanowania dla cudzego mienia związany jest jakoś z rozwojem demokracji w Polsce?; spadkiem autorytetu władzy?; Pogłębiającą się biedą społeczeństwa?

Autorytety.

Niedawno oglądałem w TVN24 rozmowę pana Kamila Durczoka z prezydentem Bronisławem Komorowskim i odniosłem nieodparte wrażenie, że pan Durczok nie rozmawiał z prezydentem jak równy z równym, ale jak bardziej mądry z mniej mądrym. Przerywał mu w pół zdania, lekceważył, dyskutował, nie dawał się  do końca wypowiedzieć. Skąd taki brak szacunku dla głowy państwa? Prezydenta wybranego przez co najmniej 10 milionów Polaków?. Takie traktowanie prezydenta byłoby przecież nie do pomyślenia w przeszłości. Nie mówię tu o czasach komunistycznych, ani przedwojennych, ale o latach 90-siątych XX wieku, kiedy prezydentami byli Wałęsa i Kwaśniewski. Dlaczego mieli większy autorytet niż obecny prezydent? Cóż takiego zaszło od tamtego czasu, że media mogą pozwolić sobie na wchodzenie w dyskusję z osobami na najwyższych stanowiskach państwowych? Czy to ogólnoświatowy wzrost znaczenia mediów? Czy nadmierne upolitycznienie urzędu prezydenta? Czy może wzrost znaczenia pieniędzy, których przecież pan Durczok dostaje znacznie więcej niż prezydent? Z dużym naciskiem na „znacznie”.

Propaganda.

Nic się nie zmieniło w sposobie wmawiania ludziom, że kraj się rozwija, mamy coraz lepiej, PKB rośnie. Typowa manipulacja danymi, branie pod uwagę tylko części wskaźników, a zatajanie innych. Klika rządząca sugeruje to z dużą mocą, a społeczeństwo chce w to wierzyć, że jest coraz lepiej. Wyborcy nie mają żadnych wątpliwości, a nikt z supermądrych dziennikarzy nigdy nie pyta dlaczego jest tak źle, skoro podobno jest tak dobrze? Jak jest w ogóle możliwe, że idziemy do przodu skoro nasz dług co roku systematycznie rośnie? No i kto będzie ten dług spłacał? Unijne dotacje wyrównawcze przecież się skończą i trzeba będzie zwolnić wszystkich urzędników (a przecież jest ich niemało w każdej gminie), którzy zajmują się pozyskiwaniem, dzieleniem i rozliczaniem dotacji. Skąd rząd weźmie pieniądze na odprawy dla nich, gdy unijnych pieniędzy już nie będzie?

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1335
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1192
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 739
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 619
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 782
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 447
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 845
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 750
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

My po prostu się nie lubimy. Między sobą i tak siebie wewnętrznie. A wszystko przez wypaczony obraz świata i siebie. Mimo, że każdy z nas jest egoistą chcemy wierzyć iluzję dobroczynności, przekazywania nam wartościowej wiedzy, opiekuńczości państwa i zbawiennego wpływu autorytetu który powie jak żyć. Lansuje się model rodziny i dla niej gotowi jesteśmy poświęcić wszystkich innych z poza tego magi ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  03/12/2011

Oby tak się stało jak konkludujesz, chociaż jak na razie nic na to nie wskazuje. Poza tym wie widzę żadnego sposobu, na wywarcie przez społeczeństwo pozytywnego wpływu na klikę rządzącą. No, bo co niby ludzie mieliby zrobić? Na kogo zagłosować?

Pytanie brzmi a po co społeczeństwu ta klika? A może są inne sposoby podnoszące standard naszego życia i nie ograniczające naszego rozwoju i istot współtworzących tą planetę z nami?

  barkarz  (www),  03/12/2011

Do kogo kierujesz to pytanie? Ja Ci na nie nie odpowiem. Jeżeli są jakieś inne sposoby to napisz może jak do nich dojść? Od czego zacząć?

Zacząć zawsze należy od siebie. A co do pytania myślę, że znajdzie się zawsze ktoś kto będzie umiał na nie odpowiedzieć. Tylko musi uważać żeby nie zostać zmuszonym do wpicia cykuty albo zwyczajnie nie zginąć na krzyżu.

  hussair  (www),  03/12/2011

Głosowałbym już za samo zdjęcie. ;)

Witam.

Podobne pytanie dotyczące władzy zadałem klika dni temu w troche innym temacie aczkolwiek zblizonym dlatego pozwole sobie na reklamę http://eiba.pl/13
Być może kazdy z nas nie tyle jest egoistą co jest do egoizmu zmuszany, według mnie to opisana tu sytuacja z węglem jest wynikiem biedniejacego co roku społe

...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  04/12/2011

Nie jestem pewien czy Polacy dorośli do referendalnego typu rządzenia. raczej w to powątpiewam. Ten system nawet się sprawdza w Szwajcarii, ale tam społeczeństwo jest inne. Czy wyobrażasz sobie co by się działo w Polsce gdyby tak jak w Szwajcarii każdy miał w domu broń automatyczną i amunicję?

Nie ma wolnosci bez odpowiedzialnosci i to kazdy musi zrozumieć, nasz kraj podzielony i ogłupiony tonie w patologi ale nie ma skutku bez przyczyny-gdyby ludzią było dobrze dzięki nowym rozwizanią to była by szansa na wprowadzenie nowych rozwiązań bo podziemie nie śpi i wypatruje zmnian na lepsze i oni sa gotowi. Natomiast KrK niestety nie spełnia roli której podejmuje się co dzień i chodzi mi tu k ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska