Login lub e-mail Hasło   

Polska ostoją Kościoła Katolickiego

Chwała papieżowi
Wyświetlenia: 4.909 Zamieszczono 14/12/2011

Żadne inne państwo z wyjątkiem Iranu nie jest tak bardzo uzależnione od instytucji religijnej jak Polska. Państwo (czyli podatnicy) finansuje utrzymanie duchownych, zwłaszcza kapelanów i katechetów i finansuje im emerytury. Nie znam kraju, w który byłoby tylu kapelanów co u nas. W wojsku jest ich więcej niż jednostek. Poza tym w policji, straży pożarnej, straży granicznej, biurze ochrony rządu, szpitalach i ... sam już nie wiem gdzie ich nie ma. Zapewne niedługo będzie obowiązkiem ustawowym zatrudnienie kapelana na pełny etat w każdym zakładzie pracy, w którym pracuje więcej niż ileś tam osób. Ponadto powstało kilkadziesiąt wyższych seminariów duchownych dotowanych przez państwo. Nie ma przy tym znaczenia, że nowych kleryków jest z roku na rok coraz mniej, żadnej szkoły przecież KK nie zlikwiduje, bo to fajne posady dla dostojników, a uczniowie? Po co im uczniowie, z nimi tylko problemy. Łącznie na utrzymanie duchownych, Fundusz Katolicki, finansowanie różnych wymyślonych przez KK imprez i uroczystości oraz w formie różnych dotacji i ulg podatkowych, państwo i samorządy wydają zapewne co roku więcej niż na utrzymanie sił zbrojnych.

Wszystko zaczęło się w lipcu 1993 roku od podpisania konkordatu. Tak się złożyło, że akurat wtedy gdy Polska stawała się państwem demokratycznym na tronie papieskim zasiadał Polak. Nawiasem mówiąc określenie „tron” brzmi jakoś tak pyszałkowato i chyba nie do końca pasuje do założeń wiary, ale to w tym momencie nieistotne. W każdym razie w tamtych latach wszyscy Polacy byli dumni, mówili – nasz papież w przekonaniu, że sprzyja on Polsce. Do dzisiejszego dnia całe pokolenia Polaków, którzy dorastali w cieniu „naszego” papieża i nazywani są przez media  - pokoleniem JPII, przekonane są, że Jan Paweł II zrobił dla Polski dużo dobrego. Nie podejmuję się oceny jakim był papieżem – dobrym, przeciętnym, czy złym, ludzie związani z kościołem oceniają to różnie, ja jakoś nie czuję się kompetentny. Mogę jednak z całą pewnością stwierdzić,  że  n i g d y  nie sprzyjał on państwu polskiemu. Zawsze sprzyjał tylko kościołowi. Konkordat jest tego najlepszym dowodem. Każdy bez trudu może znaleźć ten dokument w internecie i sam się przekonać o  życzliwości naszego papieża.

Są na świecie państwa, w których KK nie ma dominującej pozycji, a katolicyzm jest jednym z wielu wyznań. KK musi się w tych krajach jakoś pokazać na tle tych innych, z którymi konkuruje. Podejmuje więc różne działania charytatywne, oświatowe, dobroczynne, stara się rozwiązywać różne problemy. W Polsce nie rozwiązuje żadnych problemów ale potrafi różne problemy stwarzać lub podsycać już istniejące. Często popiera lub akceptuje takie podjudzanie i często straszy wyklęciem. No i dzięki konkordatowi doi nasze państwo jak krowę. Nawet jeżeli kościół przeprowadza jakąś akcję dobroczynną zawsze w końcowym rozrachunku okazuje się, że tym dobroczyńcą jest państwo albo prywatne osoby. Oczywiście mówię tu o KK jako instytucji, bo wśród duchownych jest całkiem sporo ludzi, prawdziwych ludzi, którzy cały swoim życiem pomagają potrzebującym i ich wspierają.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1687
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 978
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1252
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 910
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1103
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 498
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 829
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 630
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 927
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1163
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 758
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1038
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 797
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Świetne artykuły na ten temat, a konkordatu w szczególności, pisał Marian R. Polecam jako poszerzenie tematu:)

Podzielam pogląd w całej krasie,pozdrawiam tez autora

  Remter,  15/12/2011

Chore państwo słucha pasibrutów , nierobów i udających świętobliwych... zagonić do pracy, a nie żeby mącili w ludzkich mózgach... dobry art. pozdrawiam ;)))

Podoba mi się całość i szczególnie zakończenie tego artykułu.
Właśnie wstawiłem nowy artykuł, w którym też napisałem sporo nieznanych spostrzeżeń na temat tego kościoła.
Polecam:
http://eiba.pl/8h

Właśnie go wycofałem. Chyba był za długi. :-)

  ...,  15/12/2011

Niezły artykuł Barkarzu.

Ty stawiasz diagnozę, w większości słuszną. Dodam tylko bardzo pokrótce główne przyczyny owego stanu rzeczy:

Otóż w czasach PRL KK spełniał pozytywną rolę: jednoczył społeczeństwo przeciw reżimowi, bywał mediatorem w rozmowach "Solidarności" z władzą, apelował do WRON o niedopuszczenie do rozlewu krwi w czasie Stanu Wojennego. I tak dalej.

Dzisiejsz

...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  15/12/2011

Może dlatego, że jestem, jak to mówią człowiekiem starej daty, nie radzę sobie zbyt dobrze z klawiaturą, dlatego piszę krótko i na temat. Znam Łukaszu te wszystkie uwarunkowania, ale rozumiem też, że kościół jest wielu ludziom potrzebny. Oczywiście nie taki jaki mamy w tej chwili. Kościół musi znać swoje miejsce i musi być niezależny od polityki. Powinien raczej łagodzić konflikty niż je rozjątrza ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  15/12/2011
  ...,  15/12/2011

Świstak

Wedle księdza Natanka światem rządzi diabeł a każda dziewczyna malująca paznokcie jest przez niego opętana.

Ksiądz Natanek to taki dość specyficzny folklor z zaburzeniami psychiki.

Gratuluję autorytetu.

  mojra  (www),  16/12/2011

Ale twierdzę sobie zbudował , wiec nic mu nie grozi ;)

Chwała mu ! Chwa... zaraz....zaraz....

  barkarz  (www),  16/12/2011

Kościół sam wyznacza sobie miejsce . Zawsze był samozwańczy i zawsze każdego pouczał. Oczywiście pouczał kazaniami, bo przecież nie postępowaniem. Kościół jest, bo ... jest. Kiedyś takie wytłumaczenie wystarczało ale czasy się zmieniły. Dzisiaj to ludziom nie wystarcza. O pobożności wierze i kulturze świadczą uczynki.

  miki2,  16/12/2011

Co do Iranu i Polski. Warto przypomnieć inne państwa wyznaniowe.

Monako, Liechtenstein, Malta, Watykan, Grecja, Cypr, Dania, Norwegia, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, Mauretania, Izrael, Bhutan, Birma.

To oficjalnie. A nieoficjalnie, lista się wydłuża, np. Pakistan, Rosja, Tadżykistan, Kirgistan, Turkmenistan, Algieria, Afganistan, Jemen, Erytrea, Egipt, Dżibuti, Jordania, Katar

...  wyświetl więcej

To nie konkordat zrobił z Polski satelitę Watykanu. Wszak konkordat zakłada rozdział i niezależność Kościoła i państwa. To ,,bogobojni" politycy zbijający przedwyborczy kapitał grają na nucie ludowego katolicyzmu. A że ich gra kosztuje Polskę majątek, to już inna sprawa. Prześcigają się oni w dogadzaniu klerowi, obsypując Kościół przeróżnymi przywilejami i oddając im ,,utracone" mienie, które najm ...  wyświetl więcej

  gawka,  10/03/2015

W czasach rozbiorów, okupacji hitlerowskiej i Polski półsowieckiej KK był ostoją polszczyzny i wsparcia moralnego a niekiedy nawet materialnego. To, co stało się po wyzwoleniu w 89r. zaczyna przypominać jakąś tragedię grecką. Dotychczasowa ostoja narodowa stała się często nienawistną instytucją. Niestety im wyżej w hierarchii, tym gorzej. Wśród proboszczów, wikarych można spotkać serdecznych ludzi ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  10/03/2015

@gawka:
Tak właśnie jest:(((Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska