Login lub e-mail Hasło   

Co jest Twoim księżycem?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.psychorada.pl/news,171.html
Nowy rok trwa już blisko dwa tygodnie – czy tak samo jest z Twoim postanowieniem? Czy udało Ci się chociaż podjąć próbę?
Wyświetlenia: 885 Zamieszczono 11/01/2012

Może wszystko zostało dokładnie zaplanowane i rozłożone w czasie ale zabrakło motywacji i wytrwałości? A może zwyczajnie nie wierzysz, że może Ci się to udać?

 
To bardzo powszechne - łatwo jest powiedzieć sobie: "to jest za trudne", "ileż będę czekać na efekty", "po co próbować, skoro już widzę że to nierealne", "nie dam rady" – efekt takiego myślenia jest bardzo łatwy do przewidzenia i jest zgodny z tymi przekonaniami: NIC SIĘ NIE ZMIENIA w Twoim życiu.

 

Zmianie i przeobrażeniu mogą ulec narzekania i wyliczania, co jest w Twoim życiu nie tak i co tym razem powinno się zmienić.

Wyłącz telewizor, radio, komórkę, zamknij się w pokoju i zastanów się poważnie nad swoim życiem – jak wygląda, a jak według Ciebie powinno wyglądać, co należy zmienić. Niech to nie będzie kolejne myślenie życzeniowe w stylu "chciałbym wygrać w totka", tylko zacznij wyznaczać sobie realne cele, dzięki którym Twoje życie zacznie Cię cieszyć.

Każdy czas, nie tylko początek roku, jest dobry aby powiedzieć sobie: CZAS NA ZMIANY W MOIM ŻYCIU – i każdy czas jest dobry, aby zacząć je wprowadzać, jeśli nic nie zrobisz, możesz być pewny, że nic się nie zmieni.

Co robić?

Zacznij od wyznaczenia sobie celu – jeśli nie będziesz mieć celów, co chcesz więc realizować? Do czego będziesz dążyć? Gdy będziesz widzieć cel, gdy będzie on stale przed Twoimi oczami, zaczniesz też widzieć drogi, dzięki którym będziesz mógł go zrealizować.

 • Może chcesz polepszyć swoje związki?
 • A może chcesz zapisać się na kurs motywacyjny?
 • A może chcesz przejść wreszcie porządny trening psychoedukacyjny, żeby raz na zawsze nauczyć się dokonywać skutecznych zmian w swoim życiu?

Wyobraź sobie, że został Ci rok życia – i tylko przez ten rok możesz jeszcze zrobić to, co byś chciał, o czym zawsze marzyłeś, planowałeś. Co to będzie? Jaki podejmiesz wysiłek, jakich użyjesz środków aby to osiągnąć?

Dlaczego dopiero perspektywa końca życia jest w stanie wyzwolić w nas chęć do rzeczywistych realizacji naszych odwiecznych planów?

 • Co więc robimy przez całe nasze, nie raz bardzo długie życie?
 • Kim byś chciał być?
 • Co byś chciał robić?
 • Gdzie teraz chciałbyś być?
 • Co byś chciał mieć?

Naucz się stawiać realistyczne ale i duże wymagania od życia – jeśli będziesz wymagać mało, to i mało otrzymasz.


Zdanie, które dobrze obrazuje to, jak powinniśmy ustalać nasze cele to:

"Celuj w księżyc, nawet jeśli nie trafisz
i tak będziesz pośród gwiazd".


Co jest Twoim księżycem? Może lepsza praca, może parę kilogramów mniej, może większe zarobki a może też bardziej osobiste cele: naprawa relacji w związku, poprawa kontaktów i komunikacji z innymi ludźmi, może jakaś konkretna lub całościowa zmiana osobista?

Stanie od lat w tym samym miejscu, czekanie na rozwój wypadków lub obwinianie innych za taki stan rzeczy nie sprawi, że pójdziemy do przodu, ale może spowodować że zaczniemy się cofać.

Weź odpowiedzialność za swoje życie i zacznij je zmieniać, kreować, planować, tworzyć!

Być może wychowywałeś się w niekorzystnych warunkach, być może jakieś zdarzenie losowe sprawiło, że było Ci trudniej poradzić sobie z rzeczami, z którymi inni nie mieli problemu – ale stałe obwinianie przeszłości niczego nie zmieni, niczego nie cofnie. Teraz jest Twój czas i to Ty podejmujesz decyzje o swoim życiu – nikt za Ciebie tego nie zrobi, a już na pewno tak, aby Tobie było dobrze. O swoje szczęście musisz sam zadbać, sam je odnajeźć.

Uwierz w siebie, pomyśl o sobie pozytywnie i zacznij przełamywać swoje wewnętrzne bariery i granice – to są sposoby na doskonalenie siebie, na ciągły rozwój osobisty.

Nie wierzysz? Zacznij celować w księżyc!

W życiu nic nie dzieje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W psychologii jest podobnie jak w dietetyce – możesz za pomocą diety-cud stracić w tydzień 4 kilo, czyli opanować nurtujący Cię problem za pomocą pseudomagicznych technik, aby po równie szybkim czasie nadrobić zrzucone kilogramy z nawiązką, czyli w przypadku psychologicznym zwiększyć istniejący problem.

Aby tego uniknąć trzeba dobrać najlepszy dla siebie "lek" czyli rodzaj wsparcia. Zawsze najpierw powinno się rozważyć, co jest dla danej osoby najlepsze w danym momencie życia i do tego dostosować rozwiązanie, ponieważ to co dzisiaj może być dla Ciebie dobre, pół roku temu mogło takim nie być i odwrotnie.

Pomyśl...

 • Może chcesz polepszyć swoje związki?
 • A może chcesz zapisać się na kurs motywacyjny?
 • A może chcesz przejść wreszcie porządny trening psychoedukacyjny, żeby raz na zawsze nauczyć się dokonywać skutecznych zmian w swoim życiu?

 Jeśli chcesz dokonać zmian - zapraszamy do Psychorady

Z serdecznym pozdrowieniem,
Dorota Wysokińska
psycholog

www.psychorada.pl

Podobne artykuły


72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 162711
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22426
71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17146
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19356
55
komentarze: 15 | wyświetlenia: 39514
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4145
41
komentarze: 44 | wyświetlenia: 26499
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7191
34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4148
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16462
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10667
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 8127
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska