JustPaste.it

Farba lateksowa czyli wodorozcieńczalna.

Obecnie na runku panuje przekonanie iż farby "lateksowe" są farbami zdecydowanie lepszymi niż zwykłe emulsje, zobacz czym jest farba lateksowa i dokonaj własnej oceny.

Obecnie na runku panuje przekonanie iż farby "lateksowe" są farbami zdecydowanie lepszymi niż zwykłe emulsje, zobacz czym jest farba lateksowa i dokonaj własnej oceny.

 

Farby wodorozcieńczalne czyli: farby dyspersyjne,  farby lateksowe, farby oparte na rozpuszczalniku nieorganicznym – wodzie.

Pierwsze farby wodorozcieńczalne zostały opracowane i wprowadzone na rynek w 1983 roku. Głównym ich zadaniem było i jest ograniczenie emisji szkodliwych rozpuszczalników organicznych do atmosfery.

Dzielą się na w pełni rozpuszczalne w wodzie i dyspergowane (zawieszone) w wodzie.

Nazwa Farby Dyspersyjne pochodzi od układu Dyspersyjnego1. Oznacza to iż cząsteczki błonotwórcze: polimery, ciekłe żywice, są zawieszone a nie rozpuszczone w nośniku – wodzie. Farby tego typu dają powłokę o mniejszym połysku i posiadają odcień mleczny.

Farby wodorozcieńczalne w pełni rozpuszczalne w wodzie składają się z polimerów rozpuszczalnych w nośniku (wodzie). Farby tego typu dają powłokę o wysokim połysku.

Różnice charakterystyk fizycznych i użytkowych układów wodorozcieńczalnych

Właściwości: Dyspersja wodna (emulsja) Dyspersja koloidalna Wodorozpuszczalny
Wygląd: nieprzezroczysta (mleczna), rozprasza światło mętno przezroczysta (opalescencja), rozprasza światło przezroczysty, nie rozprasza światła
Średnia zawartość rozpuszczalnika organicznego: 0% 3-6% 10-20%
Trwałość: wysoka wysoka dobra
Połysk powłoki: nieznaczny dobry do wysoki wysoki
Odporność chem.: wysoka dobra do wysoka dobra

 

Nazwa „Farba lateksowa” wywodzi się od tłumaczenia nazwy „Farba dyspersyjna” na język angielski „ Emulsion paint" lub "Latex paint” wg. Normy: PN-EN 971-1.

1 Dyspersje są układami dwufazowymi, w których faza stała lub ciekła jest rozproszona w fazie ciekłej. Dyspersje: woda – polimer (to: faza ciekła + faza stała), dyspersje: woda- żywica ciekła (to: faza ciekła + faza ciekła).

Zobacz przykładowe różnice w farbach na:http://www.c-n-f.pl/materialy_budowlane/chemia_budowlana/farby_lakiery_impregnaty_/farby/