Login lub e-mail Hasło   

Anglikanie palą katolika....czy nam to przeszkadza?

Z ,,Gazety Wrocław " z listopada 2010 roku.....była burzliwa dyskusja
Wyświetlenia: 681 Zamieszczono 15/01/2012

Tak Jamie Stokes, angielski felietonista o tym pisze:

,,W Anglii dzień 5 listopada świętuje się za pomocą ognia i fajerwerków od 1605 roku. Tego właśnie dnia człowiek imieniem Guy Fawkes został przyłapany w piwnicach brytyjskiego parlamentu z kilkoma beczkami prochu, paczką zapałek i ewidentną winą wypisaną na twarzy. Od tamtego czasu Fawkes nazywany był „jedynym człowiekiem, który przekroczył próg Parlamentu z czystymi intencjami”, co nie powstrzymało nas jednak przed corocznym od 400 lat paleniem jego wizerunku Dlaczego pan Fawkes postanowił zamienić brytyjski parlament wraz z miłościwie panującym wówczas królem w lekko grillowanego hamburgera? Ponieważ był katolikiem mającym już absolutnie dość antykatolickich praw wprowadzonych w naszym kraju po tym, jak król Henryk VIII wymyślił sobie nową religię. Plan nie bardzo mu się powiódł, gdyż od tamtego czasu antykatolickie prawa były jeszcze surowsze, a strach przed wpływem papieża przerodził się w trwającą cztery wieki paranoję. To miły przypadek, że tuż przed tegorocznym piątym listopada trzystuletnie antykatolickie prawo zostało właśnie w Wielkiej Brytanii obalone. Prawo to, będące częścią Ustawy o następstwie tronu z 1701 roku, głosiło, że żaden brytyjski monarcha nie może być katolikiem oraz, że żaden członek rodziny królewskiej, który poślubi osobę wyznania katolickiego, nie może zostać królem czy królową. "

Dziś przy fajerwerkach wspaniale bawi się wielorasowe i różnoreligijne społeczeństwo zamieszkujące Anglię. Nasi rodacy od kilku lat masowo osiedlający się w Wielkiej Brytanii również. O pochodzeniu tego zwyczaju zapewne nikt prawie nie wie. Ale jeśli nawet to czy to zmieniłoby cokolwiek? Ale mnie zastanowiło co innego. Gdyby takie święto obchodzili prawosławni? Czy nasze patriotyczne i narodowe ugrupowania by milczały? Czy raczej to byłoby barbarzyńskie jak cały wschód? Dla Cerkwii rosyjskiej i białoruskiej zapewne to wyssany z mlekiem matki imperializm popychałby do takich niecnych postępków a na zaprzyjaźnionych i politycznie potrzebnych Ukrainie i Gruzji byłby to tylko taki nic nie znaczący, tradycyjny obrządek.


Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1246
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 689
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 935
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1017
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 388
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 974
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 704
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 507
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 466
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 807
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 287
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 375
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1313
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 929
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Areva,  15/01/2012

Gdyba anglia była katolicka pewnie podzieliła by los polski (watykan brał udział w rozbiorach jako cichy czwarty rozbiorca popierając napaść na polskę-a w targowicy to większość zdrajców polski byli biskupami. A polska jak głupia dziwka służyła kościołowi a taką miała za to nagrodę...)...

Mocne słowa, ale na tym polegają interesy. Dobro "kościoła" ponad wszystko. Ale od jakiegoś czasu już mnie to nie oburza.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska