Login lub e-mail Hasło   

Listy do M......

....ho ! ho ! ho ! .....
Wyświetlenia: 4.666 Zamieszczono 03/12/2011

 
„Ho, ho , ho, czy są tu grzeczne dzieci ? i grzeczni dorośli ? „ - to pytanie wzbudza chyba w każdym dziecku i nie tylko :)... niepewność ! ...  i wówczas zawsze zastanawiamy się  czy byliśmy grzeczni i  czy dostaniemy prezent ?

Św. Mikołaj, patron dzieci, ale i: bednarzy, wytwórców guzików, cukierników, gorzelników… flisaków, jeńców, kupców, sprzedawców perfum, sprzedawców wina, sprzedawców zboża i nasion, marynarzy, żeglarzy, notariuszy, panien pragnących wyjść za mąż, więźniów oraz obrońców wiary przed herezją wreszcie patron pojednania Wschodu i Zachodu - jak co roku puka do naszych drzwi.


Zwyczaj odwiedzania dzieci przez św. Mikołaja rozpoczął się w XII wieku.
Święty Mikołaj odwiedzał przyklasztorne szkoły, dowiadywał się, czy uczniowie byli grzeczni, posłuszni, pracowici, czy odrabiali zadania i odmawiali modlitwy. Wkrótce zwyczaj ten przeniesiono do domów. Tu grzeczne dzieci wystawiały w wigilię dnia św. Mikołaja (5 grudnia wieczorem) wypastowane buciki, a Mikołaj wypełniał je słodyczami, drobnymi prezentami. Niegrzecznym wsuwał do buta cebulę, rzepę, końskie łajno lub rózgę.
Zwyczaj rozdawania przez Mikołaja prezentów w noc wigilijną pod choinką powstał dopiero w XX wieku.

 

W naszej kulturze Święty Mikołaj to doskonale wszystkim znana postać staruszka o lasce, w okularach, z długą siwą brodą, w czerwonym stroju, z workiem pełnym prezentów.

Jednak kult tej postaci wiąże się z historią biskupa Miry, to starożytne miasto Licji, (współczesne tereny Turcji.)   Św. Mikołaj urodził się ok. 270 roku w Patarze.

Zasłynął jako człowiek o dobrym sercu, zadziwiał swoją serdecznością i życzliwością wobec innych, zwłaszcza ludzi biednych i schorowanych.

Legendy głoszą, że otrzymał spory majątek po rodzicach, którym podzielił się z ubogimi. Był człowiekiem pobożnym i miłosiernym. Został biskupem Miry z woli mieszkańców tego miasta.
Zmarł w połowie IV wieku – źródła podają, że było to 6 grudnia ok. 350 roku. Po jego śmierci entuzjastycznie oddawano mu cześć.
W czasach gdy Arabowie opanowali miasto, włoskim kupcom udało się wykraść relikwie zmarłego biskupa i przewieźć do Barii we Włoszech. Nie brakuje legend o szlachetnych czynach biskupa Mikołaja.
Jedna z nich głosi, iż za jego wstawiennictwem wypuszczono z niewoli trzech oficerów niesprawiedliwie więzionych.
Druga legenda mówi o trzech młodych chłopcach, którym ocalił życie od wyroku śmierci. Wybawił także kilku żeglarzy z katastrofy morskiej.
Znana jest również opowieść o tym, jak Św. Mikołaj zachował się na wieść o tym, że pewien nędzarz sprzedał swoje trzy córki do domu publicznego. W nocy, przez komin wrzucił worki z pieniędzmi, by je wykupić. Sakiewki wpadły do pończoch i butów, które suszyły się przy kominku. Stąd też zrodził się zwyczaj wieszania skarpet na prezenty, przy kominkach w okresie Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj zasłynął jako biskup potrzebujących. Biednym ofiarował pomoc materialną, a pokrzywdzonym wsparcie duchowe. 6 grudnia Kościół Katolicki wspomina Św. Mikołaja biskupa z Miry.

W Kościele Prawosławnym Św. Mikołaj jest najbardziej czczoną postacią spośród wszystkich świętych, patronuje Grecji, Albanii i Rosji.

Z racji swoich dobrych uczynków popularność tego świętego nie zanikła do tej pory, co roku ludzie przebierają się na jego cześć, by móc obdarować prezentami najbliższych, a zwłaszcza dzieci.

Oby ta tradycja tkwiła w nas, jak najdłużej, bo nie ma nic piękniejszego, niż sprawianie radości i niespodzianek drugiemu człowiekowi.

Wizerunek Św. Mikołaja na przestrzeni lat uległ dużym zmianom.

Niegdyś przypominał strojem biskupa, dzisiaj bardziej bajkowego krasnala.

Współczesny wygląd to efekt kampanii reklamowych Coca-Coli z lat dwudziestych XX wieku, stworzył go amerykański artysta Fred Mizen, krótko po tym niewielkie korekty wprowadził Huddon Sundblom i tak od1930 roku wygląd Mikołaja pozostał bez zmian.

Świąteczna reklama napoju skutecznie utrwaliła jego strój.

Fenomen Św. Mikołaja jest tak wielki, że nawet w Chinach towarzyszy promocjom handlowym, nazywany jest Staruszkiem Bożonarodzeniowym.


"Co kraj, to obyczaj", nawet w kwestii Świętego Mikołaja widać spore różnice, co do kultu tej postaci.

W Holandii występuje on jako Sinterklaas, w każdą ostatnią sobotę listopada przypływa statkiem do miasta, a następnie na białym koniu paraduje po mieście, między innymi odwiedza parę książęcą.

Pyta napotkanych o to, czy byli grzeczni tego roku?

5 grudnia to dzień, w którym wszyscy szukają prezentów, ukrytych w najdziwniejszych miejscach.

Włosi mają również swój odpowiednik Św. Mikołaja i jest nim La Befana.

To złośliwa wróżka, o odrażającym wyglądzie czarownicy, latającej na miotle, która obdarowuje dzieci upominkami z nocy 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Niegrzeczne dzieci wręcz boją się Befany, gdyż im zamiast podarunków może zostawić z skarpecie świątecznej popiół, czosnek, lub cebulę.

Grzeczne dzieci spokojnie mogą oczekiwać swoich prezentów. Zanim jednak pójdą spać, aby mieć względy u wróżki, kładą dla niej na stole kieliszek wina i cytrusy.

Według legendy o narodzinach Jezusa, Befana dowiedziała się od Trzech Króli, zabłądziła po drodze i nie zdążyła powitać Dzieciątka. Dlatego po dziś dzień lata na miotle i podrzuca prezenty przez komin do każdego domu, w którym jest dziecko, z nadzieją, że to właśnie tam może być malutki Jezus.

Podobnie jak we Włoszech, tradycja wygląda w Hiszpanii.

Dzieci na prezenty czekają do 6 stycznia. Upominki wręczają im Los Reyes Magos: Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie.

Wieczorem przed snem przygotowuje się dla króli trzy kieliszki sherry oraz marchewkę, by nakarmić wielbłądy, którymi przybędą.

Dziadek Mróz - Дед Мороз (Морозко) to rosyjski odpowiednik Św. Mikołaja. Towarzyszy mu Śnieżynka – Снегурочка.

W noc sylwestrową, kiedy wszystkie grzeczne dzieci już śpią, Dziadek Mróz ze Śnieżynką obdarowują je prezentami.

Frau Berta to z kolei niemiecka postać na wzór Św. Mikołaja.

Tradycją przypomina włoską Befanę. Wygląd jest odrażając, ma wielkie stopy i ogromny nos. Ukradkiem zakrada się do dziecinnych pokoi i pozwala im zasnąć. Z kolei dla niegrzecznych dzieci jest postrachem. Najczęściej prezenty układa na parapetach lub schodach, albo wkłada je do specjalnych skarpet lub pod poduszkę. Do domów grzecznych dzieci dostaje się przez komin.

Julemanden to duński Święty Mikołaj. Towarzyszą mu elfy, całą świtą porusza się saniami zaprzężonymi w renifery. Dzieci przygotowują mleko i pudding dla elfów. Rano największą radość sprawia im widok pozostawionych okruchów.

Belgowie mają szczęście gdyż ich domy Święty Mikołaj odwiedza dwa razy. Pierwszy raz 4 grudnia, sprawdza wówczas zachowanie dzieci, a 6 grudnia przybywa z prezentami w zamian za dobre sprawunki lub z rózgami za złe zachowanie. Upominki Mikołaj umieszcza w spychanych butach. Dzieci przygotowują także marchewkę i sianko dla głodnych osiołków.

 Santa Clause lub Father Christmas tak nazywany jest Święty Mikołaj w krajach anglojęzycznych. Obdarowuje on prezentami dzieci w wigilię Bożego Narodzenia. Wcześniej jednak dzieci piszą listy do świętego, aby podzielić się z nim swoimi życzeniami i pragnieniami. Listy wrzucane są do kominka, aby przy pomocy dymu mogły dolecieć do samego nieba. Do kominków i łóżek przyczepia się ozdobne skarpety, by Święty Mikołaj mógł wkładać do nich prezenty. Niegrzeczne dzieci zamiast prezentów dostają rózgi.

 Dame Abonde to z kolei francuski, żeński odpowiednik Świętego Mikołaj.
Jest to postać dobrej wróżki, odwiedza grzeczne dzieci w czasie snu i rozdaje im prezenty w sylwestrową noc.
Upominki przynosi także Père Noël.
Prezenty dzieciom pomaga dostarczyć Mikołajowi jego przyjaciel - Pre Fouettard, on doskonale wie, jak zachowywało się dziecko przez ostatni rok i na jaki prezent zasługuje.

Na terenie naszego kraju istnieją regiony, gdzie prezentami w Boże Narodzenie obdarowuje Gwiazdor.

Postać ta z roku na rok zostaje wypierana przez popularniejszego Świętego Mikołaja.

Nazwa Gwiazdor pochodzi od gwiazdy jaką kolędnik rozświetlał sobie drogę przemierzając miasta i wsie, by obdarować grzeczne dzieci prezentami, a łobuzów ukarać rózgami. Gdy nie znały pacierza, nie mogły liczyć na żaden podarunek.

Od lat tradycją jest pisanie listów do Św. Mikołaja.
Mikołaj jest przyjacielem wszystkich  i małych i dużych, młodszych i starszych.
Każdy ma możliwość napisania listu bez względu na język, jakim się posługuje. Według legendy Św. Mikołaj i elfy mieszkają w Laponii.
Inna legenda głosi, iż Mikołaj zamieszkuje biegun północny.
Niewątpliwe jest, że kraina Św. Mikołaja jest rajem dla wszystkich dzieci.
Istnieją dwa oficjalne urzędy pocztowe Św. Mikołaja, gdzie można wysyłać listy. Jeden mieści się w Norwegii, a drugi w Finlandii. Należy mocno wierzyć w to, że każdy list dla Św. Mikołaja jest wyjątkowy, tak samo, jak każdy, kto taki list do niego pisze.             

Listy do   Mikołaja....

Drogi Mikołaju,
W pierwszych słowach mojego listu chciałbym Ci bardzo serdecznie podziękować za prezenty, którymi mnie obdarowałeś w zeszłym roku.
W tym roku byłem naprawdę grzeczny, nie świntuszyłem -no powiedzmy…tak bardzo jak w zeszłym roku,
Starałem sie jak mogłem być miłym, no i przysięgam …każdego wieczora myłem zęby -słowo!
Czy i w tym roku będziesz tak szczodry jak w zeszłym?
W związku z powyższym czy mógłbym Cie prosić o:
1. pół tuzina par nowych skarpetek, bo te co mi podarowałeś ostatnio moja wredna pralka ‘zjadła’ i teraz nie zawsze mogę założyć dwie z tej samej pary-tu może trzeba by było winić mój postępujący w szaleńczym tempie daltonizm, wiec może w tym roku podaruj mi rożne kolory (oprócz białych i różowych-te przychodzi mi rozróżnić najgorzej szczególnie jak sie przebarwia w praniu).
2. te piankę do golenia co ostatnio, bo była wydajna i dopiero co parę dni temu mi sie skończyła -pewnie jeszcze bym ja miał, ale parę razy używały jej 'niepowołane' osoby do golenia takich części ciała, o których wstydzę sie tu pisać -mam nadzieje, ze docenisz to, że okazale sie równie szczodry jak Ty i sie podzieliłem…
3. paczkę nowych maszynek do golenia też-bo spotkał je podobny los, wodę po goleniu jeszcze mam -dostałem od Mamusi na imieniny.
4. nową koszule rozmiar-Ty wiesz przecież jaki, bo moja ulubiona ostatnio sobie przypaliłem
przez swoje gadulstwo( pomagałem sąsiadce nastroić TV i sie stało nieszczęście -to oficjalna wersja)
5.’szesciopak’ mojego ulubionego złotego napoju bogów -obiecuje, ze wypije tylko po jednym do kolacji…
no i ostatnie..
6. to juz w sprawie tej kolacji…fajnie by było gdybyś zamiast sam sie do mnie fatygował (bo wiem jaki zajęty będziesz tej nocy i zapewne jest wielu grzeczniejszych ode mnie) wysłał jakąś swoja pomocnice, wiesz taka w fikuśnym czerwonym stroju z białym futerkiem i szpileczkach (rozmiar 38), acha, żeby czapeczki nie zapomniała, bo wiesz zimno jest, aby sie bidulka nie przeziębiła.
Obiecuje odśnieżyć podjazd i zakupić 2 kg ekologicznej marchewki dla reniferów, co by sie nie nudziły jak będę sie delektował….piwem do kolacji w towarzystwie Twej zacnej pomocnicy.

Serdecznie dziękuję!
Twój wielki fan-wiesz jak bardzo Cie lubię!

PS. Pomocnice obiecuje zwrócić po...sylwestrze, wiec może 'tego' z pianka podeślij więcej, co?

 


Drogi Mikołaju,
W pierwszych słowach mojego listu pragnę Ciebie przeprosić.
Przepraszam, że przestałam do Ciebie pisać, chciałam być dorosła, a dorośli w Ciebie nie wierzą i nie piszą do Ciebie listów.
Ty jednak co roku o mnie pamiętasz...jak to się dzieje?
Może dlatego, że zawsze zostawiam dla Ciebie gorącą kawkę w termosiku i ciasto na stole w te dwa dni w roku kiedy Nas odwiedzasz, a dla Twoich reniferów mam zawsze cukier w kostkach....
Chcę naprawić swój błąd i obiecuję poprawę, od tego roku zawsze na  początku grudnia będę do Ciebie pisała list i niech to stanie się moja tradycją :)
Magia świąt jest tak cudowna, a święta bez Ciebie to nie święta...
Dziękuję za prezenty, które otrzymałam w zeszłym roku...trafiłeś w mój gust i spełniłeś moje marzenia w 100%....
Nawet gdyby nie udało się Tobie trafić w moje gusta, nie stałoby się nic bo liczy się gest i chęć obdarowania kogoś upominkiem i pamięć o nim.
W tym roku też nie napiszę Tobie co chciałabym otrzymać, choć Ty bardzo dobrze wiesz...
czego pragnę i czym chciałabym zostać obdarowana...
Liczę na Ciebie i w tym roku :)
Pozdrawiam Ciebie bardzo serdecznie, Drogi Mikołaju życzę dużo zdrówka i pomyślności dla Ciebie i Twojej Żony, dla Elfów i Wszystkich Twoich pomocników...
Kawka i ciasto w tym roku też będzie na Ciebie czekało
Pozdrawiam i przesyłam całuski :*

Dla zainteresowanych podaję dokładny adres Świętego Mikołaja:

Santa Claus' Office

FIN-96930 Napapiiri

Rovaniemi

Finland

Wszyscy mogą pisać listy po polsku i angielsku i oczekiwać na odpowiedź....

Jedyne o czym należy pamiętać przy pisaniu listu, to załączenie adresu zwrotnego, by Święty Mikołaj mógł łatwiej nas namierzyć - w końcu ten zapracowany brodacz musi zająć się wszystkimi ludźmi na świecie...

Mamy jeszcze czas, żeby napisać nasze Listy do M..... Mikołaja, Świętego, Gwiazdora, jakkolwiek go zwał, nieważne czy wierzycie w niego czy nie. Możemy jeszcze zapytać siebie jak chcemy spędzić te święta. W czyim towarzystwie, w jaki sposób; czy w rodzinnym gronie, czy w ciszy, czy przy akompaniamencie kolęd, czy  w samotności i świętym spokoju, po raz pierwszy w życiu.

Święta są dla nas – a nie my dla świąt. 

Możemy się w tym świątecznym blasku ogrzać, możemy się na nowo odnaleźć, znaleźć okazję do szczerej rozmowy, do załatwienia zaległych spraw – do zatrzymania i wyciszenia – jeśli tego najbardziej nam potrzeba.

Czekajcie  cierpliwie na odpowiedź.....

Mikołaj jest bardzo zajęty, ale zawsze znajdzie czas, żeby ci odpowiedzieć.


List od ..... Mikołaja ...

Drogi  E........nie  !
Na początek - serdecznie Cię pozdrawiam. Dawno o Tobie nie słyszałem. Jak ten czas leci... Jeszcze niedawno byłeś chłopczykiem w rajtuzach, a teraz, proszę, facet jak się patrzy!
Sporo się u Ciebie zmieniło. Jest jednak coś, co niekoniecznie jest zmianą pozytywną. Mój drogi, elfy doniosły mi, że przestałeś we mnie wierzyć.

Czy to prawda? Mam nadzieję, że jednak się mylą, a Ty,  wiesz, że istnieję dokładnie tak, jak wiedziałeś o tym, kiedy byłeś dzieckiem.

Może chcesz jakiegoś dowodu? Co to ma być? Ferrari, dom na Seszelach, wygrana w Lotto, czy może miłe tet-a-tet z Anją Rubik? (o tym akurat sam marzę...)
Ze mną nie ma żartów!

Mówisz (a właściwie piszesz) i masz! Pamiętasz jeszcze te wszystkie prezenty, które Ci do tej pory przyniosłem? Na tegoroczną Gwiazdkę też możesz liczyć na jakiś interesujący podarunek.
Ale pamiętaj - prezenty dostają tylko grzeczni chłopcy? A Ty, byłeś grzeczny?
Moi obserwatorzy twierdzą, że prowadziłeś się całkiem nieźle i zasłużyłeś na moje odwiedziny. Solidnie pracowałeś, dzielnie walczyłeś z pokusami i byłeś niezwykle szarmancki w stosunku do kobiet.

Tak trzymaj!
To co, mój drogi? Ty zabierasz się do pisania listy gwiazdkowych życzeń, a ja wracam do swoich zajęć, by w tę jedyną noc, wszystko poszło zgodnie z planem.
E......ninie   pamiętaj - wiara czyni cuda, zwłaszcza wiara w św. Mikołaja!
Udanych Świąt Bożego Narodzenia, a potem szampańskiej zabawy sylwestrowej!!!

Święty Mikołaj

PS.  Poproszę o zostawienie na parapecie dwóch ciasteczek - nadal jestem łasuchem.


 

 

Źródła:
http://www.swietymikolaj.org.pl/parents.php
http://swiety-mikolaj.com/list-do-mikolaja.html
http://swiety-mikolaj.com/swiety-mikolaj-na-swiecie.html
http://listodmikolaja.pl/wzory-listow.html
zdjęcia z google
 
List do Mikołaja.... znaleziony w sieci ..:). 

 

 

Podobne artykuły


25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7849
61
komentarze: 19 | wyświetlenia: 25075
43
komentarze: 35 | wyświetlenia: 14651
37
komentarze: 61 | wyświetlenia: 13424
34
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2759
34
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3441
31
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2709
31
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2547
30
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4505
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3552
26
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3544
26
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2459
25
komentarze: 8 | wyświetlenia: 36871
25
komentarze: 20 | wyświetlenia: 14142
 
Autor
Artykuł  hussair  (www),  03/12/2011

Coo? Mikołaj nie istnieje? Jest wytworem legend? Kampania Coca-Coli?!... Oj, czekaj, ty czekaj, będą rózgi w Wigilię...

  Gamka  (www),  03/12/2011

A grzeczny to Ty byłeś?
List napisałeś ? adres zwrotny podałeś?
Ciasteczka i mleko masz?
....to czekaj ;) na Mikołaja?...może prezent jakiś dostaniesz :D

A gdzie ja napisałam, że Mikołaj nie istnieje ? :P

  andrzejs,  04/12/2011

Ja! ja! ja! Byłem grzeczny!
A swoją drogą, pamiętam, kiedy byliśmy mali z bratem i przychodził do nas św. Mikołaj, strasznie się go baliśmy. Miał ruzgę i... mimo że zartował - "jeśli bylięcie niegrzeczni to was ruzgą potraktuję" - to zawsze uciekaliśmy naokoło okrągłego stołu w dużym pokoju, a on nas "gonił". Czekaliśmy na prezenty, ale jednocześnie nieziemsko się baliśmy mikołajowej ruzgi.
Eeech, to były czasy.
Dzisiaj to Pokemony raczej rządzą.

  goodbye...  (www),  04/12/2011

@Gamka: podałaś tyle wersji św. Mikołaja, że nie wiadomo, który prawdziwy :(

i co teraz będzie, hę?

@andrzej: co ty masz w awatarze?

  Gamka  (www),  05/12/2011

@AndrzejuS... to co byś pragnął dostać od Mikołaja ?
Ja tez byłam grzeczna :D

@Lex ;) to nie są różne wersje Mikołaja, tylko jak wygląda Mikołaj na całym świecie....chyba, że wybierasz się jutro albo na święta do Francji, Hiszpanii, czy innego kraju to się przygotuj .... kto i jak będzie Ciebie obdarowywał prezentami ;-)))

Czyli Mikołaj nosi w worku prezenty dla grzecznych dzieci oraz łajno , cebulę i rzepę dla niegrzecznych....
A co jak mu się wymiesza ? ;-)

  Gamka  (www),  05/12/2011

To było w XII wieku i później :) ... a teraz to jest więcej biednych dzieci, niż niegrzecznych :(
wszystkie dzieci są kochane :)
A Mikołaj jest przecież "święty" to jemu w worku się nic nie wymiesza .... on ma wszystko pod kontrolą ;P

To smutne , że ludzie otwierają swoje serca (i kieszenie) na potrzebujących , tylko przez kilka dni w roku .
No ale lepszy ryc niż nic ;)

W sumie racja... mamy dziś pełno woreczków próżniowych czy foliowych , więc da radę ;)

  Gamka  (www),  05/12/2011

:) no...mamy przecież XXI wiek :D

Teraz zamiast końskiego łajna może rozdawać bany na facebooka czy nk. To by był cios....

  Strzyga  (www),  05/12/2011

Mmmm...zapachniało mi świętami, gdy to czytałam:-))))

  Gamka  (www),  08/12/2011

Mnie też już pachnie świętami i zaczyna być urokliwie, tylko pięknego białego śniegu brak !
Buziaki Strzygo ;)

Gratuluję kolejnego superciekawego artykułu i proszę o więcej.

  Gamka  (www),  08/12/2011

Dziękuję Alicjo ... czuję się zawstydzona ...

  Elba,  06/12/2011

Ile siły w Mikołaju,
Ile śniegu w jego kraju,
Ile gwiazd na ciemnym niebie,
Tyle prezentów dziś dla Ciebie!

Czerwony punkcik migocze na niebie
to Gameczko Mikołaj leci do Ciebie,
sanie ma złote, worek wypchany,
dziś nas obdziela przeróżnymi prezentami.
Niech każdy dostanie to, o czym marzył,
i szansę by innych też czymś obdarzyć…

  Mirka_ B,  07/12/2011

To ja się też dołączę Elbo do tych życzeń dla wszystkich :http://www.dancingsantacard.co(...)/step_3

  Mirka_ B,  07/12/2011

Kurcze nie wyszło :( trudno to nie podzwonie dzwoneczkiem :)

  Gamka  (www),  08/12/2011

Dziękuję Elbo za piękny wierszyk...
Mikołaj zawitał i długą miał brodę
buty znajome i głos taki miękki ....:D
choć sań nie widziałam
ale ...
słodkie prezenty ..
w skarpetach miałam :-)))

Prezentami na swieta moze obdarowac Gwiazdor z Niemiec . Podaje do Twojego tekstu prawdziwy adres Ta placowka dziala od kilku lat na terenie Niemiec i jak widac w nastepnym lik takze i w tym roku .. Jest czas dla kazdego by napisac list . To zadne naciaganie ADRES PRAWDZIWY Czas nadchodzacych swiat Bozego Narodzenia dzieci marza o prezentach .Mozna pisac list w jezyku polskim do Niemiec pod wskaza ...  wyświetl więcej

Dla tych kilku dni w roku ludzie zabijają się. Innych też, szczególnie słowem. Każdy dom musi być wyrychtowany na przyjęcie Mikołaja; szkoda, że nie serca... No ale jest Św. Mikołaj, jest choinka, są prezenty – czego więc jeszcze oczekiwać od życia??
Ech... :-/Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska